środa, 8 maja 2024 r., imieniny Stanisława, Lizy, Dezyderii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wektory wirusowe ratują życie. Pacjent z Ostrołęki poddany przełomowej operacji

Mężczyzna z Ostrołęki został poddany zaawansowanej operacji neurochirurgicznej - poinformował portal TVN24.pl. Operację przeprowadził profesor Mirosław Ząbek w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Neurochirurg przebieg przeprowadzonych w polu magnetycznym czynności uznał za doskonały.

Choroba Huntingtona to bardzo poważna choroba genetyczna. Objawia się m.in. przymusowymi ruchami. Powoduje degradację intelektualną. Operacja polega na podaniu genu za pomocą wektorów wirusowych.

Reklama

Jak mówi profesor Mirosław Ząbek w materiale TVN24.pl, dostarczony gen ma za zadanie uśpić ten wadliwy. Dla pacjenta może oznaczać to zatrzymanie choroby, a nawet jej częściowe odwrócenie. Ze względu na to, że operacja musi być przeprowadzona w polu magnetycznym, nie można używać żadnych metalowych narzędzi. Samo przygotowanie wymaga wątkowej organizacji. Wektor wirusowy dostarczono z Ameryki. Cały czas musiał być utrzymywany w temperaturze minus 90 stopni.

W materiale przedstawionym przez TVN24.pl neurochirurg opisał schemat operacji, a także powiedział, czym wywoływana jest choroba Huntingtona.

Reklama

- To jest śmiertelna, genetycznie uwarunkowana choroba (...). Człowiek ma 23 pary chromosomów. Każdy chromosom ma tysiące genów i jeden z tych chromosomów - numer 4 - który ma 1297 genów, dochodzi do mutacji jednego z nich, odpowiedzialnego za produkcję szkodliwego białka, które wywołuje ciężkie objawy choroby - wyjaśniał w rozmowie z TVN24 profesor Mirosław Ząbek.

Operacja, druga tego typu w Europie, odbyła się w Klinice Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego. Następne planowane są na marzec.

Cały materiał na ten temat możecie obejrzeć na stronie  tvn24.pl.

Fot. Arkadiusz z Ostrołęki (kadr z materiału TVN24.pl).

 

Wyświetleń: 11519 komentarze: -
10:09, 04.02.2022r. Drukuj