czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać receptę na medyczną marihuanę?

Susz konopny szeroko wykorzystywany jest w celach medycznych. Pacjenci, którzy kwalifikują się do terapii konopnej, mogą kupić legalnie medyczną marihuanę w aptece i zgodnie z prawem z niej korzystać.

Muszą jednak mieć receptę. Komu może być wystawiona recepta na medyczną marihuanę i jakie warunki należy spełnić, aby ją uzyskać? Sprawdzamy!

Medyczna marihuana - kto może dostać?

Marihuana wciąż wielu osobom kojarzy się wyłącznie z narkotykiem, który w Polsce jest nielegalny, tymczasem produkty konopne można też kupić i użytkować zgodnie z prawem. Nie chodzi tu jednak o pozbawione niemal całkowicie THC olejki CBD, czy też olej z konopi. Na receptę można bowiem kupić susz konopny z THC. Dostępny jest on w aptekach, a lista schorzeń, które mogą kwalifikować do leczenia konopnego, jest bardzo szeroka. 

Reklama

Różnym grupom pacjentów może być przepisana lecznicza marihuana. Recepta na medyczną marihuanę zazwyczaj wystawiana jest, jeśli dotychczasowe leczenie pacjenta okazało się niedostatecznie efektywne lub jego skutki uboczne są bardzo dokuczliwe. Z leczniczej marihuany korzystać mogą między innymi pacjenci onkologiczni, zmagający się z przewlekłym bólem, chorobami urologiczno-ginekologicznymi czy schorzeniami neurologicznymi. Może być to też rozwiązanie w przypadku niektórych schorzeń dermatologicznych, związanych z układem pokarmowym i wielu innych. 

Recepta na medyczną marihuanę - kto wystawi?

Leczniczą marihuanę można kupić i używać legalnie, o ile pacjent posiada wystawioną przez uprawnionego lekarza receptę. W Polsce do wystawiania recept na leczniczą marihuanę uprawnieni są lekarze, którzy mają możliwość wystawiania recept RPW (z wyjątkiem lekarzy weterynarii). Recepta ma marihuanę może być wystawiona pacjentowi również przez Internet, w tym między innymi za pośrednictwem tej strony: https://centrummarihuany.pl/recepta-online-marihuana-medyczna/. Zanim pacjent zdecyduje się jednak na terapię konopną, powinien zorientować się, jaka jest cena medycznej marihuany, gdyż nie jest to produkt refundowany w Polsce. 

Reklama

Korzystanie ze zdalnych konsultacji z lekarzem z możliwością otrzymania e-recepty na medyczną marihuanę może być opcją wygodną z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala wyeliminować problem konieczności rejestracji z wyprzedzeniem i długiego oczekiwania na wolny termin u specjalisty. To też duże ułatwienie dla osób z mniejszych miejscowości, których mobilność jest ograniczona i mają problem z dotarciem do specjalisty od terapii konopnej, który zazwyczaj przyjmuje w większych miastach. Może być to też opcja korzystniejsza cenowo niż konsultacje prywatne ze specjalistą, które odbywają się stacjonarnie.

Warunki otrzymania recepty na marihuanę

Aby otrzymać receptę na medyczną marihuanę przez Internet, należy wcześniej przejść proces kwalifikacji do terapii konopnej. Jest on niezbędny, aby lekarz ocenił, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia konopiami, tzn. czy istnieją wskazania i nie ma przeciwwskazań do leczenia medyczną marihuaną. Jest to też niezbędne, aby ustalić indywidualny schemat terapii konopnej, dawkowanie leczniczej marihuany itd. Jeśli pacjent przejdzie pozytywnie proces kwalifikacji do leczenia konopnego, będzie mógł od lekarza otrzymać receptę na medyczną marihuanę. 

Decydując się na prywatną konsultację z lekarzem, trzeba też liczyć się z koniecznością jej opłacenia z własnej kieszeni. Pacjent nie płaci jednak za receptę, a za konsultację prywatną, która może skutkować wystawieniem e-recepty. Dotyczy to zarówno prywatnych konsultacji stacjonarnych, jak i zdalnych.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2792 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 14:30, 30.09.2022r. Drukuj


Powrót


Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com