« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Aldesa odpowiada na zarzuty

Firma Aldesa Nowa Energia odpowiedziała na artykuł zamieszony w naszym portalu. Na początku listopada pisaliśmy o sytuacji mieszkańców Białobieli, Siemnochy i Gnatów w związku z budową na ich działkach słupów energetycznych. Sprawa jest kontrowersyjna. Część mieszkańców sprzeciwia się planowanej inwestycji.

Pisaliśmy o tym w artykule z 6 listopada pt: "Nie chcą na swoich działkach słupów energetycznych".

W odpowiedzi na zamieszony artykuł otrzymaliśmy pismo od Andrzeja Pierzaka dyrektora ds. technicznych firmy Aldesa Nowa Energia. Treść listu publikujemy poniżej.

Działając w imieniu spółki Aldesa Nowa Energia, generalnego wykonawcy budowy dwutorowej linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Olszyn Mątki, przedstawiamy niniejsze wyjaśnienia w sprawie informacji zaprezentowanych w publikacji pt.: "Nie chcą na swoich działkach słupów energetycznych", która ukazała się na portalu Moja-Ostroleka.pl w dniu 6 listopada 2014 r.

W pierwszej kolejności pragniemy podkreślić, iż priorytetem działania spółki Aldesa Nowa Energia jest uzyskanie akceptacji dla realizowanej inwestycji wśród mieszkańców miejscowości objętych projektem inwestycyjnym. Rzetelna informacja, dialog i konsultowanie prowadzonych działań pozwalają wypracować optymalne, satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązania. W ocenie spółki, pozyskanie zrozumienia i wsparcia społeczności lokalnej jest jedyną właściwą metodą postępowania przy tego typu przedsięwzięciach.

W związku z powyższym Aldesa Nowa Energia prowadzi dialog ze społecznościami lokalnymi od samego początku procesu inwestycyjnego. Od czerwca 2013 r. przedstawiciele spółki wielokrotnie spotykali się i rozmawiali z władzami Gminy Lelis, radnymi i mieszkańcami, uczestniczyli także w licznych spotkaniach sołeckich dotyczących przedmiotowej inwestycji. Spółka udzieliła odpowiedzi na wszystkie skierowane do niej w formie pisemnej pytania. Przedstawiciele Aldesy odpowiadali ponadto na pytania władz gminy i mieszkańców zadawane podczas spotkań, posiedzeń komisji gminnych, sesji Rady Gminy, jak również debat publicznych zorganizowanych w ramach prac nad dokumentami planistycznymi gminy.
W świetle powyższych stwierdzenie, iż mieszkańcy "nie uzyskali żadnej odpowiedzi" na temat ostatecznego kształtu projektowanej linii 400 kV jest całkowicie nieprawdziwe i wymaga sprostowania.

Przyznać należy, iż pierwotna, wstępna koncepcja trasy linii 400 kV Ostrołęka - Olsztyn Mątki w Gminie Lelis, zaproponowana przez PSE S.A. w 2011 r., zakładała poprowadzenie nowej linii w trasie istniejącej na tym terenie linii 220 kV. W lipcu 2013 r. Aldesa Nowa Energia, w porozumieniu z władzami gminy Lelis i we współpracy z gminnym urbanistą, przeanalizowała lokalne uwarunkowania i możliwe kolizje nowej linii z miejscową zabudową. Nowa linia w torze istniejącej linii 220 kV, prowadziłaby przez miejscowość Białobiel i tereny o gęstej zabudowie mieszkaniowej. Szczegółowe prace projektowe, które wykonawca przeprowadził na początku sierpnia 2013 r. wykazały, że poprowadzenie linii 400 kV w tym wariancie spowodowałoby, że 4 domy znalazłyby się w wynoszącym 70 m pasie technologicznym projektowanej linii. 2 domy mieszkalne położone byłyby w odległości zaledwie 25 m od linii, następne 2 - w odległości 34 m, a kolejnych 11 domów jednorodzinnych znajdowałoby się w odległości ok. 50 m od osi linii.
Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, w pasie technologicznym linii przesyłowej nie może znajdować się zabudowa mieszkaniowa. Zaistniała kolizja w miejscowości Białobiel nie może być niestety zniwelowana poprzez zastosowanie dostępnych obecnie rozwiązań technicznych.

Decydując się na poprowadzenie nowej linii w torze istniejącej 220 kV, należałoby wysiedlić mieszkańców ww. 4 domów i wyburzyć zabudowania znajdujące się w obszarze pasa technologicznego. W trosce o dorobek właścicieli domów oraz komfort życia mieszkańców, wykonawca, w porozumieniu z Urzędem Gminy Lelis, zdecydował, że lepszym rozwiązaniem będzie zmiana trasy linii, która pozwoli ominąć zurbanizowaną część Białobieli.
Zwrócić należy również uwagę, że projekt poprowadzenia nowej linii w torze istniejącej linii 220 kV, spotkał się ze zdecydowanym protestem osób zamieszkujących w bezpośrednim jej sąsiedztwie. 12 sierpnia 2013 r. na ręce wójta gminy Lelis skierowane zostało pismo, w którym mieszkańcy wsi Białobiel domagali się zmiany przebiegu trasy linii i odsunięcia jej od objętego zabudową mieszkaniową centrum miejscowości.

W odpowiedzi na postulaty części mieszkańców Białobieli i Gnatów, Aldesa Nowa Energia podjęła także starania o uzyskanie zgody Nadleśnictwa Ostrołęka i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na poprowadzenie linii przez Lasy Państwowe na terenie Powiatu Ostrołęckiego. Dzięki temu linia elektroenergetyczna zostałaby wkomponowana w tereny leśne oraz dodatkowo odsunięta od zabudowań. Dzięki zaangażowaniu Starosty Ostrołęckiego projekt został skonsultowany z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśniczymi Ostrołęki i Myszyńca, Prezydentem Ostrołęki, wójtami gmin Rzekuń, Lelis, Olszewo-Borki, Baranowo, Czarnia, przedstawicielem gminy Kadzidło, a także reprezentantami Wojewódzkiego i Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego. Podczas spotkania z udziałem ww. osób zorganizowanego 17 stycznia 2014 r. w Ostrołęce, przedstawiony przez wykonawcę wariant linii został zaopiniowany pozytywnie, a uczestnicy spotkania zgodzili się, że jest on optymalny i będzie przedmiotem dalszych prac planistycznych.
Podczas XXVIII Sesji Rady Gminy Lelis 14 lutego 2014 r., mieszkańcy mieli możliwość porównania 5 różnych wariantów trasy linii w gminie, w tym m.in. warianty trasy proponowane przez spółkę Aldesa Nowa Energia i skonsultowane z mieszkańcami gminy oraz wariant zaprojektowany przez mieszkańców. Z przedstawionego zestawienia wariantów trasy linii wynikało, że pod względem zbliżenia linii 400 kV do zabudowań mieszkalnych, najbardziej optymalny był wariant wskazywany przez firmę wykonawczą, zachowujący największą odległość od zabudowań mieszkalnych. Dlatego też, radni Gminy Lelis większością głosów podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) uwzględniającego przebieg nowej linii elektroenergetycznej 400 kV w tym właśnie wariancie.
Od 14 lutego 2014 r. odbywały się spotkania z komisjami gminnymi o charakterze proceduralnym oraz trwały negocjacje z poszczególnymi mieszkańcami i właścicielami nieruchomości. 5 sierpnia 2014 r. odbyła się dyskusja publiczna w sprawie projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego (SUiKZP), a 26 sierpnia 2014 r. - w sprawie projektu Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Na wszystkie pytania, które zostały zadane w trakcie dyskusji, udzielono odpowiedzi.

Wskazać należy, iż w gminie o takim poziomie zurbanizowania, niemożliwe jest poprowadzenie linii elektroenergetycznej tak, aby instalacje były oddalone od nieruchomości wszystkich mieszkańców na zadawalający ich dystans. Odsuwanie linii od działek jednych właścicieli, oznacza najczęściej zbliżenie do nieruchomości drugich. Trasa linii przesyłowej musi być w takim przypadku rozsądnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami mieszkańców oraz lokalnymi uwarunkowaniami terenowymi i środowiskowymi.

Proponowana przez wykonawcę obecna trasa linii prowadząca w Gminie Lelis przez tereny rolne i Lasy Państwowe, jest rozwiązaniem optymalnym, pozytywnie ocenionym przez szereg instytucji państwowych, kompetentnych w dziedzinie planowania i oceny wpływu linii przesyłowych na środowisko społeczne i naturalne. Jest także aprobowana przez większość mieszkańców Siemnochy, Szwendrowego Mostu, a także część społeczności Białobieli i Gnatów, którzy potwierdzili swoje stanowisko podczas spotkań sołeckich z udziałem przedstawicieli Aldesy Nowa Energia i pełniącej rolę Inżyniera Kontraktu - spółki PSE Inwestycje, zorganizowanych w dniach 27, 29 i 31 stycznia 2014 r. Warto podkreślić, że do 3 listopada 2014 r. ponad 80 proc. właścicieli nieruchomości, przez które ma przechodzić linia, podpisało umowy dotyczące służebności przesyłu.
Pragniemy również poinformować, iż spółka Aldesa Nowa Energia monitoruje i okresowo ocenia proces uzgadniania i zawierania umów o ustanowienie służebności przesyłu dla inwestycji z właścicielami gruntów. W efekcie takiej oceny wymieniona została część zespołu pełnomocników, których sposób pracy odbiegał od wysokich standardów przyjętych w tej dziedzinie przez inwestora i wykonawcę. Od tego czasu nie stwierdzono żadnych poważnych nieprawidłowości podczas zawierania umów. Zapewniamy, iż wszelkie zgłoszenia odnośnie potencjalnych nieprawidłowości będą skrupulatnie analizowane, i o ile zostaną stwierdzone - zostaną podjęte stosowne kroki.
Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z umową między PSE S.A. a Aldesa Nowa Energia, pełnomocnicy mają obowiązek informować o możliwości uzyskania dostępu do nieruchomości w trybie postępowania administracyjnego, zgodnie z art. 124 i 124a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Informacja ta często jest niepoprawnie odczytywana przez właścicieli nieruchomości jako "grożenie sądem".
Trudno nam się odnosić do innych przedsięwzięć inwestycyjnych realizowanych przez Gminę i konfliktów z tym związanych. Informujemy, że dla placu zabaw we wsi Białobiel wydane zostały przez PSE Północ S.A. warunki realizacji, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami i normami.

Pragniemy zapewnić, że jako wykonawca inwestycji będziemy w dalszym ciągu dokładać wszelkich starań, aby uzyskać aprobatę mieszkańców Gminy Lelis dla realizowanego przez naszą spółkę projektu. Kontynuować będziemy indywidualne rozmowy z właścicielami gruntów, na terenie których zaplanowano posadowienie elementów konstrukcyjnych linii oraz wyjaśniać kwestie problemowe. Deklarujemy również pełną otwartość na sugestie mieszkańców oraz transparentność działań podejmowanych przy realizacji inwestycji.
Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pozwolą wszystkim zainteresowanym lepiej zorientować się w temacie realizowanej przez spółkę Aldesa Nowa Energia inwestycji. Liczymy, iż zaowocują one także publikacjami na portalu Moja-Ostroleka.pl, przedstawiając zgodny z rzeczywistością obraz przebiegu procesu inwestycyjnego w Gminie Lelis.


Andrzej Pierzak, Dyrektor ds. technicznych Aldesa Nowa Energia

Wyświetleń: 3799
 
15:36, 25.11.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne