czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dionizje 2019: poezja, muzyka i warsztaty literackie

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza na Wieczór Dionizyjski. Podczas tegorocznego wydarzenia podsumowany będzie XXVII Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego, a laureaci otrzymają nagrody. Nie zabraknie też warsztatów ze znanymi literatami oraz muzyki.

Wieczór uatrakcyjni koncert piosenki literackiej pt. "Czas, czas … goni nas". Wystąpią Adam Wołosz (muzyka, wokal), Tadeusz Kowalewski (muzyka) i solistki Studia Piosenki przy klubie "Oczko" Ostrołęckiego Centrum Kultury.

ReklamaW programie Dionizji oprócz podsumowania konkursu i koncertu muzycznego ważne miejsce zajmują warsztaty literackie, które prowadzą jurorzy konkursu. W 2019 roku są to Marcin Orliński - znany poeta, krytyk literacki, juror w konkursach literackich i Karol Samsel - poeta, krytyk literacki, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki UW, współorganizator Dionizji.

Patronem konkursu oraz całego wydarzenia pod hasłem Dionizje 2019 jest wybitny poeta tej ziemi - Dionizy Maliszewski (1931-1988). Poeta tu się urodził, tu mieszkał, tu pracował i tu tworzył do końca swych dni. Praca literacka stanowiła bardzo ważny rozdział w jego życiu. Dwa wydarzenia inspirowały Maliszewskiego jako poetę: to okres wojny i okupacji, to Oświęcim, który zabrał ojca oraz kultura ludowa regionu kurpiowskiego. "To są dwie fascynacje, które nadal inspirują moją skromną twórczość poetycką - mawiał poeta. Ta skromna twórczość poetycka to dziewięć tomików poezji oraz kilkaset wierszy drukowanych w licznych czasopismach, almanachach i antologiach. Pozostawił w rękopisach wiele wierszy, antologię poezji o Ostrołęce i Narwi, autobiograficzną powieść pt. "Przed wyrokiem" (zawierającą wspomnienia z lat młodzieńczych).

ReklamaJako poeta wszedł do historii polskiej literatury współczesnej. Był znanym i cenionym działaczem kultury i propagatorem kultury kurpiowskiej, inicjatorem i organizatorem wielu imprez kulturalnych. Pełnił wiele funkcji społecznych w licznych organizacjach. Działał aktywnie m.in. w Mazowieckim Towarzystwie Kultury (członek Sekcji Literackiej), Towarzystwie Przyjaciół Ostrołęki, Towarzystwie Kultury Teatralnej. Był inicjatorem ostrołęckiego życia literackiego. W latach sześćdziesiątych założył przy Domu Kultury OZCP Koło Prób Literackich, które stało się zalążkiem Grupy a następnie Klubu Literackiego Narew. Współorganizował spotkania literackie, konkursy recytatorskie dla młodzieży, konkursy poetyckie oraz Kurpiowskie Dni Literatury. Na uwagę zasługuje jego działalność edytorska. Był inicjatorem i głównym redaktorem almanachów ostrołęckich poetów i większości tomików, wydanych nakładem Klubu Literackiego Narew. Był autorem kilkudziesięciu publikacji, szkiców i recenzji, które ukazały się na łamach prasy krajowej i regionalnej. Tematyka tych artykułów dotyczy głównie kultury i spraw społecznych naszego regionu. Był członkiem Związku Literatów Polskich od lutego 1979 roku. Zmarł 22 sierpnia 1988 r. w Warszawie. Pochowany na ostrołęckim cmentarzu parafialnym.

ReklamaW piątą rocznicę śmierci poety Wojewódzka (obecnie Miejska) Biblioteka Publiczna w Ostrołęce ogłosiła Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego pn. "...I chcę tej ziemi być wierny...". W 1997 r. konkurs został podniesiony do rangi ogólnopolskiej. Od 2012 r. uroczyste podsumowanie konkursu odbywa się podczas imprezy pn. Dionizje, dedykowanej pamięci Dionizego Maliszewskiego.

Wieczór Dionizyjski z koncertem odbędzie się w piątek 26 lipca 2018 r. godz. 18.00 w MBP ul. Głowackiego 42.

Warsztaty literackie prowadzone będą w piątek 26 lipca w godz. 14.00-17.30 w Klubie przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13.

Warsztaty i konfrontacje poetyckie prowadzone przez Marcina Orlińskiego i Karola Samsela odbywały się będą w sobotę i niedzielę 27-28 lipca w Kamiance, gm. Rzekuń.

Wyświetleń: 799 komentarze: -
09:14, 20.07.2019r. Drukuj