czwartek, 9 maja 2024 r., imieniny Grzegorza, Bożydara, Karoliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rusza Kampania "Stop pożarom traw". KMP PSP Ostrołęka przypomina o sankcjach za wykroczenia

Kampania "Stop pożarom traw" ma na celu kształtowanie świadomości społecznej oraz ukazanie skutków tego typu pożarów dla człowieka, zwierząt, środowiska oraz uświadomienie jak ogromne koszty ponosimy my wszyscy. 

Liczba pożarów traw i nieużytków rolnych w ciągu ostatnich kilku dni wzrosła. Ostrołęccy strażacy oraz druhowie z pow. ostrołęckiego wyjeżdżali 10 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych. Strażacy zaznaczają, aby podczas wiosennych spacerów zachować szczególną ostrożność i nie powodować pożarów, które mają ogromny wpływ na nasze życie.

O szczegółach pisze oficer prasowy KM PSP Ostrołęka: mł. bryg. Robert Chodkowski.

- Na terenie powiatu ostrołęckiego w okresie wiosennym liczba pożarów traw to średnio 70 co stanowi około 25 proc. wszystkich pożarów gaszonych przez ostrołęckich strażaków. Przełom zimy i wiosny to okres, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności stanowią doskonały materiał palny, co w połączeniu z działalnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów (największa liczba pożarów traw przypada na marzec i kwiecień) - czytamy na profilu facebookowym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Reklama

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Wielu ludzi tkwi w przekonaniu, że spalanie suchej trawy użyźni glebę w naturalny sposób, co spowoduje szybszy odrost młodej trawy, a co za tym idzie przyniesie korzyści ekonomiczne. Warto jednak pamiętać, że po okresie zimowym trawy są wysuszone i palą się w bardzo szybkim tempie. Prędkość rozprzestrzeniania się ognia możne wynosić ponad 20 km/h. W przypadku dużej prędkości wiatru ogień może gwałtownie zmienić kierunek, co często wymyka się spod kontroli i przenosi się na pobliskie lasy i zabudowania.

Reklama

Robert Chodkowski, oficer KM PSP Ostrołęka przypomina o konsekwencjach spowodowania tego typu pożarów. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje:

• Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.

• Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Wyświetleń: 823 komentarze: -
01:39, 04.04.2021r. Drukuj