wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej - co musisz wiedzieć?

Naziemna telewizja cyfrowa umożliwia oglądanie wielu kanałów bez dodatkowych opłat. Najważniejsze pasma telewizyjne są dostępne dla wszystkich widzów, którzy posiadają telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T lub odrębny dekoder podłączony do odbiornika.

W czerwcu 2022 roku nastąpił ostatni etap zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Co trzeba wiedzieć o nowym standardzie?

Co daje zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej?

Nadawanie kanałów telewizyjnych jest kosztowne. Im więcej stacji mieści się na jednym multipleksie, tym lepiej dla nadawcy. Wprowadzenie nowego standardu DVB-T2 umożliwia umieszczenie większej liczby kanałów na jednej platformie przy jednoczesnym zachowaniu optymalnych kosztów ich nadawania. Dzięki temu odbiorcy telewizji naziemnej mają większy wybór stacji do oglądania i cieszą się ich wyższą jakością.

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej sprawia, że odbiorcy otrzymują dostęp do kanałów w wysokiej jakości obrazu. Obraz jest płynniejszy, ma intensywniejsze kolory i wygląda naturalnie. Wyższą jakość ma również dźwięk. Kanały dostępne na multipleksie są nadawane w formacie 4K, dlatego standard DVB-T2 jest prawdziwą gratką dla miłośników telewizji.

Przeczytaj więcej o najnowszych technologiach w serwisie NANO

Standard DVB-T2 stał się faktem

Standard DVB-T2 obowiązuje w całej Polsce od 27 czerwca 2022 roku. W ostatnim, czwartym etapie do bezpłatnej telewizji naziemnej w lepszej jakości podłączono województwa: lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie. Wcześniej nowy standard uruchomiono w pozostałych 12 województwach. Wszystkie dostępne kanały w każdym regionie są dzięki temu nadawane w najwyższej możliwej jakości, by widzowie mogli z nich korzystać na równie wysokim poziomie co użytkownicy telewizji kablowej i satelitarnej.

Reorganizacja standardu nadawania w multipleksie telewizji naziemnej została wymuszona przez Komisję Europejską. Zgodnie z jej decyzją wszyscy widzowie mają mieć możliwość oglądania telewizji w jednakowej jakości bez względu na to, w której części kraju mieszkają. Nowy standard nadawania to korzyści związane również z udostępnianiem usług dodatkowych, np. telewizji hybrydowej. W jej ramach użytkownik ma dostęp do multimedialnych treści, które uzupełniają standardowy przekaz telewizyjny. Dodatkowe treści obejmują między innymi wyświetlanie napisów dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Poznaj więcej nowinek technologicznych: https://nano.komputronik.pl/tag/co-to-jest/

Jak odbierać cyfrową telewizję naziemną w standardzie DVB-T2?

Właściciele telewizorów nowej generacji w większości nawet nie zauważyli, że doszło do zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej. Nadal odbierają kanały naziemne tak samo jak robili to wcześniej. Nie wymaga się od nich żadnych zmian w sposobie korzystanie z odbiornika. Telewizor automatycznie odbiera nowy standard i wyświetla kanały naziemne na ekranie. Nieco inaczej jest w przypadku użytkowników starszych telewizorów.

Kompleksowy poradnik o naziemnej telewizji cyfrowej: https://nano.komputronik.pl/n/naziemna-telewizja-cyfrowa/

Telewizory, które trafiły na rynek przed kilkunastu laty, nie zawsze są w stanie odbierać sygnał w standardzie DVB-T2. Dotyczy to również telewizorów, które wyglądają na stosunkowo nowoczesne i mają płaskie ekrany. Aby odbierać na nich cyfrową telewizję naziemną po zmianach, konieczne jest podłączenie specjalnego dekodera. Dekoder DVB-T2 odbiera sygnał telewizyjny i przystosowuje go do standardu odbieranego przez dany telewizor. Dzięki temu nawet właściciele starych telewizorów mogą oglądać ulubione kanały w telewizji.

Kupując nowy odbiornik telewizyjny, nie trzeba martwić się, że przysporzy problemów z oglądaniem telewizji. Dostępne w sklepach telewizory są przystosowane do oglądania ulubionych kanałów w aktualnym standardzie. Po ich uruchomieniu wystarczy zaprogramować listę stacji i włączyć jedną z nich.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 50914 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:27, 08.08.2022r. Drukuj


Powrót