piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Listy PiS z kontrowersyjnymi nazwiskami. Prawica zaczyna kampanię (zdjęcia, wideo)

Na pierwszym planie w środku Ryszard Żukowski tańczący do hitu zespołu Queen pt. "We will rock you"To będą niezwykle trudne wybory dla Prawa i Sprawiedliwości w Ostrołęce, któremu opozycja depcze po piętach. Członkowie prawicy w niedzielę oficjalnie rozpoczęli kampanię wyborczą i przedstawili kandydatów do rady miasta. Konwencja przypominała spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bo - jak się okazuje - średnia wieku kandydatów z list PiS wynosi ponad 54 lata.

Na spotkaniu zabrakło młodzieży, którą PiS w poprzednich latach bardzo eksponował. W tegorocznych wyborach - jak mówił senator Robert Mamątow - postanowiono na kandydatów historią i doświadczeniem. Najmłodszym kandydatem jest Michał Skowroński, który ma 36 lat. Najstarszą kandydatką jest Stanisława Watrakiewicz, która ma już 76 lat.

ReklamaZ PZPR do PiS
Na listach PiS jest kilka ważnych zmian i nowych nazwisk. Najbardziej kontrowersyjną postacią jest Ryszard Żukowski, obecny radny z ramienia z Prawa i Sprawiedliwości. W tym roku do rady miasta startuje z pierwszego miejsca na liście w okręgu numer I. W czasach PRL był członkiem PZPR oraz sekretarzem podstawowej organizacji partyjnej w jednej ze szkół na terenie Ostrołęki, tzw. POP PZPR. Zmienił się ustrój państwa, a Ryszard Żukowski coraz więcej czasu zaczął spędzać w kościele. Obecnie często mówi o Jezusie i Maryi, a ateistów nazywa maniakami seksualnymi. Żukowski w radzie miasta promuje się jako osoba religijna, nadzwyczaj chroniąca wartości chrześcijańskie. Jest aktywnym uczestnikiem wielu kościelnych akcji, np. marszu w obronie telewizji Trwam.

- Dla mnie wiara jest święta. Jestem dumny z naszej wiary. Żądam poszanowania praw katolików w Polsce i zaprzestania nagonki na nasze wartości chrześcijańskie. Katolicka Polsko obudź się! Maryjo Królowo Polski jestem, pamiętam, czuwam. Boże błogosław Polsce. Boże błogosław naszej Ostrołęce - mówił podczas jednej z sesji rady miasta.

Nie tylko Żukowski ma lewicową przeszłość. Na listach PiS po raz kolejny znalazł się Dariusz Bralski, były członek SLD, wyrzucony z sojuszu w 2011 roku za brak lojalności i współpracę z PiS w radzie miasta. Kontakty Bralskiego z prawicowymi samorządowcami są tak dobre, że po raz kolejny będzie ubiegać się o mandat radnego z list prawicy.
Bralski to wieloletni pracownik Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Rok temu przegrał w sądzie z obecnym zarządem OSM i musiał zwrócić ponad 6,5 tys. zł za bezprawne pobieranie pieniędzy podczas nieobecności w pracy. O spółdzielniach mieszkaniowych wypowiadał się krytycznie, mówiąc o "molochach, gdzie się szerzy korupcja i władza starej komunistycznej gwardii". Nie przeszkadzało mu jednak w zasiadaniu w fotelu wiceprezesa i pobieraniu wysokich nagród pieniężnych.

ReklamaTransfery do PiS
Na listach prawicy znalazły się nowe nazwiska. Pierwszą z nich jest Grażyna Sosnowska, obecna radna, która mandat uzyskała startując z komitetu Naszej Ostrołęki. W 2010 roku, gdy po raz pierwszy dostała się do rady miasta z komitetu Naszej Ostrołęki, od początku nie była lojalna wobec swojego klubu i weszła w skład bezkrytycznej koalicji popierającej prezydenta Kotowskiego. Pomimo braku lojalności ponownie trafiła na listy Naszej Ostrołęki i po raz drugi została radną w 2014 roku. Nadal bezkrytycznie popierała prezydenta Kotowskiego. W tegorocznych wyborach do rady miasta startuje już komitetu PiS. Jest uważana za mocną kandydatkę, cztery lata temu jej kandydaturę poparło 177 osób. Czy po zmianie barw na PiS powtórzy dobry wynik przekonamy się już 21 października.

Kolejny transfer do PiS to Grzegorz Milewski. Ma 42 lata, jest egzaminatorem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Cztery lata temu zdobył 160 głosów. Podobnie jak Grażyna Sosnowska, dostał się do rady miasta z list Naszej Ostrołęki. Od początku współpracował z prezydentem Kotowskim i popierał jego politykę. W tegorocznych wyborach został zaproszony do komitetu PiS. O mandat radnego będzie walczył z piątego miejsca na liście.

O tym jak bardzo osłabiony w tegorocznych wyborach będzie komitet Naszej Ostrołęki świadczy fakt, że jeszcze jedna osoba zmieniła klubowe barwy i w tym roku wystartuje z list PiS. Mowa o Janie Rzewnickim, 47-letnim nauczycielu w ZSZ nr 1 w Ostrołęce, który cztery lata temu zdobył aż 236 głosów. Rzewnicki od początku zasiadania w radzie uważany był za osobę mającą własne zdanie. Kryzys nadszedł bardzo szybko, bo już w 2015 roku. Prezydent Janusz Kotowski miał ingerować w warunki pracy opozycyjnego wtedy radnego Rzewnickiego, który będąc nauczycielem podlega pośrednio władzy w miejskim ratuszu. Powodem miała być złożona interpelacja, która nie spodobała się włodarzowi Ostrołęki.
Jak pisaliśmy na łamach "Mojej Ostrołęki" Jan Rzewnicki, radny klubu Naszej Ostrołęki, ze swoimi kolegami złożył interpelację dotyczącą przeprowadzenia w mieście referendum w sprawie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Wniosek nie spodobał się prezydentowi Kotowskiemu, który w odwecie miał wpłynąć na dyrektora ZSZ nr 1 w Ostrołęce, Tadeusza Olszewskiego, aby Rzewnickiemu zmniejszyć liczbę godzin w szkole i tym samym pomniejszając zarobki. Kotowski podczas jednej z sesji stanowczo zaprzeczył zarzutom. Zachowanie Rzewnickiego jednak się zmieniło i zaczął popierać politykę prezydenta Kotowskiego oraz pojawiać się u boku prawicowych polityków na miejskich uroczystościach. Z opozycyjnego radnego Rzewnicki stał się członkiem proprezydenckiej koalicji, a w tegorocznych wyborach zmienił klubowe barwy i o mandat radnego ubiegać się będzie z list Prawa i Sprawiedliwości.

Na listach PiS znaleźli się także kandydaci z ugrupowania Porozumienie Jarosława Gowina. W okręgu numer I jest to Mariusz Nurczyk, a w okręgu numer II Andrzej Szabłowski.
Szabłowski to zastępca prezesa Zrzeszenia Przewoźników Drogowych w Ostrołęce i dobry znajomy byłego posła PO Andrzeja Kani, u boku którego w przeszłości często występował. Kania odszedł z Platformy Obywatelskiej i przeszedł do partii Jarosława Gowina zostając wiceprezesem lokalnych struktur i zaczął znajdować ciekawe prace w państwowych spółkach.
Co ciekawe były poseł Andrzej Kania był obecny na niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Ostrołęce. Nie wiadomo dlaczego jego nazwisko nie znalazło się na listach kandydatów do rady miasta.

ReklamaWyautowani
Na listach prawicy do rady miasta zabrakło Dariusza Maciaka, przyjaciela Janusza Kotowskiego, przez lata działającego u jego boku. Maciak w przeszłości był przewodniczącym rady miasta. W dobiegającej końca kadencji był szeregowym radnym, o wiele rzadziej zabierał głos podczas sesji, w końcu odszedł z PiS. W tegorocznych wyborach będzie startował z list TPO, czyli koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości.
Maciak nadal jest menedżerem w Parku Wodnym Aquarium w Ostrołęce. O tym co robi w pracy pisaliśmy np. trzy lata temu. Maciak w przeszłości był prezesem Narwi Ostrołęka. Budziło to kontrowersje, gdyż jako samorządowiec miał realny wpływ na przyznawanie dotacji dla klubu, którym zarządzał. Po tym, jak sprawa Narwi Ostrołęka trafiła do organów ścigania, Maciak zrezygnował z funkcji prezesa pozostawiają klub z ogromnym długiem. Piłkarze upominali się o zaległe pensje i długo czekali. W styczniu 2011 roku drzwi do siedziby Narwi Ostrołęka zostały zaplombowane.

Na listach PiS nie znalazł się również obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Norbert Dawidczyk. Powodem były niewygodne dla władz miasta pytania o owiany tajemnicą wyjazd do Turcji. Dawidczyk naraził się prezydentowi Kotowskiemu także swoją interpelacją o nowe etaty w szkołach. Dla wielu osób Dawidczyk był osobą kompetentną z własnym zdaniem, potrafiącym dyskutować rzeczowo. Jest człowiekiem religijnym, od lat działa w Odnowie w Duchu Świętym, współorganizuje w naszym mieście Orszak Trzech Króli oraz Ostrołęckie Spotkania Charyzmatyczne.

Z prawicą pożegnał się także Mariusz Mierzejewski, który zrezygnował z członkostwa w PiS i współtworzy z Jakubem Frydrykiem komitet Bezpartyjne Miasto Ostrołęka. To nowy twór polityczny w naszym mieście. Komitet ma wystawić swoje listy do rady miasta, a o fotel prezydenta walczyć będzie Jakub Frydryk, szef stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne, które przez wiele lat otrzymywało sowite dotacje z ostrołęckiego ratusza. Nowy komitet "bezpartyjny" jest tylko z nazwy. W strukturach działa wiele osób związanych z różnymi partiami politycznymi, jak choćby wspomniany Mierzejewski, wieloletni członek PiS, który bezkrytycznie wspierał politykę prezydenta Janusza Kotowskiego.

Na listach PiS nie znajdziemy w tym roku także obecnych radnych Edwarda Góreckiego i Ireny Nosek. Oboje w poprzednich wyborach zdobyli ponad 200 głosów.

Miejska konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w Ostrołęce odbyła się w niedzielę w hali im. A. Gołasia. Na spotkanie przybył m.in. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Podczas konwencji przestawiono kandydatów na radnych Ostrołęki, wymieniono także nazwiska osób kandydujących do rad gmin, powiatu oraz ubiegających się o fotel wójta w podostrołęckich gminach. O obietnicach, zgrzytach, programie, sprzecznościach podczas niedzielnej konwencji przeczytacie w najbliższych dniach na łamach "Mojej Ostrołęki".

Pełne listy kandydatów do rady miasta z ramienia PiS
1. Ryszard Żukowski (zam. Ostrołęka, wiek: 68)
2. Stanisława Watrakiewicz (zam. Ostrołęka, wiek: 76)
3. Danuta Bugalska (zam. Ostrołęka, wiek: 58)
4. Grażyna Lilla Sosnowska (zam. Ostrołęka, wiek: 65)
5. Małgorzata Dreas (zam. Ostrołęka, wiek: 43)
6. Waldemar Andrzej Nol (zam. Ostrołęka, wiek: 67)
7. Dariusz Artur Bralski (zam. Ostrołęka, wiek: 60)
8. Arkadiusz Stanisław Kruczyk (zam. Ostrołęka, wiek: 52)
9. Mariusz Leszek Nurczyk (zam. Ostrołęka, wiek: 51)

1. Grzegorz Płocha (zam. Ostrołęka, wiek: 53)
2. Magdalena Jaworowska (zam. Ostrołęka, wiek: 51)
3. Henryk Gut (zam. Ostrołęka, wiek: 59)
4. Krzysztof Adam Czartoryski (zam. Ostrołęka, wiek: 48)
5. Grzegorz Milewski (zam. Ostrołęka, wiek: 42)
6. Andrzej Stanisław Szabłowski (zam. Ostrołęka, wiek: 60)
7. Joanna Brodowska (zam. Ostrołęka, wiek: 44)
8. Piotr Mierzejewski (zam. Ostrołęka, wiek: 43)
9. Grażyna Piersa (zam. Ostrołęka, wiek: 54)
10. Krystyna Kwiatkowska (zam. Ostrołęka, wiek: 51)

1. Janusz Józef Kotowski (zam. Ostrołęka, wiek: 52)
2. Jerzy Grabowski (zam. Ostrołęka, wiek: 61)
3. Ewa Żebrowska-Rosak (zam. Ostrołęka, wiek: 52)
4. Jan Rzewnicki (zam. Ostrołęka, wiek: 47)
5. Bożena Struniawska (zam. Ostrołęka, wiek: 59)
6. Michał Skowroński (zam. Ostrołęka, wiek: 36)
7. Bożena Kalicka (zam. Ostrołęka, wiek: 54)
8. Robert Juchniewicz (zam. Ostrołęka, wiek: 48)
9. Janusz Jerzy Kołakowski (zam. Ostrołęka, wiek: 57)
10. Anna Stanisława Staszewska (zam. Ostrołęka, wiek: 64)

Zobacz zdjęcia:
Konwencja PiS w Ostrołęce

Wyświetleń: 20524 komentarze: -
21:37, 23.09.2018r. Drukuj