poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na skwerze przed II LO

Henryk Krauze, fot. UM OstrołękaW najbliższą sobotę 22 czerwca na skwerze przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Ostrołęce odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Henryka Krauzego. Tablica powstała z inicjatywy rad osiedli Stare Miasto i Traugutta.

Nadanie nazwy skwerowi zatwierdzono podczas ubiegłorocznej sesji rady miasta.

Reklama Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z Ostrołęką. Tu się urodził 12 grudnia 1912 roku. Wychowywał się w Wojciechowicach. Ukończył Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce, następnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Ogrodniczej w Warszawie. Po jej ukończeniu, wstąpił do Szkoły Podchorążych w Zambrowie. W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. W okresie II wojny światowej był aresztowany i osadzony w obozie w Woldenbergu, w Oflagu II-C., gdzie pozostał aż do momentu jego wyzwolenia. Tam też rozwinęła się u niego pasja rysunku i malarstwa. Po powrocie do Ostrołęki, podjął pracę w charakterze nauczyciela. Uczył plastyki oraz wychowania fizycznego.

Reklama Z wielkim entuzjazmem oddawał się organizowaniu turystyki, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zajmował się krzewieniem sportów masowych. Stworzył w szkole Koło Turystyczne, dzięki któremu mógł organizować w czasie wakacji wycieczki oraz obozy wędrowne po kraju i regionie. Henryk Krauze pełnił wiele funkcji społecznych. Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia zasłużonych dla województwa ostrołęckiego, projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele wysokich odznaczeń i nagród. Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu.


Uroczyste odsłonięcie nastąpi 22 czerwca br. o godz. 13.00, na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Bogusławskiego i Traugutta.
Wyświetleń: 1995 komentarze: 1
19.06.2019, 06:50r. Drukuj
Powrót


wera @ 12:39, 19.06.2019

IP: 178.42...60

Znałam Pana Krauze osobiście, był moim nauczycielem. Wspaniały Człowiek i Pedagog.Żona Pana była cudowną kobietą.