« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Drugi dzień Festiwalu Teatralnego Inqbator

Fot. Teatr Tańca Inoj Ostrołęka
Fot. Teatr Tańca Inoj
Przed nami kolejny dzień atrakcji z Festiwalem Teatralnym Inqbator.
Drugi już z kolei dzień z Inqbatorem zapowiada się równie interesująco, co dzień jego otwarcia. Dzisiaj czekają na nas nie tylko czysto teatralne przedstawienia, ale również te zawierające w sobie elementy taneczne. Właśnie od takiego spektaklu pt. "Serce sióstr" Teatru Tańca Injo już o godzinie 10.00 rozpoczęły się dzisiejsze występy.

Kolejny zaprezentuje się na scenie sali kameralnej OCK Bartosz M. Martyna w inscenizacji "Performer". Następnie na palcu przed sceną przy DH Kupiec wystąpi Teatr Snów z inscenizacją "Rudymenty czyli Wtóra Księga Rodzaju". Dalej organizatorzy zapraszają na "Wystawę fotograficzną Inqbator 2013", która odbędzie się w holu OCK. Następne będą występy Zespołu Tańca Współczesnego De-eM "Na krawędzi" i Krakowskiego Teatru Tańca "Takarazuka camp".

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu zaplanowano występ Teatru Usta Usta z inscenizacją "Cykl".

Święto teatru odbywało się będzie od 18 do 20 września. Organizatorami wydarzenia są: Mazowiecki Instytut Kultury, miasto Ostrołęka oraz Ostrołęckie Centrum Kultury.

Program drugiego dnia Festiwalu Teatralnego Inqbator:
godz. 10.00 - scena kameralna OCK,"Serce Sióstr" Teatr Tańca Inoj
Świat sióstr-księżniczek zmienia się w momencie rozbicia wielkiego czerwonego serca, symbolu siostrzanej zgody i miłości. Młodzieńcze, gwałtowne uczucia powodują rozdźwięk między siostrami. Wina zostaje zrzucona na najmłodszą z sióstr, która zbiera kawałki rozbitego serca i wyrusza w podróż. Jej wędrówka obfituje w przygody i liczne zadania, w czasie których dzięki pomocy Wróżki i młodych widzów udaje jej się rozwiązać tajemnicę każdej siostry i doprowadzić do zjednoczenia serca. Przygoda z rozbitym sercem uczy siostry i publiczność, że samo podjęcie próby rozwikłania konfliktu jest prawdziwą dojrzałością.

Scenariusz, reżyseria, choreografia: Katarzyna Kryczka, muzyka - Jacek Mazurkiewicz (live), rekwizyty: Małgorzata Słuszkiewicz, Karolina Pawłowska, Remigiusz Stopa, Marcin Kowalik, projekt i wykonanie kostiumów - Jevgēnija Jurkeviča (Zhenia), światło - Paweł Śmiałek, lektor - Piotr Wawer, obsada: Siostra Wiosna Katarzyna Milczewska, Siostra Lód Katarzyna Kryczka, Siostra Kamień Iwona Turek/Ula Siemion, Siostra Wielkolud Khrystyna Struk, wróżka - Jevgēnija Jurkeviča.

godz. 17.30 - scena kameralna OCK, "Performer" Bartosz M. Martyna
Spektakl Bartosza Miłosza Martyny "Performer" w interesujący sposób porusza zagadnienia performatyczne. Cała konstrukcja spektaklu wychodzi od konwencji wykładu samego Bartosza Martyny na temat performansu i performera, w której podaje niezliczone definicje m. in Sechnera i Grotowskiego. Wychodzimy więc od objaśnienia, teorii, od samego początku - aktu performatywnego, który według Austina odnosi się do przypadków, w których "wypowiedzieć takie zdanie, to zrobić owo coś". I to właśnie się dzieje.

godz. 18.30 - plac przed sceną przy DH Kupiec, "Rudymenty czyli Wtóra Księga Rodzaju"Teatr Snów

Rudymenty to pozostałości i początki. Bohater wędrujący z łóżkiem - wehikułem, z resztek, pozostałości po minionym świecie, buduje go ponownie, odnawia, ustanawia. Zazdroszcząc stwórcy, przybysz stwarza fragment świata według swojej ludzkiej miary. Ze znalezionych części montuje manekiny, tworzy - odnawia pierwszych ludzi, przywołuje codzienne sytuacje. Kilka znalezionych przedmiotów uzupełnia zatrzymane życie małej społeczności. Z chaosu wyłania się ład.

Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski, aktorzy: Zdzisław Górski, Monika Roguszczak, Karol Talkowski, Roksana Wiczk, Manekiny. Muzyka: collage.

godz. 19.30 - hol OCK, "Wystawa fotograficzna Inqbator 2013"

godz. 20.00 - scena główna OCK, "Na krawędzi" Zespół Tańca Współczesnego De-eM
po spektaklu - "Takarazuka camp" Krakowski Teatr Tańca

Takarazuka - miasto w Japonii, w którym od 1914 roku działa teatr o tej samej nazwie, obecnie najpopularniejsza, japońska rewia żeńska. Oryginalny współczesny japoński teatr rozrywki czerpie inspiracje zarówno z teatru japońskiego, jak i zachodniego. Takarazuka łączy w sobie elementy operetki, musicalu, rewii oraz teatru klasycznego.
W teatrze Takarazuka wszystkie role, męskie i żeńskie, odgrywają kobiety. Do wykonywania tego zawodu młode dziewczyny przygotowywane są w specjalnej szkole muzycznej, w której po pierwszym roku przydzielane są do odpowiedniej "klasy", kształcącej je albo do odgrywania ról męskich albo żeńskich. Od tej pory dziewczęta przyswajają sobie cechy/formy charakterystyczne dla określonych płci - sposób mówienia, poruszania się, gesty i zachowania przypisywane mężczyznom lub kobietom. Aktorki odgrywające role męskie spotykają się z uwielbieniem ze strony kobiet, które uważają je za ucieleśnienie ideału męskości.

Choreografia, światło, kostiumy - Eryk Makohon, muzyka: Amy Winehouse, Marcin Żminkowski, Kapela ze Wsi Warszawa, Oona Garthwite, Astor Piazzola, Piotr Czajkowski, Jon Hassell. Makijaż - Anna Pytka. Występują: Anna Chmiel-Kowalska, Monika Godek, Agata Syrek, Katarzyna Węglowska- Król, Katarzyna Żminkowska, Paweł Łyskawa, Monika Świeca, Marta Wołowiec oraz tancerki Pracowni METAfizyczna.

godz. 21.30 - parking przed OCK, "Cykl" Teatr Usta Usta
Spektakl multimedialny, łączący grę aktorską i animacje komputerowe, który wyczaruje przed nami świat sennych koszmarów, obaw i pragnień. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z „cyklu” tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia.

Reżyseria Wojciech Wiński, scenariusz: Ewa Kaczmarek, Wojciech Wiński. Animacje - Arek Nowakowski, kostiumy - Idalia Mantas, muzyka - Michał Kowalonek. Aktorzy: Ewa Kaczmarek, Agnieszka Nowacka, Roman Andrzejewski, Marcin Głowiński, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski. Video - Krzysztof Blok.

Wyświetleń: 581
 
13:45, 19.09.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne