środa, 1 maja 2024 r., imieniny Józefa, Jeremiego, Lubomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dziś walentynki. Świętujesz? Co kupujesz?

Walentynki przypadły do gustu wielu Polakom. Choć to stosunkowo młode święto, bo do naszego kraju dotarło dopiero pod koniec XX wieku, to polubiliśmy obdarowywanie naszych ukochanych drobnymi prezentami, niespodziankami, serduszkami czy spotykanie się na romantycznych kolacjach.

Święto zakochanych wypada dość niefortunnie, bo 14 lutego, gdy w Polsce mamy zazwyczaj środek zimy. Nie przeszkadza to jednak w kupowaniu podarków, niespodzianek i słodyczy.

Reklama

Zapożyczone święto się przyjęło

Walentynki to święto zapożyczone z krajów zachodnich. Hucznie obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie silny jest kult świętego Walentego - patrona zakochanych, ale też umysłowo i nerwowo chorych. Święto nie było zakorzenione w polskiej kulturze i nie ma związku z naszymi dawnymi zwyczajami, jednak ugruntowało swoją pozycję.

Sklepowe witryny zalewa w tym czasie moc czerwonych serduszek, pluszaków z napisem "love" oraz słodkich czekoladek i czerwonych lizaków w kształcie serca. Dla jednych dzień ten jest doskonałą okazją do okazania uczuć, miłosnych wyznań oraz spędzenia romantycznych chwil z ukochaną osobą.

Coraz mocniej komercyjne. Co kupić?

Co roku ci, którzy obchodzą walentynki, rozmyślają, co kupić ukochanej czy ukochanemu. Rokrocznie pomysły są bardzo zbliżone - prym wiodą słodycze, bombonierki w kształcie serca czy słodkie czekoladki, podobnie jak bukiety kwiatów, nieśmiertelne czerwone róże czy inne, równie piękne kwiaty.

Zawsze dobrym pomysłem, zarówno dla kobiety jak i mężczyzny będą perfumy czy biżuteria i zegarki. W bardziej zaawansowanych związkach w grę wchodzi też bielizna. Nie brakuje jednak upominków symbolicznych - lizaczków w kształcie serca, pluszaków, personalizowanych kubków i innych gadżetów. Wiele osób wykonuje prezenty samodzielnie, wręczając oryginalne rękodzieło.

Reklama

Wiele osób wybiera się tego dnia na romantyczne spotkania - są kolacje w restauracjach, spacery, wspólne kino, koncert, dyskoteka lub spektakl. Można też świętować w domu - samodzielnie przygotować kolację, obejrzeć dobry film czy posłuchać muzyki. Na walentynki można też wybrać się w podróż, pojechać do spa, lub zakupić ukochanej osobie voucher na masaż, do kosmetyczki czy na inne usługi.

Pomysłów jest nieskończenie wiele. Wystarczy puścić wodze fantazji i liczyć na własną kreatywność. A może czasami wystarczy tylko pocałunek prawdziwej miłości.

Wracamy do korzeni - Noc Kupały

Wiele osób nie przyjęło walentynek i nie świętuje komercyjnego wydarzenia. Coraz częściej Polacy wracają do korzeni i starają się przywrócić nasze rodzime święto zakochanych czyli Noc Kupały. Przypadająca w czas letniego przesilenia, około 21-22 czerwca tzw. kupalnocka idealnie wpisuje się w charakter święta zakochanych. Atmosfera sprzyja wówczas spotkaniom zakochanych i miłosnej euforii.

Noc Kupały wywodzi się od starosłowiańskich zwyczajów i obrzędów związanych z kultem ognia, urodzaju i płodności, mężczyzny i kobiety, słońca, księżyca i matki Ziemi, związane jest silnie z urodzajem, płodnością, radością i miłością. Jego wymowa jest dużo głębsza niż święto zakochanych wypromowane przez kulturę zachodu. 

Wyświetleń: 1624 komentarze: -
08:05, 14.02.2022r. Drukuj