« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Dni Kultury Kurpiowskiej w "Krainie Misiów" (zdjęcia)

Centrum Edukacji Regionalnej działające przy Przedszkolu Miejskim nr 17 "Kraina Misiów", po raz drugi zorganizowało w placówce Dni Kultury Kurpiowskiej. W ramach obchodów odbył się szereg spotkań kultywujących tradycje i zwyczaje ludowe.

W poniedziałkowy poranek cała społeczność "siedemnastki" z zapartym tchem słuchała przyśpiewek regionalnych i podziwiała pokaz tańców kurpiowskich w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego z Ostrołęki. Tego dnia goście w osobach Andrzeja Staśkiewicza i Ryszarda Maniurskiego, zaprezentowali maluchom m.in.: harmonię pedałową, flety, ligawki, skrzypce, lirę korbową.

We wtorek przedszkolaki spotkały się z twórcą ludowym - Adamem Murachem, który opowiedział dzieciom o tradycji i technologii wyrobu glinianych naczyń, a także o samym surowcu do ich wyrobu. Dzieci z niewielką pomocą gościa formowały i toczyły naczynia na kole garncarskim. Ponadto odbyły się warsztaty etnograficzne dla rodziców "Pisanka wielkanocna" poprowadzone przez twórczynie ludowe: Czesławę Lewandowską i Renatę Domian. Zarówno maluchy, jak i rodzice wykazali się kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki.

W środę najmłodszych odwiedziła Urszula Kaliszewska, właścicielka pasieki. Dzieci zdobyły wiele cennych informacji na temat życia pszczół, ich pracy i zwyczajów oraz znaczenia w przyrodzie. Miały także możliwość obejrzenia stroju pszczelarza i przyborów używanych przy codziennej pracy (dymki zwanej podkurzaczem, ramki, dłuta i odsklepiacza widelcowego) oraz produktów wytwarzanych przez pszczoły (pyłek, mleczko, węza pszczela). Spotkanie zakończyło się degustacją miodu.

Czwartek był ostatnim dniem obchodów. Dokonano uroczystego rozstrzygnięcia międzyszkolnego konkursu kulinarnego pod hasłem "Tradycyjne potrawy kuchni kurpiowskiej". Po części artystycznej nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wręczenie nagród za najlepszą potrawę regionalną wykonaną przez przedszkolaków. Jury w składzie: dyrektor Danuta Gołaś i wicedyrektor Agnieszka Kowalska, przyznało jednogłośnie wszystkim placówkom pierwsze miejsce. Po części oficjalnej nastąpiła degustacja potraw.

Uwieńczeniem obchodów Dni Kultury Kurpiowskiej było spotkanie z ostrołęckim poetą i prozaikiem - Stanisławem Kałuckim. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali bajki "Co może kurpiowska bieda" oraz wierszy czytanych gwarą. Dowiedziały się także, jak nazywają się niektóre znane przedmioty w dialekcie kurpiowskim.

Wydarzenie odbyło się w dniach 16-19 marca.

Zobacz zdjęcia:
Dni Kultury Kurpiowskiej w PM nr 17 (fot. archiwum przedszkola)

Wyświetleń: 523
 
11:07, 24.03.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne