wtorek, 30 kwietnia 2024 r., imieniny Katarzyny, Mariana, Lilii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pełen komfort z ogrzewaniem podłogowym. Tylko jaki system wybrać?

Kiedy na dworze szaleje mróz, wszyscy ciągną do ciepłego domu, gdzie mogą się schować przed porywami nieprzyjemnego wiatru. Jeszcze przyjemniej robi się, kiedy zimne stopy ogrzać może ogrzewanie podłogowe.

Takie rozwiązanie pojawia się w coraz większej ilości nowoczesnych domów. Zazwyczaj system montowany jest w przedpokoju, salonie czy łazience. To właśnie tam daje najlepsze efekty i z pewnością jest dobrym wyborem, jeśli w domu są małe dzieci. Przesiadywanie na podłodze i zabawy tam organizowane dzięki ogrzewaniu podłogowemu nie kończą się przeziębieniem. Istnieje kilka rodzajów takiego ogrzewania. Można wykorzystać do tego specjalny promiennik podczerwieni nazywany matą lub folią grzewczą, jednak można również postawić na ogrzewanie wodne, które związane jest z instalacją kotłów czy pomp ciepła. Na początku warto jednak poznać zalety i wady każdego z typów ogrzewania podłogowego.

Podczerwień wykorzystana w ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe, w którym wykorzystana jest podczerwień, nazywane jest ogrzewaniem elektrycznym. To właśnie przepływ prądu powoduje wydzielanie się ciepła z oporowych folii lub mat grzewczych położonych pod podłogą. Wybierając tę metodą, z pewnością można liczyć na szybkie efekty. Maty i folie układane są tuż pod posadzką, w niektórych przypadkach bezpośrednio pod panelami, dzięki czemu ciepło jest odczuwalne niemalże natychmiastowo. To zdecydowanie duża zaleta tego typu ogrzewania. Dodatkowo folie i maty wyposażone są w specjalne termostaty, dzięki którym można dokładnie dopasować wysokość temperatury do warunków panujących na dworze. Folie grzewcze na podczerwień można również wykorzystać do ogrzewania ściennego, sufitowego czy ogrzewania lustra w łazience. Promieniowanie podczerwone wydobywające się z tych cienkich promienników podczerwieni stworzonych z węglowych oporników ogrzewa jedynie organizmy żywe i przedmioty, nie ogrzewając powietrza. Dużym plusem jest również szybki i bezproblemowy montaż tego typu systemu grzewczego. Dodatkowo, aby włączyć ogrzewanie podłogowe elektryczne, nie trzeba uruchamiać instalacji c.o. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w okresach przejściowych.

Jakie są wady ogrzewania podłogowego na podczerwień? Z pewnością nie można zapominać, że jest to ogrzewanie elektryczne, a co za tym idzie, rachunki za prąd w zależności od taryfy i częstotliwości korzystania z podłogówki zdecydowanie się zwiększą. Rozwiązaniem tego problemu jest założenie systemu fotowoltaicznego, dzięki któremu dom stanie się bardziej niezależny energetycznie.

Ogrzewanie podłogowe na wodę

Stworzenie systemu ogrzewania podłogowego na wodę jest nieco bardziej skomplikowane. W tym wypadku potrzebne jest położenie rurek, przez które ciecz będzie przepływać, a także zamontowanie kotła lub pompy ciepła ogrzewających wodę. Rurki kładzie się na dwa sposoby, w grubej warstwie jastrychu lub mocując je do płyt systemowych z lekkim pokryciem z suchego jastrychu. Do wykonania tych prac potrzebna będzie fachowa pomoc ekipy budowlanej, która specjalizuje się w tego typu systemach. W ogrzewaniu podłogowym na wodę stosowane są zawory mieszające trój- lub czterodrogowe, dzięki którym temperatura wody zmniejsza się, a system chroniony jest przed tak zwanym zimnym powrotem. Niewątpliwie dużą zaletą ogrzewania podłogowego na wodę są miesięczne koszty, które nie wzrastają tak drastycznie, jak w przypadku ogrzewania elektrycznego. Należy jednak pamiętać, że stworzenie całego systemu jest znacznie droższe, podobnie jak eksploatacja i ewentualne naprawy.

Ogrzewanie podłogowe to duży komfort i przyjemność. Zanim jednak podejmie się decyzje, jaki system wybrać, należy wszystkie aspekty przedyskutować z profesjonalnym doradcą.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 3382 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:50, 04.11.2020r. Drukuj


Powrót