piątek, 10 maja 2024 r., imieniny Antoniego, Antonina, Izydora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Przybywa terytorialsów (zdjęcia)

Fot. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejWojska obrony terytorialnej są gotowe przyjąć około stu kandydatów. Już po raz piąty zorganizowano powołanie do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę 8 września do jednostki wojskowej przy ulicy Wojska Polskiego przybyli ochotnicy.

Kandydaci z północnego Mazowsza rozpoczęli tzw. "szesnastkę" czyli szkolenie podstawowe trwające 16 dni, na zakończenie którego odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa. Po tygodniu do szkolących się dołączyli kandydaci mający wcześniejsze doświadczenie z wojskiem, w celu odbycia ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego. Obydwa szkolenia odbywają się w Siedlcach na strzelnicy garnizowanej, a także na placu ćwiczeń taktycznych. "Szesnastka" oraz "ósemka" rozpoczynają trzyletni cykl szkolenia terytorialsa.

ReklamaJak dołączyć?
Trzeba udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień właściwej do miejsca zamieszkania, złożyć wniosek o powołanie do służby. Na rzecz 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działa siedem WKU (w Ciechanowie, Siedlcach, Wyszkowie, Ostrołęce, Mińsku Mazowieckim oraz na terenie dwóch dzielnic Warszawy Praga i Śródmieście). W czasie dalszego przygotowania dokumentów przez WKU, ochotnik powinien rozpocząć przygotowania: zapoznać się z materiałami, które będą pomocne przy przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej (dostępne na stronach WKU jak również WOT), zadbać o podniesienie swojej sprawności fizycznej. WKU poinformuję o terminie wizyty w jednostce. Podczas wizyty ochotnik jest zapoznawany z jednostką, ze specyfiką służby terytorialnej oraz z harmonogramem szkolenia. W czasie wizyty są także pobierane pomiary w celu przygotowania munduru i butów.

ReklamaKolejnym etapem jest spotkanie z komisją kwalifikacyjną, ma to formę rozmowy sprawdzającej wiedzę kandydata z obszaru udostępnionych materiałów informacyjnych. W trakcie jest też analizowana dokumentacja dostarczona przez aplikanta.
Pozytywny wynik kwalifikacji będzie skutkował skierowaniem kandydata na badania lekarskie i psychologiczne. Gdy aplikant otrzyma pozytywne orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej a także pracowni psychologicznej odbierze kartę powołania. Stanie się to nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia.

Misja i zadania Wojsk Obrony Terytorialnej
- Wojska obrony terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, sił powietrznych, wojsk specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią one uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. Misją WOT-u jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Obecnie służbę w WOT pełni 12 tys. ochotników, do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 20 tys - informuje Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ReklamaWOT na północnym Mazowszu
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój", utworzyła się w ramach II etapu formowania WOT jest jedną z dwóch brygad OT na terenie województwa mazowieckiego. Do jej składu wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty, rozprzestrzenione w czterech rejonach północnego Mazowsza, a mianowicie: w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach, i w Zegrzu (w trakcie kształtowania). Dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady jest płk. dypl. Andrzej Wasilewski. Jej misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Ich rejon odpowiedzialności obejmuje 17 powiatów. Obecnie 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już ponad 1000 żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.

Fot. Mazowiecka Brygada Obrony TerytorialnejFot. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Wyświetleń: 1787 komentarze: -
11:26, 21.09.2018r. Drukuj