sobota, 24 października 2020 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na skwerze przed II LO

Henryk Krauze, fot. UM OstrołękaW najbliższą sobotę 22 czerwca na skwerze przy II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Ostrołęce odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Henryka Krauzego. Tablica powstała z inicjatywy rad osiedli Stare Miasto i Traugutta.

Nadanie nazwy skwerowi zatwierdzono podczas ubiegłorocznej sesji rady miasta.

Reklama Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z Ostrołęką. Tu się urodził 12 grudnia 1912 roku. Wychowywał się w Wojciechowicach. Ukończył Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce, następnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Ogrodniczej w Warszawie. Po jej ukończeniu, wstąpił do Szkoły Podchorążych w Zambrowie. W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. W okresie II wojny światowej był aresztowany i osadzony w obozie w Woldenbergu, w Oflagu II-C., gdzie pozostał aż do momentu jego wyzwolenia. Tam też rozwinęła się u niego pasja rysunku i malarstwa. Po powrocie do Ostrołęki, podjął pracę w charakterze nauczyciela. Uczył plastyki oraz wychowania fizycznego.

Reklama Z wielkim entuzjazmem oddawał się organizowaniu turystyki, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zajmował się krzewieniem sportów masowych. Stworzył w szkole Koło Turystyczne, dzięki któremu mógł organizować w czasie wakacji wycieczki oraz obozy wędrowne po kraju i regionie. Henryk Krauze pełnił wiele funkcji społecznych. Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia zasłużonych dla województwa ostrołęckiego, projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele wysokich odznaczeń i nagród. Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu.


Uroczyste odsłonięcie nastąpi 22 czerwca br. o godz. 13.00, na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Bogusławskiego i Traugutta.
Wyświetleń: 1995 komentarze: 1
19.06.2019, 06:50r. Drukuj
Powrót


wera @ 12:39, 19.06.2019

IP: 178.42...60

Znałam Pana Krauze osobiście, był moim nauczycielem. Wspaniały Człowiek i Pedagog.Żona Pana była cudowną kobietą.

Reklama

Oclean
LUSAR
Carpexim
Bowling
PWSIP
IdealLine

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Kangurek
Neo
HydroDev
Ynet.pl
Sklep Enter