« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 10 maja 2024 r., imieniny Antoniego, Antonina, Izydora

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: pracownicy urzędu skarbowego ochroniarzami?

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Czy to prawda, że na początku grudnia w Urzędzie Skarbowym w Ostrołęce, w związku z trudnościami z zakończeniem przetargu publicznego na zabezpieczenie obiektu, wprowadzono nocne dyżury dla urzędników?

Podobno przejęli oni tymczasowo ochronę budynku? Jak przeczytałem w Gazecie Wyborczej dyżury miały charakter czasowy i zostały już zakończone. Co dokładnie doprowadziło do takiej sytuacji? Czy udział pracowników w dyżurach miał charakter dobrowolny? Czy otrzymywali za to wynagrodzenie? Jeśli tak, to jakie? Kto teraz odpowiada za ochronę budynków?

Odpowiada Ewa Szkodzińska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie:
W związku z trudnościami w zakończeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na usługi ochrony osób i mienia Izby Administracji Skarbowej w Warszawie i urzędów skarbowych województwa mazowieckiego, w pierwszej dekadzie grudnia br. wprowadzone zostały dyżury pracowników mające na celu zabezpieczenie siedzib tych jednostek. Dyżury miały charakter czasowy, były sukcesywnie wygaszane i zostały zakończone w połowie grudnia. Pracownicy nie dyżurowali w charakterze ochroniarzy, ich zadaniem było tylko monitorowanie zabezpieczenia obiektów i w razie konieczności zawiadomienie odpowiednich służb. Pracownicy urzędów nie podejmowali żadnych działań interwencyjnych, które przewidziane są dla pracowników firm ochroniarskich.

Pragnę podkreślić, że udział pracowników w dyżurach miał dobrowolny charakter. Zaznaczam również, że przestrzegane były prawa pracowników wynikające z Kodeksu pracy tj. pracownikom przysługiwało w każdym tygodniu prawo, do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego, co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie świadczący pracę w Urzędzie Skarbowym w Ostrołęce otrzymali wynagrodzenie odpowiednie do warunków określonych w umowach o pracę.

Zaangażowanie osób włączonych w obsługę związaną z zabezpieczeniem budynków, czyli w realizację zadań niewynikających z zakresu ich obowiązków, zostało uwzględnione przy przyznawaniu nagród za IV kwartał 2016 r.

Odnosząc się do samego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyjaśniam, że postępowanie na świadczenie usług ochrony dla Izby Administracji Skarbowej w Warszawie i urzędów skarbowych województwa mazowieckiego było prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego. Jeden z wykonawców biorących udział w postępowaniu wniósł odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2016 r. Krajowa Izba Odwoławcza wydała postanowienie o odmowie uchylenia zakazu zawarcia przez zamawiającego - Izbę Administracji Skarbowej w Warszawie umowy na czas rozstrzygnięcia postępowania. Odwołanie wniesione przez wykonawcę zostało rozpatrzone przez Krajową Izbę Odwoławczą na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2016 r. KIO uwzględniła odwołanie odwołującego, dotyczące rozstrzygnięcia postępowania przez zamawiającego.

Nie czekając na rozstrzygnięcie wydane przez Krajową Izbę Odwoławczą i zakończenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podjęliśmy działania zmierzające do zabezpieczenia siedzib naszych jednostek systemami sygnalizacji elektronicznej, które pozwoliły na zakończenie dyżurów pracowniczych. Obecnie obiekty Izby Administracji Skarbowej i urzędów skarbowych woj. mazowieckiego są monitorowane poprzez SSWiN (system sygnalizacji włamania i napadu).

Wyświetleń: 4362
 
15:35, 02.01.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne