wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Formuła budżetu obywatelskiego do zmiany? Obecna nie wszystkim się podoba (wideo)

We wrześniu ubiegłego roku ruszyła czwarta edycja budżetu obywatelskiego. Do ratusza można było zgłaszać wnioski o realizację zadań w mieście. Niestety, formuła projektu nie wszystkim się podoba, bo większość funduszy trafiała do szkół i przedszkoli.

W obecnej edycji budżetu obywatelskiego do wydania w 2019 roku było ponad 1,6 mln zł.

ReklamaPo raz pierwszy w tym roku wprowadzono usprawnienie poprzez uruchomienie systemu elektronicznego do obsługi budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogli złożyć projekt oraz listę poparcia za pomocą interaktywnego formularza. Propozycję zadania mógł zgłosić każdy mieszkaniec Ostrołęki ujęty w stałym rejestrze wyborców.

Mieszkańcy mogli wskazywać każdą z inicjatyw obywatelskich, która nie jest ujęta w uchwale budżetowej oraz wieloletniej prognozie finansowej, jej realizacja jest możliwa w ramach kompetencji miasta, a koszt nie przekracza 320 tys. złotych, czyli 20 proc. całej sumy przeznaczonej na budżet obywatelski w tym roku. Projekt zadania musiał zostać poparty przez 20 mieszkańców Ostrołęki oraz spełniać wymogi formalne.

ReklamaDotychczas pieniądze z budżetu obywatelskiego najczęściej trafiały do szkół i przedszkoli. Placówki miały większą silę przebicia z uwagi na zaangażowanie całej społeczności szkoły oraz rodziców. Mieszkańcy osiedli stali zazwyczaj na pozycji straconej. Pojawiają się zatem głosy, aby nieco zmienić formułę projektu, aby każde z osiedli miało szansę na zrealizowanie swoich pomysłów.

O kształt i formułę budżetu obywatelskiego zapytaliśmy prezydenta Łukasza Kulika, który przypomniał, że jeszcze w kampanii wyborczej mówił o tym, że budżet obywatelski powinien być przypisany do konkretnych osiedli.

- Wiem, że oświata ma duże oczekiwania jeśli chodzi o inwestycje, ale dziwi mnie, że inwestycje, które my jako miasto powinniśmy realizować, są wykonywane z budżetu obywatelskiego, a jesteśmy w stanie podzielić budżet na inwestycje z oświaty i budżet obywatelski. Chciałbym, aby budżet był przypisany do konkretnych osiedli i jesteśmy w stanie to zrobić - zapowiada prezydent.

ReklamaO zadaniach miałyby wówczas decydować rady osiedli wspólnie z mieszkańcami.

- Nie zakładam, że wszyscy będą od razu zadowoleni, ale taka forma partycypacji przy wyborze zadania na konkretnym osiedlu powinna się sprawdzić i będzie dużo bardziej przejrzysta - dodaje włodarz.

Zadania zgłoszone w 2018 roku oraz wytypowane do realizacji w 2019 roku znajdziesz na stronie Budżet Obywatelski 2019.

Wyświetleń: 1524 komentarze: -
14:22, 22.01.2019r. Drukuj