piątek, 10 maja 2024 r., imieniny Antoniego, Antonina, Izydora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

80 wpisów w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej: "rozbiór" powiatu ostrołęckiego

W związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych rozpoczęło zamieszczanie 80 wpisów poświęconych osobom, miejscom i wydarzeniom związanym z historią wojny i okupacji. Wpisy mają charakter lokalny i regionalny. Kolejny wpis dotyczy "rozbioru" powiatu ostrołęckiego.

Wpisy będą zamieszczane na profilu facebookowym muzeum do 12 listopada, codziennie o godzinie 8.00.

Reklama- Zachęcamy do śledzenia cyklu, w którym zaprezentujemy wątki z regionalnej historii, mające wpływ na losy wojny obronnej Polski jak i życie codzienne ówczesnych rodaków pod rządami dwóch okupantów. Będziemy koncentrować się na wydarzeniach z terenu Kurpiowszczyzny, powiatu ostrołęckiego (w kilku przypadkach sięgając na przyległe tereny powiatów ościennych). Będziemy pisać o faktach i osobach znanych, funkcjonujących w powszechnej świadomości, ale niekiedy też o zwykłych rodzinach, na losach których wojna odcisnęła silne piętno  - informuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Poruszane tematy są ilustrowane mapami, dokumentami i zdjęciami. Pochodzą ze zbiorów muzeum, kolekcji innych instytucji oraz z prywatnych archiwów. Niektóre z prezentowanych materiałów będą publikowane po raz pierwszy.

ReklamaNowy podział administracyjny - "rozbiór" powiatu ostrołęckiego

W drugiej połowie września 1939 r. na terytorium południowo-wschodniej części powiatu ostrołęckiego wkroczyło wojsko sowieckie. Na podstawie ustaleń między Związkiem Radzieckim a III Rzeszą terytorium Polski zostało podzielone pomiędzy obu okupantów, a linię demarkacyjną wytyczono na linii rzek: Pisa-Narew-Bug-San. Północna i centralna część terytorium przedwojennego powiatu ostrołęckiego, zajęta przez hitlerowskie Niemcy (a więc gminy: Czarnia, Durlasy, Gawrychy, Kadzidło, Łyse, Myszyniec, Rzekuń, Turośl oraz miasto Ostrołęka), na mocy dekretów 8 i 12 października 1939 r. bezpośrednio przyłączona została do III Rzeszy. Powiat ostrołęcki, pod nazwą Landkreis Scharfenwiese, wszedł w skład Rejencji Ciechanowskiej (Regierungsbezirk Zichenau) należącej do Prus Południowo-Wschodnich.

ReklamaGminy Czerwin oraz Goworowo wcielono do Generalnego Gubernatorstwa. Natomiast znajdujące się pod okupacją sowiecką gminy: Piski, Troszyn i znaczna część gminy Rzekuń, decyzją Rady Najwyższej ZSRR z 2 listopada 1939 r., stały się częścią Białoruskiej Radzieckiej Republiki Ludowej. Powiat ostrołęcki był jedynym powiatem II Rzeczypospolitej, którego podział odzwierciedlał w małej skali zmiany administracyjne w Polsce dokonane jesienią 1939 r.

Źródło mapy: Z. Niedziałkowska, Ostrołęka. Dzieje miasta, Ostrołęka 2002, s. 290. Opracowanie: MŻW.

Więcej wpisów na stronie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Zdjęcie: MŻW w Ostrołęce

Wyświetleń: 1704 komentarze: -
07:37, 12.10.2019r. Drukuj