« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Mieszkańcy osiedli Wojciechowice i Traugutta zainteresowani siecią gazową

Na biurko prezydenta miasta Janusza Kotowskiego wpłynęła kolejna interpelacja. Tym razem pismo złożyła Grażyna Sosnowska. Radna przypomina włodarzowi o potrzebie przyłączenia budynków jednorodzinnych do sieci gazowej, które znajdują się na osiedlach Wojciechowice i Traugutta.

- Zebrałam podpisy mieszkańców Wojciechowic i osiedla Traugutta, którzy są zainteresowani przyłączeniem budynków do sieci gazowej. Mam świadomość, że nie wszyscy mieszkańcy mają szanse na skorzystanie z tego udogodnienia. W czasach gospodarki rynkowej również i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A kieruje się rachunkiem ekonomicznym. Zgodnie z moją wiedzą prawie niemożliwym jest pozyskanie dostaw gazu do celów bytowych, a dotyczy to generalnie budynków wielorodzinnych. Natomiast ulice, przy których znajduje się budownictwo jednorodzinne oczekuje na doprowadzenie gazu do celów grzewczych. Należą do nich mieszkańcy: ul. 5 Pułku Ułanów Zasławskich, gen. Tomasza Turskiego, Wspólnej, a także kilku innych. Tylko w wymienionym rejonie osiedla Wojciechowic mieszka ponad 400 osób - napisała w interpelacji Grażyna Sosnowska.

Radna ma też pomysł na ewentualną realizację inwestycji.

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że mieszkańcy Nowej Wsi Wschodniej Leśniewo złożyli wnioski i czekają już dwa lata na pozytywną decyzję PGNiG. Osiedle to znajduje się w pobliżu ul. gen. Turskiego, a ul. 5 AWP łączy się z ul. Wspólną. Myślę, że można by tę inwestycję połączyć, a ewentualne wykonanie sieci gazowej byłoby bardziej opłacalne dla inwestora - stwierdziła w dokumencie Sosnowska.

Radna miasta zaznaczyła też, że w okolicy osiedla Traugutta istnieje gazociąg, który dostarcza gaz do części tego osiedla. Ponadto wzdłuż kilku ulic istnieją warunki techniczne, pozwalające doprowadzić gazociąg.

- Istnieje możliwość pozyskania na ten cel funduszy z Unii Europejskiej, ponieważ w latach 2014-2020 przewiduje się wsparcie projektów zakładających rozwój inteligentnych systemów dystrybucji, magazynowania i przesyłu gazu (np. polegających na budowie sieci przesyłowych i dystrybucyjnych gazu). Natomiast głównym beneficjentem są przedsiębiorstwa prowadzące taką działalność. Dlatego też inwestorem budowy takiej sieci gazowej może być tylko PGNiG. Od 2015 roku nowe przepisy tzw. "ustawy antysmogowej" sprawiają, że gminy mogą wspierać mieszkańców w sprawie ogrzewania poprzez finansowanie wymiany pieców grzewczych w kotłowniach przydomowych. Mając na uwadze minioną zimę uważam prośby mieszkańców za zasadne. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zorganizowanie spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami z udziałem przedstawiciela spółki gazowniczej i udzieleniu im rzetelnych informacji. Ze swojej strony oferuję wszelką niezbędną pomoc przy organizacji takiego zebrania - czytamy w dokumencie.

Do sprawy wrócimy.

Wyświetleń: 1224
 
12:04, 14.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne