niedziela, 16 czerwca 2019 r., imieniny Aliny, Justyny, Benona

Aktualności

Zmarł Marian Michniewicz, 105-letni kawalerzysta 5 Pułku Ułanów Zasławskich

Fot. www.cwk.grudziadz.plW Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie odbędzie się w poniedziałek 4 czerwca br. msza żałobna w intencji śp. płk Mariana Michniewicza - najstarszego polskiego kawalerzysty, który służył w 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

10 marca pułkownik Michniewicz obchodził swoje 105 urodziny, 22 maja br. odszedł na wieczną wartę.

Reklama Marian Michniewicz urodził się 10 marca 1913 roku w Pracyplonach (woj. nowogródzkie). Ukończył szkołę średnią, Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu oraz Szkołę Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Jako zdolny absolwent uzyskał przydział do 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Służył tam aż do 1939 roku i wraz z pułkiem walczył w kampanii wrześniowej. Więziony był w obozach jenieckich Arnswalde i Gross Born do lutego 1945 roku. Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską. Mieszkał w Warszawie i pracował do emerytury jako inżynier specjalista do spraw wodno-kanalizacyjnych. Był aktywnym działaczem społecznym, darczyńcą wielu inicjatyw, współorganizatorem Stowarzyszenia Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Reklama - Mimo sędziwego wieku przez wiele lat, każdego roku, z radością uczestniczył w świętach swojego ukochanego pułku. Udzielał wielu wywiadów. Bardzo dbał, aby chlubne tradycje bohaterskiego 5 Pułku Ułanów Zasławskich nie zginęły, ale były godnie kultywowane przez młode pokolenia Polaków. Nie zawiódł się. W pensjonacie w pobliżu Piaseczna, otoczony troskliwą opieką przyjmował wielu gości: znajomych, przyjaciół, a także przedstawicieli Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, kultywującego tradycje 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Żywo interesował się działaniami Fundacji w Grudziądzu i Stowarzyszenia w Ostrołęce. W 2017 roku awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej na stopień pułkownika w stanie spoczynku. Śp. płk Marian Michniewicz odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i był najstarszym oficerem Polskiej Kawalerii - czytamy na stronie Fundacji na Rzecz Jazdy Polskiej.

Zmarł w wieku 105 lat. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 4 czerwca 2018 r o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie. Ciało zmarłego zostanie pochowane o godz. 14.00 w rodzinnym grobie na cmentarzu w Wilanowie.

Wyświetleń: 1918 komentarze: 1 Wrzuć na Facebooka 04.06.2018, 09:47r. Drukuj
Powrót


Enyo @ 15:42, 05.06.2018

IP: 77.46...173

Cześć Jego pamięci! [*]