piątek, 7 października 2022 r., imieniny Marii, Marka, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Mieszkańcy powiatu ostrołęckiego wykluczeni komunikacyjnie. Przez brak połączeń autobusowych rezygnują ze szkoły, pracy, wizyty u lekarza... (wyniki ankiety)

Dorośli rezygnują z pracy w Ostrołęce, a uczniowie ze szkół w mieście, bo brakuje połączeń autobusowych. Ci, którzy wciąż dojeżdżają, do najbliższego przystanku muszą pokonać pieszo nawet kilka kilometrów. Dostanie się do lekarza lub wyjazd po większe zakupy często jest niemożliwy bez pomocy sąsiadów.

Wykluczenie komunikacyjne to pozbawienie możliwości korzystania z transportu publicznego mieszkańców danego obszaru. Rezygnacja z pracy, szkoły, brak dostępu do lekarzy, gorsze zdrowie psychiczne - to konsekwencje wykluczenia wymieniane przez naszych czytelników.

W ankiecie skierowaliśmy pytania do mieszkańców powiatu w celu weryfikacji hipotezy o negatywnym wpływie małej liczby autobusów na poziom życia w regionie. Odzew przerósł nasze oczekiwania. W ciągu czterech dni otrzymaliśmy ponad 300 odpowiedzi, które zobrazowały skalę problemu. Często dzieliliście się z nami życiowymi historiami. W ankiecie udział wzięły osoby w wieku od 18 do 67 lat z kilkudziesięciu różnych miejscowości powiatu ostrołęckiego.

Okazuje się, że mieszkańcy powiatu ostrołęckiego od lat zmagają się z wykluczeniem komunikacyjnym. Niemal z każdej miejscowości spośród jedenastu gmin powiatu, trudno jest dostać się do Ostrołęki komunikacją autobusową. Kursów albo nie ma w ogóle, albo są niezwykle rzadko, a czasami godziny odjazdów nie pozwalają na czas dotrzeć do szkoły czy pracy. Nieliczni mają to szczęście, że mogą codziennie korzystać z przewozów zbiorowych.

Reklama

Co czwarty mieszkaniec wsi dojedzie do Ostrołęki autobusem

Aż 36,5 proc. respondentów mieszka w miejscowościach, z których nie ma żadnego połączenia autobusowego. 37,6 proc. może dojechać do Ostrołęki autobusem tylko od poniedziałku do piątku. Zaledwie co czwarty (25,8 proc.) codziennie może dojechać do miasta autobusem. Najczęściej są to autobusy prywatne, na drugim miejscu są autobusy MZK, które dojeżdżają do ościennych gmin. Najmniej natomiast jest połączeń organizowanych przez władze powiatu ostrołęckiego.

 

Niezbędny samochód

Pytanie otwarte - "Jak brak lub niewystarczająca liczba połączeń autobusowych do Ostrołęki wpłynęła na Twoje życie"? - skłoniło czytelników do opisania problemu, z którym się zmagają.

Brak możliwości dojazdu do Ostrołęki autobusem wywołuje konieczność posiadania samochodu. Często właściciele pojazdów woleliby korzystać z komunikacji zbiorowej. Pierwszym powodem jest świadomość negatywnego wpływu dużej liczby pojazdów spalinowych na środowisko.

- Jestem zmuszona korzystać z prywatnego samochodu, co powoduje większą emisję spalin. Ponoszę także koszty utrzymania pojazdu, co ze względu na brak wystarczająco częstych kursów autobusowych jest konieczne - pisze mieszkanka Olszewa-Borek, (19 l).

Z odpowiedzi wynika również, że wiele rodzin ze względu na pracę domowników w różnych godzinach zostało zmuszonych do zakupu dodatkowego samochodu. Drugi powód stanowią koszta utrzymania samochodu. Choć np. w Warszawie średnie zarobki są wyższe, ze względu na rozbudowaną siatkę połączeń autobusowych, można funkcjonować bez samochodu - z wyboru. Natomiast w powiecie ostrołęckim od mniejszych zarobków wiele osób musi odjąć koszta utrzymania auta.

- Musiałem kupić auto, co przełożyło się na wyższe koszta comiesięczne i pomniejszenie mojego budżetu - tak swoją sytuację opisuje mieszkaniec Lelisa, (45 l.).

Kolejny powód stanowią koszta wynajmu mieszkania w mieście. Wśród respondentów są osoby, które nie chcą bądź nie mogą mieć prawa jazdy. Aby pracować w mieście, zdecydowały się na przeprowadzkę. Koszta utrzymania samochodu zastępowane są przez cenę wynajmu mieszkania.

- Musiałam wynająć stancję w mieście - pisze mieszkanka Gleby, (24 l).

Bezpieczeństwo na drodze

Odpowiedzi udzieliła również grupa osób, która zwraca uwagę na wpływ wykluczenia komunikacyjnego na ich bezpieczeństwo na drodze. Niektórzy nawet w zimie dojeżdżają do pracy rowerem. Z kolei młode osoby coraz częściej wybierają hulajnogi elektryczne. Niektórzy czują się zmuszeni do zdania egzaminu na prawo jazdy w młodym wieku z konieczności, choć jeszcze nie czują się psychicznie gotowi.

- Nie mogę szybko i bezpiecznie dostać się do szkoły. Przejeżdżanie rowerem przez ruchliwą ul. Warszawską jest bardzo uciążliwe i niebezpieczne. Dodatkowo podróż zajmuje bardzo dużo czasu, a do najbliższego przystanku MZK jest 30 minut piechotą - pisze uczeń z Drężewa (16 l.).

Zatłoczone autobusy

Pasażerowie niektórych autobusów również nie czują się bezpiecznie. Wpłynęły do nas uwagi na temat zatłoczonego autobusu z Kadzidła. Kilka osób zwróciło uwagę na brak świeżego powietrza i wolnej przestrzeni w pojazdach:

- Nie cierpię jeździć autobusami, są one za małe, przeważnie brakuje miejsca, żeby usiąść, jest ciasno i brakuje świeżego powietrza. Jazda na stojąco jest niebezpieczna i powinna być zakazana - pisze mieszkanka Kadzidła, (17 l.).

- Dosłownie stanie w autobusie, człowiek na człowieku. Nie ma się czego złapać. Dwa autobusy na krzyż, żeby dojechać do szkoły na 8.00 rano - zgłasza inny uczeń (16 l.).

- Jest mało połączeń i w zatłoczonych busach robi mi się słabo - pisze kobieta z Kadzidła, (53 l).

Bezrobocie

Część odpowiadających to osoby, które ze względu na wykluczenie komunikacyjne nie są w stanie podjąć pracy:

- Nie szukam pracy w Ostrołęce, ze względu na zbyt małą liczbę połączeń autobusowych (ostatni autobus o godz. 19.00). Nie mam możliwości pracowania do późniejszych godzin - pisze mieszkaniec Goworowa, (21 l.),

- Niedawno musiałam zwolnić się z pracy - pisze mieszkanka Troszyna, (33 l).

Niedostępna edukacja

Dorośli rezygnują z pracy, z kolei uczniowie - ze szkół w Ostrołęce.

- Dziecko dostało się do Ostrołęki do szkoły średniej, nie ma możliwości dojazdu autobusem. Brakuje połączenia - pisze mieszkanka Suchcic, (38 l).

Natomiast wiele młodych osób, które zdecydowały się na naukę w Ostrołęce, ze swojego domu do przystanku autobusowego ma kilka kilometrów. Respondenci codziennie na piechotę pokonują nawet 6 km, niektórzy jeżdżą rowerem, innych podwożą rodzice.

- Rano w roku szkolnym nie zdążam na 8.00 na lekcje, muszę zwalniać się na autobus powrotny. Często muszę wracać autobusami do sąsiedniej miejscowości i musi odbierać mnie rodzic - pisze uczennica z Piaseczni, (18 l.).

W podobnym tonie wypowiadają się mieszkańcy z gminy Lelis. Brak połączenia autobusowego z Ostrołęki zmusza do codziennego dowożenia uczniów do szkół. Istniejące kursy nie pozwalają dostać się do szkoły na czas. Jak wspomina jeden z młodych mieszkańców gminy Lelis, autobus dojeżdża tak, że musiałby drogę z dworca do szkoły pokonać biegiem. Tak nie da się funkcjonować.

Bardziej uprzywilejowani mogą dojechać do szkoły autobusem, choć czasem są to podróże nawet dwugodzinne.

- Autobus jeździ o 12.00 i dojazd trwa 2 godziny. Najprostsza droga mogłaby potrwać od 30 min do 50 min - pisze mieszkaniec Czarni k. Myszyńca, (17 l).

Uczniowie zgłaszają, że ze względu na utrudniony dojazd do szkoły spóźniają się na lekcje, napotykając na niezrozumienie ze strony nauczycieli.

W wakacje autobusów w powiecie jest jeszcze mniej. Czas, który mógłby być wypełniony spotkaniami z rówieśnikami, młodzi spędzają w domach.

Brak dostępu do lekarzy i możliwości zakupów

Odpowiadający rezygnują także z dojazdu do lekarza i na zakupy.

- Nie mam możliwości dojazdu do lekarza i na zakupy. Dojechać mogę tylko w jedną stronę. Powrotu już nie ma. Do Goworowa sytuacja wygląda tak samo. Mieszkam sama i nie mam prawa jazdy. Nie mam, jak zrobić podstawowych zakupów jak np. mięso. Muszę prosić sąsiadów o zawiezienie - pisze mieszkanka Ponikwi Małej, (60 l.).

Zdrowie psychiczne

Mieszkańcy naszego powiatu zwracają uwagę, że wykluczenie komunikacyjne ma także znaczny wpływ na ich samopoczucie psychiczne. Nie mogą brać udziału w lokalnych wydarzeniach (szczególnie weekendowych), chodzić do kina czy na spotkania w bibliotece. Mają poczucie samotności. Izolacja jest szczególnie dotkliwa dla młodych osób:

- Rzadziej jeżdżę do Ostrołęki, rezygnuje z wielu atrakcji i wydarzeń ze względu na małą ilość autobusów - pisze mieszkanka Dylewa, (25 l.),

- Mam utrudniony kontakt z rówieśnikami, "poczucie bezdomności" w czasie oczekiwania na podwózkę, marnowanie czasu, który można by poświęcić na naukę - wymienia mieszkaniec Łysych, (18 l).

Potrzeba zmiany

Z odpowiedzi na ankietę wyłania się negatywny obraz gminnej rzeczywistości. Wykluczenie komunikacyjne wpływa na mieszkańców w każdym wieku. Wzmacnia klasizm - pogłębia dysproporcję w dostępie do edukacji i ważnych usług między mieszkańcami wsi i miasta. Wpływa na poziom bezrobocia. Przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu może być kluczowym działaniem w celu poprawy standardu życia mieszkańców powiatu. Samorządy jednak nie są zainteresowane rozwijaniem komunikacji w gminach, a władze centralne, choć mówią o inwestycjach w małe miejscowości, ciągle zabierają im pieniądze.

Zobacz zdjęcia:
Przystanki autobusowe w powiecie ostrołęckim

Więcej zdjęć: Przystanki autobusowe w powiecie ostrołęckim

Odsłon: 22587 komentarze: 59
13:45, 22.09.2022r. Drukuj


Powrót


................ @ 13:55, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 176.109...164

Bo łoni dojezdzaju swoim . Je taniej . Jo.

................ @ 13:56, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 176.109...164

Tera kazdy mo samochód .jo.

Zofia Katoliczka @ 14:00, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...55

PIS obiecal komunikacje z Ostroleka, nawet POLONUS byl zaintetesowany, ale zerwali kontakt i zostawili ludzi bez polaczen, 7lat rzadow i nic, coraz gorzej, rzad podnosi ceny drozyzna, leczyc trzeba sie prywatnie, a miliardy zlotych swoim rozdali Bog im tego nie wybaczy, odsunac ich od wladzy i rozliczyc jak poprzednikow, tak tragicznej sytuacj nie bylo nawet za PO, a za PRL mielismy wszystko, co ten PIS narobil nam Polakom, bieda z nedza. Dramat calej polskiej wsi.

tl @ 14:03, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...cb13

PIS tylko wyburzać potrafi za miliardy złotych, podnieść ceny Polakom, wywieźć węgiel i drewno za granicę, a swoim ludziom traktory rozdawać po milion.

Mech @ 14:13, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.0...82

Najważniejsze że poprzednio kadencję krzyczano hej !!!!! O 21 tak to jest jak z przypadku ktoś zarządza.

Mieszkaniec @ 14:29, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 176.109...233

Utrzymywany jest dworzec w którym nic nie można nie można kupić biletu , nie można siedzieć bo śmierdzi , toaleta brudna .Po co nam taki dworzec . Zlikwidujmy go i zróbmy mały przystanek .Przy takiej liczbie kursów to nie potrzeba utrzymywać tej rudery

tl @ 14:34, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.204...67

Po i PSL potrafi tylko prywatyzować np. PKS. Ludzie musieli się przesiąść do aut i teraz korki.

tl @ 14:34, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...cb13

Dworzec należy do kościoła, a nie do miasta. PiS prawdopodobnie nie chciał dofinansować nowego dworca, a prezydent nie chce podnosić podatków mieszkańcom, więc nie ma z czego sfinansować nowego dworca.

D53 @ 14:44, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.183...7

Wygospodarować kawałek placu w centrum miasta z zasobów miasta.
Zrobić własny taki dworzec autobusowy jak jest kolejowy w Wasilkowie.

Prosty i funkcjonalny.

tl @ 14:50, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...cb13

Obietnice PiS w 2019r. Przywrócenie połączeń autobusowych, znamy daty

Rząd PiS obiecuje na nowo połączyć mniejsze miejscowości czy gminy. Dlatego wrócić mają lokalne połączenia autobusowe. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że nie chodzi o powrót do PKS-ów, bo te w niektórych miejscowościach przestały istnieć. Umowy będą podpisywane również z prywatnymi przewoźnikami.

Przedstawiciele rządu istotny nacisk położyli właśnie na ten program i wdrażają go ekspresowo. - Połączymy Polskę i umożliwimy tym, którzy teraz mają problemy z dojazdami, bezproblemowe podróżowanie zarówno do pracy, jak i do bliskich już w następnym roku – podkreśliła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Dużo obiecali, dużo zlikwidowali i ceny podnieśli.

Marek @ 15:00, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 188.146...236

Powiat ma miliardy na ringi a nie ma kilku stówek na dofinansowanie komunikacji swoim mieszkańcom? Czy radny powiatowy Kozłowski zajmie się tą sprawą? Skoro tak intensywnie "apeluje" do prezydenta, to może równie sprawnie zajmie się problemami ze swojego ogródka.

Dzigit @ 15:01, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...211

To jest właśnie tragedia tej zapuszczonej wsi i okolic jeżdzo jak hco łone

Anna @ 15:07, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 188.146...51

no jak to Kaczaffi obiecał milion połączeń PKS? Premier_z_Banku też kłamał? ale spoko jest pociąg z Chorzel. wystarczy pobudować lub pzrenieść domy wzdłuż linii i będzie git.

normalny @ 15:08, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...10

mówia a nic nie robia propaganda w która wierzy częśc starszych ludzi
I tu nawet nie to jest problemem tylko kiedy się to skończy ten festiwal kłamstwa

tl @ 15:10, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.204...67

Dobrze, że dzięki PiS powoli jest przywracana komunikacja czy to PKS czy PKP. Łatwo się likwiduje, trudniej odbudowuje.

Irekt @ 15:11, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 185.166...86

Diety to sobie podnoszą.Podatki też. Ale żeby coś dla ludzi zrobić, to mają w d....
Najlepiej zlikwidować i niech się ludzie martwią. Rządzący to największe szkodniki. Tak od lat obniżają nam poziom życia.
Idą wybory, więc znów naobiecują głupiemu ludowi.

nie ok. @ 15:53, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83.9...153

a co pan starosta na to? Ile to lat jest już na tym stołku?, czy rada powiatu zajęła się tym tematem? o czym to debatują radni powiatowi na swoich posiedzeniach? Wykluczenie komunikacyjne w powiecie jest w gestii starosty powiatowego.

Ania91 @ 16:02, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...29

Akurat na Borki to autobus ciagle krąży kiedy nie jadę samochodem to go mijam.

Lolo @ 16:28, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83.28...102

Gdzie w tym roku wycieczka? Kąty odpadają? Niektórym wykluczenie komunikacyjne nie grozi. Można jechać z kolejnymi podwyżkami dla rady.

Spr @ 17:36, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 85.221...225

Im mniej autobusów tym lepiej. Zawalidrogi i nic więcej. Świat się zmienił. To świat samochodów!

Psarak @ 18:58, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...129

Kobyly wyciagac i jezdzic wiesniaki na co czekac

Brawo PIS ani kroku w tyl @ 19:40, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...f22

PIS obiecal autobusy i nie ma autobusow

PIS obiecal elektrownie i nie ma elektrowni

PIS obiecal darmowa sluzbe zdrowia i trzeba leczyc sie prywatnie lub przez telefon

PIS obiecal, ze ceny pradu nie wzrosna, a maja wzrosnac pieciokrotnie

PIS obiecal, ze wegla i drewna nie zabraknie, a wywiozl wegiel i drewno do Niemiec, kazal Polakom zbierac chrust lub palic czym popadnie

Pytanie kto na nich glosowal i przyczynil sie do dramatu polskich rodzin?

ta @ 20:11, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...176

TERAZ TO I DO OLSZTYNA SIE NIE IDZIE DOSTAĆ NAWET,

polak @ 20:15, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 109.243...22

A kto to wszystko zlikwidował PKS , PKP , przecież to ten wasz Tusk , myślicie że jak wygra to wam to przywróci , powie wam jaki głupi byłem że zlikwidowałem Pksy i PKP albo kazałem wam dłużej pracować , normalny człowiek tak nie pomyśli i nie uwierzy rudemu , ja głosuje znowu na PIS bo żyje mi sie lepiej , a jak słysze wypowiedzi tz, opozycję i tych byłych komuchów Milerów , Kwaśniewskich , Cimoszewiczów itp. albo Hołowni , Kosiniaka to jeszcze bardziej motywują mnie żeby głosować na PIS

xxx @ 20:33, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...232

zabrac majatek kosciolowi bo to niejest polska organizacja tylko watykanska opodatkowac rozliczyc od 100 lat wstecz niech zaplaca podatki i wszelkie daniny nalerzne panstwu polskiemu a kto chce niech oplaca ich i wierzy ze po smierci bedzie w niebie oni sami w to niewieza

xxx @ 20:46, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...232

do brawo pis ciemnota nie spi bo dostaje kase znam paru ludzi ktozy by dzieci co prawda dorosle ale z chalupy wygnali bo nie popieraja pis kiedy skonczy sie ta cala farsa i zajmie sie tym sad

Ukraincom więcej rozdac @ 21:17, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 37.47...231

Więcej pieniędzy rozdać będzie lepiej

25latNaBorkach @ 21:18, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 188.212...161

Jestem zmuszona korzystać z prywatnego samochodu, co powoduje większą emisję spalin. Ponoszę także koszty utrzymania pojazdu, co ze względu na brak wystarczająco częstych kursów autobusowych jest konieczne - pisze mieszkanka Olszewa-Borek, (19 l). - 🤣🤣🤣🤣
Czy to wymyślił jakiś de&il z redakcji czy , o zgrozo, jakiś de&il naprawdę to napisał ?!

Gość @ 21:37, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a00:f41...9336

Które to ugrupowanie sprzedało PKSy ży.... firmie izraelskiej?

Gosc @ 22:23, 22.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...29

Jak widać, nie wiedzą kto sprzedal
Nie widza
Nie slysza
Bylo tak dobrze i zdechlo
Teraz wróci, elektrownie sprzeda Niemcom
A ze starą to ja zamkna
Będzie ciemno, zimno i śmieszno.

tl @ 05:41, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 193.42...33

25latNaBorkach 21:18, przecież to prawda, że lepiej jechać autobusem niż samochodem. W autach przeważnie tylko kierowca.

Lepiej 25 osób w 1 autobusie niż w 25 samochodach.
Ustaw 25 samochodów i zobacz jakie to długie i ile pali. Czyli jaki to większy korek, jaki koszt, jakie zanieczyszczenie powietrza i hałas niż 1 autobus.
Niech 25 aut spala 4 litry na 100 km, to daje 100 litrów. Jaki autobus spala 100 litrów na 100 km? A przyjąłem tylko 4 litry paliwa na 1 auto, a są takie, co spalają 8 litrów i więcej.

Leoncio @ 06:45, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...208

Ludzie nie osiedlajcie się w odludnych polach i lasach bo to jak widać sensu nie ma. Przeprowadźcie się do Ostrołęki

Wiszący Dzik @ 07:00, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79.191...38

Mnie to jedna rzecz zastanawia. Dlaczego sąsiad sąsiada nie podwozi ?Przecież na wsiach jest pełno samochodów ( w mojej wiejskiej odnodze rodzinnej maja ze trzy samochody ). Przecież w dobie telefonów komórkowych, internetu chyba nie trudno by było ustalić zapotrzebowanie na wyjazdy? Że ktoś potrzebuje podwózki do lekarza a ktoś akurat w tym samym dniu tez jedzie w tamtym kierunku. Tu pewnie się kłania Polskie "samorzepkowanie". -Każdy sobie rzepkę skrobie na swoim gumnie...

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 08:43, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 95.175...92

Cyt.:
"Po i PSL potrafi tylko prywatyzować np. PKS."

A, kto miałby do niego dopłacać - Ty - trzeba było złożyć ofertę i go kupić.

Spółka, która spłaciła długi ostrołęckiego PKSu, co miesiąc musiała płacić 50 tys. zł za użytkowanie rudery pod nazwą "dworzec autobusowy", z placem na którym autobusy uszkadzały zawieszenie, co daje przez 7 lat, ponad 4 miliony złotych, a miasto nie było w stanie się dogadać i wybudować nowy dworzec, np. przy ul. Zawadzkiego - tak wyglądały rządy PiS w Ostrołęce.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 08:45, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 95.175...92

Cyt.:
"Dobrze, że dzięki PiS powoli jest przywracana komunikacja czy to PKS czy PKP."

Gdzie jest ona przywracana?

Wiszący Dzik @ 08:51, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79.191...38

Np. Flagę by wywieszali na płocie- że ktoś potrzebuje podwózki. I np. ktoś widzi i dzwoni: "Słuchaj u Popiołków flaga wisi a Ty jedziesz do miasta to zajedź tam zadzwoń o co chodzi". Oczywiście nie flagę narodową by wywieszali tylko jakąś umówioną. Jakieś specjalne kolorystyczne flagi by powstały. Nawet by mogły być zróżnicowane kolorystycznie. Każda by oznaczała coś innego. Że potrzebna podwózka do Warszawy. I to by była flaga z symbolem Syrenki -godłem Warszawy. Tak sobie w Skandynawii , na odludnych terenach ludzie tak sobie radzą a Polacy to takie Zosie- samosie. Ja siam to zrobię , ja siam pojadę..

Maniek @ 09:20, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.169...69

Powinni zrobić SKM od Szczytna do Ostrołęki i do Goworowa a nie linię Ostrołęka - Chorzele, kto tam będzie jeździć ?

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:48, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...92

Cyt.:
"Np. Flagę by wywieszali na płocie"

Po pierwsze, skoro to obywatele mają wypełniać obowiązki państwa wobec nich, to po co nam rząd, a po drugie, jeśli ktoś dojeżdża do szkoły, pracy, lekarza, to nie może liczyć na to, że ktoś będzie jechał, on musi mieć tego pewność, a nie biegać dzień wcześniej i sprawdzać "flagi".

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 09:53, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...92

Wiszący, czy Ty w ogóle zauważasz, że żyjemy w XXI wieku, czy dla Ciebie, to nadal jest bliżej średniowiecza - nie słyszałeś o aplikacjach na smartfony, takich jak np. BlaBlaCar - Ty wolisz wywieszać flagi na płocie?

Do Jan Kowalski @ 10:06, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...29

Wszystko to powiedz temu co sprzedal PKSy w całej Polsce.
Za rok wróci do wladzy i uruchomi to co sprzedal.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 10:12, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...92

Cyt.:
"Wszystko to powiedz temu co sprzedal PKSy w całej Polsce"

A, kto miał do nich dopłacać, Ty?

Trzeba było kupić i robić biznes - na co czekałeś?

Cyt.:
"Za rok wróci do wladzy i uruchomi to co sprzedal"

Moim zdaniem, wróci wcześniej i załatwi wszystko to, czego PiS nie załatwił przez 7 lat, włącznie z kierowanie aktów oskarżenia przeciw obecnym złodziejom, okradającym Polki i Polaków.

Gosc @ 10:15, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...29

Już Ci pisałem że okradal Polaków na 2 biliony zl.
A ty dalej bredzisz ze to PIS kradnie

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 10:20, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...92

Cyt.:
"Już Ci pisałem że okradal Polaków na 2 biliony zl."

NaPiSz, w których sądach są złożone akty oskarżenia, przeciw tym, którzy te 2 biliony ukradli - czekam!

Cyt.:
"A ty dalej bredzisz ze to PIS kradnie"

Zdziwisz się wielce, jak te "bednie" staną się faktem w postaci prawomocnych wyroków - bardzo się zdziwisz laughing laughing laughing

Zdziwisz się, po co facetowi mającemu 12 hektarów, ciągnik za 1,5 miliona - bardzo się zdziwisz laughing laughing laughing

tl @ 10:25, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.204...25

Maniek 09:20, przecież do Szczytna przez Chorzele się jedzie.
Dobrze, że PiS odnawia linię do Chorzel.

Gosc @ 10:34, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178.235...29

Beda takie prawomocne wyroki i uczciwe
Jak ten Marzeny Piekarskiej, męczennicy z Ostroleki
W lipcu tego roku anulowała wyrok skazujący mordercę na 16 lat więzienia.
Powód sedzia który skazał mordercę był powołany przez nowa KRS
Takie będą wasze wyroki i sądy. Jak za czasów Lenina.

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 10:34, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...92

Cyt.:
"Dobrze, że PiS odnawia linię do Chorzel."

A, kto będzie z niej korzystał - Chorzele, to jakieś miast przemysłowe, jakaś aglomeracja, potrzebująca transportu kolejowego z Ostrołęki?

Kadzidlak @ 11:31, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a00:f41...246c

Autobusy powinny jeździć co 30 min. W godzinach szczytu na głównych trasach, jak Myszyniec. Zmniejszyło by to ruch samochodowy. Po wsiach na podwórkach stoi ilu w chałupie tyle samochodów. A babcie po emeryturach też ma kto zawieść mają wnuków, synów. Nie tylko babciu daj pieniążki. Trzeba tą babcię czasami zawieść jak potrzeba raz na jakiś czas.

Wiszący Dzik @ 12:05, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79.191...38

Nie. Po prostu na "mój głupi rozum" mieszkańcy wsi powinni dosyć masowo podwozić się. Może w czymś się mylę , może coś mi umyka i może ktoś mi wytłumaczy: dlaczego mieszkańcy wsi masowo się nie podwożą?

Mati Cha @ 12:19, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.0...134

Teraz to oo do Łostrołenki by sie chcialo, hurr durr autobusow ni mo, nic ni mo. Tak to gadaja jak Ostroleka nie jest zla, a teraz placz. To nie jest problem miasta tylko tych wiosek niech oni sie tym zajma. Najlepiej z budzetu miasta wszystko zrobic, a oni pieniazki na swoje przyjemnosci beda trzymac

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 12:30, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...141

Cyt.:
"Może w czymś się mylę , może coś mi umyka i może ktoś mi wytłumaczy"

Bo, co ślepemu po oczach? laughing laughing laughing

Ludzie latają w Kosmos, a Ty nadal wołami jeździsz i proponuje to innym laughing laughing laughing

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 13:21, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a03:e581...141

W 2019 roku, PiSi rząd był winny samorządom 16 miliardów złotych, od tamtego czasu, nie zwrócił nic, tylko nadal zabierał, a teraz "dają" 13,5 miliarda i mówią, że cokolwiek "dają" - PiSiory, Wy nawet nie oddajecie, a co dopiero mówić o dawaniu - to tak, jakby ktoś Wam ukradł samochód, oddał koło i twierdził, że Wam je dał.

Kuro @ 13:30, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.0...174

Za wykluczenie komunikacyjne w powiecie odpowiada starosta . Młodzi są zmuszeni uczyć się w słabych szkołach średnich w swoich miejscowościach .A władza powiatu dba o swoich przyszłych wyborców budując im hale sportowe. Może to i pięknie ,ale jakoś kształcenia jest bardzo niska . Większość tych szkół powinno znikać jak szkoła średnia z Lelisa. Więc wykluczenie jest na rękę staroście . Zatrzymuje wyborców w małych wsiach , a oni wybierają radnych ,którzy wybierają " dobrodzieja" po raz kolejny . I tak to się kręci od wielu lat. A że jest coraz gorzej ? No to co . Władza wyżywi się sama. I dziękuję za badanie . Nareszcie ktoś się zajął poważnym tematem . I pokazał jak wygląda rzeczywistość .

Sledz @ 17:20, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a01:110f...e7c8

Mata siedzieć na du.pach i głosować na piS. Chrust zbierać a nie, jeździć do miasta się zachciewa.

Antonie @ 19:49, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 188.147...57

Sikorskiego. Antonie Zabrodzie Kruki i Łazy , jedna ulica od Ostrołęki do Łaz a brak MZK.
Bialobiel od dawna ma komunikację miejską a jest dalej.

Do Kowalski z Ostrołęki @ 19:50, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 109.243...22

nie ośmieszaj sie znawco od wszystkiego cały czas odpowiadasz pytaniem na pytanie , co ty jeszcze robisz człowieku na tej stronie moja oka taki mądry a tu sami niedouczeni , nudzisz wszystkich tymi swoimi mądrościami poszukaj sobie innego forum na wyższym poziomie zakompleksiony towarzyszu ,

Ja @ 20:02, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.60...181

21 wiek , a jakby średniowiecze

tl @ 23:00, 23.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46.205...200

Sledz 17:20, Ty lata pomyliłeś, za chrust podziękuj UE.

Nnnnn nnn @ 14:44, 25.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...91

Taki trol pisowski co pod pis uje się tl widzi wszystko przez okulary podarowane przez tvpis.Drugi ,wiszący dzik ,chce namówić ludzi do powszechnej dobroczynności nie rozumiejąc że ludzie na wsiach nienawidzą się jeszcze bardziej niż w miastach.Jak się sąsiad przewróci to go śniegiem przysypią.Każdy tyczy własną drogę,i płot dokładnie ze wskazaniem geodety nawet ryzykując wojnę z całą okolica.W mial zasady moje jest święte,a twoje nie.Wykluczenie jest najpoważniejszą dolegliwością która niszczy Kurpie.Jak uporamy się z pobliczną komunikacją reszta pœjdzie sama.A odpowiedzialność za to spada na starostę który 25 buduje drogi,czas pomyśleć żeby jeździły nimi autobusy do każdej gminy od 5 rano do 23 wieczorem.Każdy wójt powinien to dofinansować zamiast budować własne baseny ,szkoły do których nikt nie chce nikt chodzić,lub płacić krocie za festyny z gwiazdami diskopolo
.MZK powinno jeździć do każdej sąsiedniej gminy.Tylko czy będziemy o tym pamiętać przed wyborami samorządowymi ,czy znowu wybierzemy tych samych osłów którzy wybierają ciągle tych samych starostów, wójtów.Czas na zmiany czas na nowych ludzi ,czas zapomnieć o tym że musi być tak jak jest.

Karolina @ 22:20, 25.09.2022

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.61...132

Niestety gmina Olszewo-Borki nie ma pieniędzy na dofinansowanie kursów MZK usłyszeliśmy to od sekretarza gminy na spotkaniu a przede wszystkim nie dogadają się z miastem....MZK czy inny przewoźnik ograniczyłby ruch samochodowy co przełożyłoby się na mniejsze korki.3 kursy rano i 3-4 popołudniu pozostają w sferze marzeń.Wcale nie musiałyby być bezpłatne.Dodatkowo Antonie są mocno pomijane jeśli chodzi o inwestycje .
Do wszystkich którzy tu piszą ,że sąsiedzi sobie nie pomagają jesteście w błędzie.Wspieramy się i to bardzo.Uczniowie,którzy mają prawo jazdy tez podwożą kolegów/koleżanki.
Do tych którzy proponują ,żeby zamieszkać w Ostrołęce -dziękuję za rady.
Do Mati Cha -wszystko chcemy z budżetu miasta-serio?Sprecyzuj wypowiedź.Miasto ma swój budżet a ościenne miejscowości swoje finanse mają.
Dworzec PKS wOstrołęce tragedia,smród straszny...Po drugiej stronie ulicy...inna bajka...piękne, pachnące kwiaty,ławeczki,kosteczka brukowa ,oświetlenie.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

LUSAR
Rolexin

Ogłoszenia

Forum

Reklama

iparts.pl
Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com