czwartek, 9 maja 2024 r., imieniny Grzegorza, Bożydara, Karoliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak pobłogosławić pokarmy wielkanocne w domu? Podajemy treść modlitwy

Podobnie jak przed rokiem, pandemia nie pozwala w sposób tradycyjny świętować Wielkiej Nocy. Wedle najnowszych wytycznych dla diecezji łomżyńskiej, świecenie pokarmów możne się odbywać tylko na świeżym powietrzu. Osoby, które nie wezmą udziału w uroczystości, mogą pobłogosławić pokarmy w domu. 

Według wytycznych Diecezji Łomżyńskiej, w każdej rodzinie, w poranek wielkanocny, można przeprowadzić tak zwane "Błogosławieństwo stołu". Polega ono na wspólnym odmówieniu modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym. Prowadzi ją ojciec rodziny lub inna osoba wyznaczona do poprowadzenia błogosławieństwa.

Reklama

Poniżej zamieszczamy treść modlitwy, którą można wydrukować i odczytać w Niedzielę Wielkanocną. Tekst modlitwy pochodzi ze strony Diecezji Łomżyńskiej.

Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę zmartwychwstania pańskiego

(Propozycja wg księgi "Obrzędy Błogosławieństw")

Przed rozpoczęciem obrzędu można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. "Zwycięzca śmierci",

Aklamacja wielkanocna

1. Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Czytanie

2. Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5,16-18:

Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6,31-33:

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajcie słów Ewangelii według świętego Mateusza.Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane".

Modlitwa błogosławieństwa

Reklama

3. Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku

Ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Modlitwa

Ojciec rodziny lub przewodniczący:

Módlmy się. Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Na zakończenie można zaśpiewać pieśń wielkanocną, np. "Otrzyjcie już łzy płaczący".

Treść modlitwy dostępna jest także na stronie Diecezji Łomżyńskiej.

Źródło: Diecezja Łomżyńska

Wyświetleń: 2046 komentarze: -
09:17, 03.04.2021r. Drukuj