środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

System Dozoru Elektronicznego w zakładzie karnym

Fot. kpr. Daniel Dąbrowski/Zakład Karny w Przytułach StarychOd połowy sierpnia br. w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych działa System Dozoru Elektronicznego. Konieczność wykonywania kary pozbawienia wolności w izolacji więziennej zastępuje on możliwością odbycia jej w domu lub w innym miejscu poza terenem jednostki penitencjarnej.

Pobyt w zamkniętym zakładzie karnym jest najsurowszym i najdroższym rodzajem odbywania kary pozbawienia wolności. W przypadku jednak osób, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności do 12 miesięcy, sąd penitencjarny może wyrazić zgodę na jej odbywanie w mniej surowy i kosztowny sposób - w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE).

Reklama- Wykonywanie kary w taki sposób nie tylko umożliwia kontynuowanie życia osobistego, rodzinnego i zawodowego skazanych w ich społecznie naturalnych warunkach, ale przede wszystkim osiągnięcie celów resocjalizacyjnych kary pozbawienia wolności znacznie mniejszym publicznie kosztem. Dlatego też system zachowuje rygory pełnej kontroli sprawowanej przez sąd, kuratora, pracowników Centrali Monitorowania oraz Upoważnionego Podmiotu Dozorującego. Nie wywiązanie się bowiem z warunków odbywania w taki sposób kary powoduje wykonywanie jej pozostałej do odbycia części już w warunkach izolacji więziennej - wyjaśnia mjr Agnieszka Chaberek, rzeczniczka prasowa Zakładu Karnego w Przytułach Starych.

System dozoru elektronicznego został wprowadzony w Polsce 1 września 2009 r. Czynności materialno-techniczne od początku wykonywane były przez podmiot prywatny.

Reklama- Przejęcie tych czynności 20 sierpnia br. przez więziennictwo poprzedziło utworzenie w jednostkach penitencjarnych w kraju 25 Zespołów Terenowych SDE. Jedną z nich jest ZK w Przytułach Starych. Obsadę zespołu stanowi 5 funkcjonariuszy SW i 4 pracowników cywilnych. Kieruje nim kierownik działu ochrony, a dowodzi funkcjonariusz pełniący funkcję koordynatora. W ramach zespołu funkcjonują 4 patrole dyżurne realizujące czynności w systemie zmianowym, całodobowym - informuje mjr Agnieszka Chaberek.

Zespół Terenowy SDE wykonuje przede wszystkim: sprawdzanie warunków technicznych związanych z wykonywaniem kary, instalację i dezinstalację urządzeń monitorujących skazanego, po zakończeniu albo przerwaniu odbywania kary, a także profilaktyczne wizyty kontrolne w miejscu pobytu skazanych oraz wizyty związane z naruszeniem warunków odbywania kary.
Wyświetleń: 1699 komentarze: -
10:30, 24.09.2018r. Drukuj