środa, 1 maja 2024 r., imieniny Józefa, Jeremiego, Lubomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Reaktor jądrowy w Ostrołęce? Tego dowiemy się w najbliższych dniach

Najprawdopodobniej w poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek ma ogłosić wstępne lokalizacje małych reaktorów modułowych. Wśród nich pojawi się Ostrołęka. Nie jest to nowa wiadomość, ponieważ o planach Orlenu mówiło się od ponad roku.

Orlen planuje postawienie 79 reaktorów SMR (Small Modular Reactors) do 2038 roku. O lokalizacjach planowano poinformować w kwietniu. Najprawdopodobniej stanie się to w najbliższy poniedziałek.

Reklama

Ostrołęka jedną z lokalizacji?

Jak wcześniej informował prezes Daniel Obajtek, to bardzo ważna inwestycja, a lokalizacje są starannie analizowane i oceniane. Najprawdopodobniej już w najbliższy poniedziałek dowiemy się, czy wśród lokalizacji znajdzie się Ostrołęka. 

Już w marcu ubiegłego roku tygodnik "Newsweek" powołując się na swoich informatorów przekazał, że PKN Orlen zamierza wbudować w naszym mieście elektrownię atomową. Nie jest to zatem nowa informacja.

- Z nieoficjalnych informacji wynika, że pierwszy reaktor modułowy ma być następcą nieudanej inwestycji węglowej w Ostrołęce. Skończyła się rozbiórką częściowo zbudowanej już konstrukcji. Będzie to przy okazji symbolicznym końcem ery węgla i początkiem czasów atomu w polskiej energetyce - czytaliśmy w "Newsweeku".

Rzeczniczka Orlenu przekazała wtedy, że Ostrołęka jest jedną z rozpatrywanych opcji.

Reklama

Temat powstania reaktorów w Ostrołęce powraca obecnie przed wyborami, gdy sytuacja polityczna w kraju jest napięta. Plany Orlenu nie są jednak klarowne, gdyż nasze miasto jest tylko jedną z wielu lokalizacji branych pod uwagę, a obecnie trwa budowa elektrowni gazowej w naszym mieście.

- Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors - SMR) są definiowane jako reaktory o mocy do 300 MWe, wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji. Pozwala to wykorzystać efekt ekonomiczny skali produkcji seryjnej oraz uzyskać relatywnie krótki czas budowy - czytamy w komunikacie Ministerstwa Energii.

Wyświetleń: 19748 komentarze: -
12:53, 16.04.2023r. Drukuj