wtorek, 7 maja 2024 r., imieniny Gustawy, Ludmiły, Sawy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Drony transportowe regularnie latają z Ostrołęki do trzech miast

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PANSA) informuje, że ruszyły nowe regularne loty transportowe z użyciem bezzałogowych statków powietrznych: Ostrołęka-Pułtusk, Ostrołęka-Ostrów Mazowiecka oraz Ostrołęka-Łomża. Realizowane są przez firmę, która świadczy usługi na rzecz systemu opieki zdrowotnej.

Uwaga na drony z próbkami!

- Zwracamy się z prośbą do użytkowników przestrzeni powietrznej o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie tras lotów BSP. Pomimo że trasy zostały poprowadzone z pominięciem lądowisk oraz regionów lotów paralotni/motolotni, warto mieć na uwadze ich przebieg planując swoje loty - informuje PANSA.

Reklama

Kursy odbywają się od 4 lipca w godzinach 11.00-15.45 przy wykorzystaniu statku powietrznego o konstrukcji VTOL. Pułap lotu tego statku wynosi 100 m AGL (Above Ground Level - wysokość nad poziomem gruntu), a prędkość ok. 72 km/h. Dron wyposażony jest w ADS-B IN/OUT oraz system kamer umożliwiający obserwację trasy przelotu.

Łączna długość tras stref geograficznych wynosi ponad 122 km. Mapy tras dostępne są na stronie pansa.pl.

Bezzałogowe statki to nowa norma

Drony do transportu próbek krwi pobranej od pacjentów w celach diagnostycznych wykorzystuje firma ALAB laboratoria. Wcześniej dwa drony firmy Alab z próbkami badań pobranymi od pacjentów kursowały pomiędzy Warszawą a szpitalami w Sochaczewie i Pułtusku. Materiał na ten temat wyemitowano w programie "Polska i świat" w TVN 24. Gdy dopisuje pogoda, loty odbywają się kilka razy dziennie. Statek może zabrać dwa kilogramy ładunku, czyli około stu próbek. Nad lotami bezzałogowych statków czuwa Centrum Zarządzania Lotem Dronów. W materiale TVN zapowiadano także loty z Ostrołęki, które odbywają się od 4 lipca.

- Czas przejazdu do Pułtuska i z powrotem normalnie trwa w granicach dwie godziny pięćdziesiąt minut, w tłoku ten czas może wydłużyć się nawet do czterech godzin, a dron lata godzinę czterdzieści w tę i z powrotem - mówił Maciej Hipsz, członek zarządu ALAB laboratoria w programie "Polska i Świat".

Służby w Polsce chętnie wykorzystują drony w swojej pracy. Służą one m.in. leśnikom do kontrolowania stanów drzew i wykrywania pożarów lasów. Z dronów korzystają także kolejarze, policjanci, strażacy oraz strażnicy miejscy.

Wykorzystanie dronów w transporcie próbek medycznym może stać się normą niemal na całym świecie. Wpływają na przełom w ochronie zdrowia szczególnie w miejscach z  niedofinansowaną infrastrukturą drogową. Bezzałogowe statki transportują już krew m.in. w Indiach i w Rwandzie, o czym pisało BBC.

Reklama

Więcej na ten temat:

Reportaż w magazynie "Polska i świat" można obejrzeć w serwisie TVN24

Drony transportują próbki z krwią do szpitali. Wkrótce będą latały także do Ostrołęki (wideo)

How remote flying of drones will transform the future

Drones 'potential solution' to medicine deliveries

Wyświetleń: 15273 komentarze: -
11:58, 06.07.2022r. Drukuj