środa, 22 lutego 2017 r., imieniny Małgorzaty, Marty, Piotra

Aktualności

Nadzwyczajna sesja rady miasta o zmianach oświatowych (wideo)

Nadzwyczajne posiedzenie rady miasta zdominował temat zmian w oświacie. Radni zatwierdzili między innymi nowe obwody dla szkół podstawowych i przyjęli kryteria rekrutacji przedszkolnej. Wprowadzono także zmiany zgłoszone przez partnerów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.

Nowe kryteria punktowe mają ułatwić dostanie się do przedszkola dzieciom rodziców zatrudnionych w Ostrołęce, samotnie wychowującym dziecko oraz kontynuującym edukację przedszkolną rodzeństwa w tym samym przedszkolu.
Liczby punktów za każde kryterium będą przyznawane w sposób następujący:
1. dziecko obojga rodziców pracujących, wykonujących pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczących się w trybie dziennym, prowadzących gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą. Kryterium stosuje się również do rodzica samotnie wychowującego dziecko - 32 pkt,
2. rodzina dziecka korzysta ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce - 16 pkt,
3. dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza już lub bierze udział w postępowaniu rekrutacyjnym do wybranego przedszkola pierwszego wyboru lub szkoły wskazanych na pierwszej pozycji we wniosku - 8 pkt,
4. czas pobytu dziecka powyżej 5 godzin dziennie - 4 pkt,
5. dziecko uczęszczające wcześniej do publicznego żłobka (placówki opieki nad dzieckiem do lat 3)- 2 pkt,
6. lokalizacja przedszkola położonego najbliżej miejsca zamieszkania - 1 pkt.

- Chcieliśmy określić takie kryteria, które w maksymalny sposób dawałyby szansę tym dzieciom, które rzeczywiście są na terenie miasta zamieszkałe. Wiemy o tym, że co roku z terenu gmin ościennych trafiają do przedszkoli miejskich, samorządowych zarówno publicznych jak i niepublicznych dzieci, które powinny być tak naprawdę na terenie gminy, bo zadaniem gminy jest zapewnienie opieki i wychowania przedszkolnego. Ze statystyk z lat poprzednich wynika, że nie przyjmowaliśmy od 80 do nawet 136 dzieci do przedszkoli. Wiemy, że od 1 września 2017 roku będzie to naszym obowiązkiem, aby dzieci 3-letnie znalazły takie miejsca i samorząd musi być na to przygotowany - powiedział podczas sesji Mirosław Rosak, dyrektor Wydziału Oświaty UM.

W tym punkcie radni byli zgodni i 17 głosami za przyjęli projekt uchwały w w sprawie określenia kryteriów postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez miasto.

Kolejnym punktem nad którym pochylili się radni było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych, do nowego ustroju szkolnego. Na mocy reformy oświatowej od 1 września 2017 roku. Radni otrzymali mapki z nowymi obwodami szkół a także szczegółowe plany sieci szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i specjalnych na terenie miasta.

ReklamaW toku obrad wprowadzono także zmiany w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych polegające na dołączeniu Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Zespołu Zakładów w Makowie Mazowieckim i Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu do porozumienia o współpracy w sprawie RIT w charakterze nowych partnerów miasta Ostrołęka. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Nadzwyczajna sesja rady miasta odbyła się 17 lutego br.

Relację wideo z sesji można obejrzeć dzięki transmisji prowadzonej przez TV "Kele".

Odsłon: 2424 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 14:41, 17.02.2017r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja

Polecamy

Reklama