« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Jubileusz Szkoły Podstawowej w Łysych z udziałem Jerzego Hoffmana (zdjęcia)

Fot. archiwum szkołyFot. archiwum szkołySpołeczność Szkoły Podstawowej w Łysych obchodziła piękny jubileusz. Pięćdziesiąt lat temu placówka otrzymała imię Henryka Sienkiewicza, zaś trzydzieści lat temu nadano szkole sztandar. W uroczystości wziął udział m.in. Jerzy Hoffman.

Do jubileuszu przygotowywano się już od dawna. Dokonano podsumowania pracy szkoły w ostatnich latach i udokumentowano, wydając Okolicznościowy Biuletyn Informacyjny "Nasza szkoła". Przypomina on historię placówki i prezentuje wydarzenia z ostatnich lat. Zorganizowano także konkursy powiatowe: plastyczny dla uczniów kl. I-III "Projekt okładki do powieści "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza", plastyczny dla uczniów kl. IV-VI "Projekt okładki do wybranej noweli H. Sienkiewicza" oraz czytelniczy dla uczniów kl. IV-VI "Wśród nowel H. Sienkiewicza".

Podczas jubileuszu już od samego rana panowała wspaniała atmosfera. Z rana uczniowie szkoły i ze szkół okolicznych wykazywali się znajomością nowel sienkiewiczowskich. Przed południem zaś wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na przyjazd gości. Przybyły delegacje szkół im. H. Sienkiewicza z Kolna (ze sztandarem) i Przasnysza. Swoją obecnością zaszczycili też: Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak - radni sejmiku województwa mazowieckiego, Stanisław Kubeł - starosta powiatu ostrołęckiego, Stanisław Lipka - radny powiatu ostrołęckiego, Jerzy Ksepka - wójt gminy Łyse, radni gminy oraz przedstawiciele instytucji i firm współpracujących ze szkołą. Przed uroczystością pojawił się także wyczekiwany gość honorowy - reżyser i scenarzysta filmowy - Jerzy Hoffman.

Po odśpiewaniu hymnu szkoły i złożeniu przyrzeczenia przez uczniów, dyrektor szkoły - Jan Drężek, w swoim przemówieniu przypomniał, jak zrodziła się idea nadania szkole imienia, a potem sztandaru. Jednocześnie wyraził podziękowanie tym, którzy wspierali tę szlachetną inicjatywę. Został odczytany list Krystyny Bałdygi, pomysłodawczyni akcji "Zdobywamy sztandar".
Program artystyczny zapoczątkowała prezentacja multimedialna, przedstawiająca fragmenty ze szkolnych kronik oraz zdjęcia współczesne. Później zatańczono poloneza, wprowadzając wszystkich w podniosły i uroczysty nastrój. Uczniowie wcielając się w rolę Sienkiewicza i dziennikarza, przeprowadzającego wywiad z pisarzem, przedstawili zebranym scenkę, przybliżając w ten sposób postać Litwosa. Zaśpiewano pieśni, pochodzące z ekranizacji utworów Sienkiewicza przy jednoczesnym wyświetlaniu zdjęć z tych właśnie filmów.

Uczniowie czują się niezwykle blisko związani z regionem i tradycją kurpiowską. Dlatego też, szkolny zespół folklorystyczny "Łysoziańskie Nuty" zaprezentował pieśni i tańce kurpiowskie. Zostały one entuzjastycznie przyjęte przez publiczność.

W czasie uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursów. Laureaci odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe z rąk zaproszonych gości.

Zwycięzcami zostali:
- w kategorii konkurs plastyczny "Projekt okładki do powieści "W pustyni i w puszczy" H. Sienkiewicza" (kl. I-III):
I miejsce - Kamil Taradejna (SP w Białusnym Lasku),
II miejsce - Julia Pieńkos (SP w Białusnym Lasku),
III miejsce - Wiktoria Pieńkos (SP w Białusnym Lasku),
wyróżnienia - Amelia Rolka (SP im. H. Sienkiewicza w Łysych), Zuzanna Rolka (SP im. H. Sienkiewicza w Łysych),

- w kategorii konkurs plastyczny "Projekt okładki do wybranej noweli H. Sienkiewicza" (kl. IV-VI):
I miejsce - Dominika Marciniak (SP w Wąsoszach),
II miejsce - Marcin Załęski (SP w Lipnikach),
III miejsce - Maja Brudzińska (SP w Wąsoszach),
wyróżnienia - Oliwia Lisek (SP im. H. Sienkiewicza w Łysych), Daria Kuzia (SP w Krysiakach),

- w kategorii konkurs czytelniczy "Wśród nowel H. Sienkiewicza" (kl. IV-VI):
I miejsce - Julia Gnoza (SP w Myszyńcu),
II miejsce - Wiktoria Wiśniewska (SP w Wydmusach)
III miejsce - Wiktoria Szok (SP im. St. Krupki w Łączkach),
wyróżnienia - Oliwia Ropiak (SP w Myszyńcu), Aleksandra Szymczyk (SP im. Stacha Konwy w Dębach), Marcin Załęski (ZS w Lipnikach).

W imieniu marszałka województwa mazowieckiego wręczono także Szkole Podstawowej w Łysych Medal "Pro Masovia".

- Jest nam niezmiernie miło, bowiem to okolicznościowe wyróżnienie nadawane jest za całokształt działalności publicznej i realizację zadań przyczyniających się do kulturalnego i społecznego rozwoju Mazowsza - podkreślają nauczyciele.

Przemawiający później goście wyrażali podziw dla osiągnięć, dokonań i działań szkoły. W wystosowanych z tej okazji listach gratulacyjnych, złożonych na ręce dyrektora, zawarli podziękowania za pielęgnowanie w młodych ludziach najwyższych wartości i idei oraz pogłębianie wiedzy i rozwijanie zainteresowań. Ciepłe słowa padły też z ust gościa honorowego - Jerzego Hoffmana, który życzył wszystkim młodym ludziom szerokiej, prostej drogi życiowej. Prosił, aby pielęgnować tak ważne wartości, jak patriotyzm i oddanie ojczyźnie, bo jak określił metaforycznie "jaki zaczyn, taki chleb".

Na zakończenie wszyscy zebrani udali się na zewnątrz, aby zasadzić Dąb Pamięci, który przyszłym pokoleniom będzie przypominał o jubileuszu obchodzonym przez szkołę w 2017 roku.

Uroczystość odbyła się w piątek 19 maja. Relację fotograficzną z wydarzenia można obejrzeć w archiwum szkoły.

Wyświetleń: 581
 
11:27, 23.05.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne