środa, 8 maja 2024 r., imieniny Stanisława, Lizy, Dezyderii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpiowskie Oscary wręczone! W tym roku świętowano w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle (zdjęcia, wideo)

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle świętowano 25-lecie działalności Związku Kurpiów. Odbyła się także jubileuszowa gala wręczenia "Kurpików" - najznamienitszych nagród naszego regionu wręczanych osobom zasłużonym, propagatorom kultury kurpiowskiej i piewcom Kurpiowszczyzny.

Kurpiowskie Oscary po raz dwudziesty trafiły w ręce zasłużonych dla regionu mieszkańców - działaczy, twórców, samorządowców, osób promujących naszą małą Ojczyznę. Wydarzenie uświetniły występy kurpiowskich zespołów ludowych, prezentacje oraz stoiska twórców i artystów, kiermasz książek oraz potańcówka na ludową nutę.

Reklama

Wydarzenie było w tym roku niezwykle huczne. Obchody rozpoczęto już w sobotę 7 sierpnia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie odbyła się konferencja "Oblicza regionalizmu kurpiowskiego". Wieczorem, w kościele farnym odprawiona została msza święta w intencji ludu kurpiowskiego.

Na galę Kurpików zaproszono w tym roku do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. W niedzielę 8 sierpnia już od godz. 11.00 na terenie skansenu królowały kiermasze ze sztuką ludową, książkami, regionalnym jadłem i napitkami. O godz. 18.00 rozpoczęto uroczystą galę wręczenia nagród.

Laureatami XX Kurpików zostali:

Kategoria: Twórczość ludowa - Czesława Samsel

Szydełkiem stworzy każde zwierzątko. Jej chleb to kwintesencja Kurpiów. Byśki i nowe latka, które lepi służą edukacji kolejnych pokoleń młodych Kurpiów. Pieśniarka. Skarbnica wiedzy o regionie. Jedna z bohaterek książki Iwony Zyśk "Kobieta z Puszczy". Mieszkanka Zalesia w gminie Myszyniec.

Kategoria: Twórczość ludowa - Zofia Wołosz

Wykonywania haftów, koronek, kwiatów nauczyła się od babci. Zajmuje się szyciem i renowacją tradycyjnych ludowych strojów kurpiowskich. Jako jedyna zaczęła nie tylko ubierać, ale i szyć lalki kurpiowskie. Należy do zespołu Kurpianka. Mieszkanka Kadzidła.

Kategoria: Nauka i pióro - Roman Gawrych

Jeden z założycieli Związku Kurpiów. Autor wielu opracowań i artykułów oraz między innymi książki "Jak usprawniać i udoskonalać polską szkołę." Doktor. Rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku.

Kategoria: Muzyka i Taniec - Paweł Łaszczych

To też będzie nagroda honorująca osobę, która była przy początkach Związku Kurpiów, który to miał miejsce 25 lat temu. Spaja zatem naszą przeszłość z teraźniejszością, a także wybiega już w przyszłość, laureat bowiem tej kategorii jest niezwykle żywiołowy i energetyczny. Muzyk. Choreograf. Regionalista. Wielbiciel historii, której Kurpie są tylko niewielkim fragmentem. Znany z licznych programów telewizyjnych i radiowych. Śmiem twierdzić, że znany w połowie Europy, która gościła go na licznych festiwalach i koncertach. Mieszkaniec Kadzidła.

Kategoria: Muzyka i Taniec - Kapela Miód na Serce

Skład kapeli: Agnieszka Zielewicz, Paweł Dąbkowski i Paweł Zielewicz.

Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki i tańca. Są organizatorami licznych potańcówek, koncertów, warsztatów muzycznych i prezentacji instrumentów. Grają między innymi na lirze korbowej, skrzypcach, bębenku obręczowym. Mieszkańcy gminy Zbójna.

Reklama

Kategoria: Promowanie regionu - Kurpiowska Organizacja Turystyczna

Prezes: Andrzej Bis

Jest organizacją pozarządową założoną w 2004 roku. Zainicjowała wiele imprez kulturalnych, między innymi oznakowano i wypromowano szlaki wodne rzek Omulwi, Orzyca, Szkwy i Pisy. Organizacja wydała wiele folderów przyrodniczych, promowała gospodarstwa agroturystyczne oraz twórców ludowych.

Kategoria: Pracodawca - Sanprod w Ostrołęce

Działa na rynku budowlanym od 1991 roku, czyli od 30 lat, w branży instalacyjno-sanitarnej. Zatrudnia kilkadziesiąt osób i zajmuje się sprzedażą i montażem technologii grzewczych, wodno-kanalizacyjnych oraz klimatyzacji w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne. Siedziba firmy znajduje się w Ostrołęce przy ulicy Zawadzkiego 8.

Kategoria: Budzenie tożsamości - Katarzyna Chętnik

Dziennikarka. Popularyzatorka oraz promotorka kultury i dziedzictwa Kurpiów. Współautorka książki "Kurpiowskie jadło i obyczaje". Prezeska Fundacji Adama Chętnika. Z warszawskich salonów do Puszczy Kurpiowskiej przyciągają ją więzy krwi. Noblesse oblige.

Kategoria: Edukacja regionalna - Tadeusz Kruk

Regionalista, redaktor "Wieści znad Orzyca", społecznik, twórca kurpiowskich krzyżówek w magazynie "Kurpie", autor wielu artykułów poświęconych Kurpiom. Mieszkaniec Drążdżewa w powiecie makowskim. Honorowy obywatel gminy Kadzidło.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego - Justyna Kaczorek

Kurpianka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli chodzi o region kurpiowski. Tydzień Kultury Kurpiowskiej dla kilku tysięcy osób - proszę bardzo! Tradycyjne stroje ludowe dla kilkudziesięciu członków zespołu folklorystycznego - oczywiście! Tkanina z kurpiowską lelują - a jakże! Mieszkanka gminy Baranowo i dyrektorka ośrodka kultury tamże. Kobieta z Puszczy!

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego - Grzegorz Fabiszewski

Nauczyciel, później dyrektor szkoły w Łysych, promotor zespołu "Łysozianie". Przykłada wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego w mowie, pieśni, tańcu, które promuje za pomocą książek, filmów i jednej z najsłynniejszych kurpiowskich imprez: Niedzieli Palmowej. Mieszkaniec gminy Łyse i jej wójt.

Reklama

Kategoria: Działalność publiczna - Marian Krupiński

Od kilkudziesięciu lat jest niezmiernie aktywny w życiu publicznym. Współpracuje z organizacjami, stowarzyszeniami, samorządami. Związany z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, był wieloletnim radnym mazowieckim. Otwarty, wszechstronny i zaangażowany w życie kulturalne Kurpiów.

Kategoria: Działalność publiczna - Robert Niedzwiecki

Założyciel i pomysłodawca kilku organizacji oraz inicjatyw, takich jak Stowarzyszenie Projekt Radomir czy Klub Aktywnych Dzieciaków w Obierwi. Sołtys tej miejscowości. Prowadzi kilkanaście stron na Facebooku, najbardziej znane to: Kurpie - dla nas o nas, polska piękna wieś, fotografia Radomira. Animator życia kulturalnego w gminie Lelis.

Kategoria: Talent - Gminny Uczniowski Klub Sportowy Kurpik Kadzidło

Prezes: Wiktor Deptuła

Istnieje od 2007 roku. Skupia talenty sportowe, wychowuje młodych Lewandowskich i zastępców Leo Messiego w Barcelonie - akurat jest wakat. Klub jest organizatorem wielu wydarzeń sportowych i turniejów piłkarskich. Angażuje się społecznie w życie gminy Kadzidło.

Wydarzenie zakończono z przytupem. Wieczorem odbył się bowiem potańcówka pod chmurką. Przed publicznością wystąpili m.in. Miód na Serce, Kapela Tomasza Mielnickiego, Sobotnie Granie, zespół Pod Borem z Zawad, oraz gwiazda wieczoru - zespół Zawierucha!

XX gala Kurpików oraz obchody 25-lecia Związku Kurpiów odbyły się 8 sierpnia w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle.

Zobacz też:

Trwa święto Kurpiów w kadzidlańskim skansenie. Stoiska i kiermasze, a wieczorem część oficjalna (zdjęcia)

Zobacz zdjęcia:
Gala wręczenia "Kurpików"

Więcej zdjęć: Gala wręczenia "Kurpików"

Wyświetleń: 9920 komentarze: -
20:23, 08.08.2021r. Drukuj