« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Czy rewitalizacja miasta to tylko wizja na papierze? (zdjęcia)

W Ostrołęckim ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące Programu Rewitalizacji dla Ostrołęki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządu, pracownicy instytucji miejskich oraz mieszkańcy. Rewitalizacja jest w fazie planów, ale wiele osób niepokoi się o realność pomysłów tam zawartych.

W toku prezentacji okazało się, że terenami najbardziej zdegradowanymi w naszym mieście, a tym samym wymagającymi pracy, polepszenia warunków oraz wdrożenia planu rewitalizacyjnego, są w kolejności osiedla Wojciechowice, Starosty Kosa, Stare Miasto, Parkowe, Sienkiewicza i Pomian. Podczas zebrania prowadzący zaprezentowali cele oraz główne przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w obszarze rewitalizacji.

Wizja rewitalizacji przedstawiona w projekcie wygląda obiecująco, a kilka zdań może napawać mieszkańców wielkim optymizmem:
- W 2023 roku Wojciechowice postrzegane są nie tylko jako przemysłowa dzielnica miasta, ale także jako miejsce przyjazne do zamieszkania. Osiedle Stare Miasto, Starosty Kosa i Parkowe to miejsca tętniące życiem, w którym skupia się życie społeczne, kulturalne i gospodarcze miasta. Podjęte działania na osiedlu Sienkiewicza i Pomian zminimalizowały negatywny wizerunek związany z problemami występującymi w szczególności wśród mieszkańców bloków socjalnych a także przyczynił się do poprawy jakości życia osób starszych - czytamy w wizji obszaru rewitalizacji.

Czy nie jest to jednak tylko nierealna do spełnienia wizja? Nieliczni, obecni na spotkaniu mieszkańcy miasta wskazali na inne potrzeby, niż te zawarte w planie rewitalizacyjnym. Jak mówiła jedna z mieszkanek, w Ostrołęce brak jest warunków do rozwoju, brakuje miejsc pracy. Radny Dariusz Bralski przypomniał o sytuacji ostrołęckich blokowisk, które są zawsze pomijane we wszelkich projektach rewitalizacyjnych, a to przecież tam mieszkają ludzie, tam skupia się także życie miasta, a infrastruktura osiedlowa nie jest w zadowalającym stanie.

Dokument rewitalizacyjny zawiera natomiast szereg projektów, które mają wpływać na poprawę jakości życia w mieście. Wśród nich znajdziemy m.in. modernizację budynku i terenu Kultowni OCK, zagospodarowanie skweru im. dr Czesława Szczypka, zagospodarowanie nabrzeża rzeki Narew, modernizacja i wyposażenie budynku Galerii Ostrołęka czy rozwój projektu pt. "Razem, aktywni, pozytywni na Wojciechowicach". Wśród projektów uzupełniających znalazły się te z zakresu poprawy infrastruktury technicznej, budynków i terenów mieszkalnych, czy aktywizacji sportowej, rekreacyjnej i kulturowej.

Plany rewitalizacji miasta funkcjonują jeszcze na papierze i w formie prezentacji multimedialnej. Jak zapowiadano, na część z nich już są rozpisane fundusze. Czas pokaże, czy program rzeczywiście poprawi stan naszego miasta, a przede wszystkim realnie wpłynie na poprawę jakości życia ostrołęczan.

Spotkanie odbyło się we wtorek 7 marca 2017 r. w siedzibie Urzędu Miasta Ostrołęki.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie dotyczące rewitalizacji Ostrołęki (07.03.2017)

Wyświetleń: 1345
 
15:07, 08.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne