czwartek, 9 maja 2024 r., imieniny Grzegorza, Bożydara, Karoliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy po wyborach nadal będziemy bastionem PiS?

Wiatr zmian zaczyna docierać nie tylko na Kurpie. Okręg numer 18, od lat uważany za bastion PiS, staje się jest areną zaciętej walki. Poparcie dla rządzącej partii zaczyna topnieć. Wiele wskazuje na to, że jeden mandat utracony w naszym okręgu, może być dużym problemem w skali kraju.

Mieszkamy w okręgu wyborczym siedlecko-ostrołęckim, któremu nadano numer 18. Wybieramy 12 posłów. Jesteśmy więc średniakami (na 41 okręgów w Polsce ilości mandatów wahają się od 7 do 20). W każdym okręgu przeprowadzane są jakby niezależne wybory. Okręg jest nietypowy, bo bardzo rozległy i okala Warszawę szerokim rogalem od południowego wschodu (powiat garwoliński) do dalekiej północy Mazowsza (powiat ostrołęcki). Żyją w nim więc różne społeczności, które w zasadzie nic o sobie nie wiedzą. W jednym z ostatnich wydań "Newsweeka" ukazał się artykuł zatytułowany "Podróż przez wyjątkowy okręg". Tak to o nas - okręgu numer 18.

Reklama

Otóż w takim dwunastomandatowym okręgu ugrupowanie marzące o chociaż jednym mandacie musi zdobyć od 6,6 do 7,5 proc. głosów ogółu. Tym więcej potrzeba procentów, im więcej zdobędzie lider całego wyścigu. Gdy lider zdobywa np. 80 proc. to mandat dla ugrupowań mniejszościowych daje dopiero przekroczenie wymienionych 7,5 proc.

System D'Hondta premiuje najsilniejszych. W ostatnich wyborach z roku 2019 lider był zdecydowany i skłonił do głosowania na siebie 59,76 proc. wyborców (w naszym okręgu karty do urny wrzuciło 458 tys. wyborców spośród uprawnionych 750 tys.), co przełożyło się na zdobycie 75 proc. mandatów, tzn. aż 9 z dostępnych 12 posłów, przyczyniło się wydatnie do zbudowania bezwzględnej większości sejmowej.

Pozostałymi mandatami podzieliły się Koalicja Obywatelska (2) i Polskie Stronnictwo Ludowe (1). Niewiele zabrakło Lewicy i Konfederacji.

PiS miałoby o jeden mandat mniej, ale pozostałym komitetom zabrakło szczęścia, a raczej niewielkiej ilości głosów. Wiele głosów było nieefektywnych, czyli zostało rozłożonych na kilka mniejszych komitetów. Dobrym przykładem są Lewica i Konfederacja, które zdobyły po 0,95 mandatu, PSL 1,3 mandatu, a PO 2,3 mandatu. Dziesiąte części mandatów nic nie dają, nie wliczają się w skalę wyniku wyborczego w całym kraju, nie pomagają więc komitetom. Tak jest na ogół w tym systemie. Brakujące głosy do kolejnego mandatu mniejszych przejmuje ten największy. Wspomniane 75 proc. to trzeci wynik w kraju. Liderami w głosowaniu na PiS nie zostaliśmy, ale trzecie miejsce wśród 41 okręgów plasuje nas w czołówce bastionów PiS.

Reklama

Prawicy spada poparcie

Według obecnych sondaży w naszym okręgu PiS ma niższe poparcie niż 4 lata temu. Szacuje się je na 53 proc., a to oznacza utratę jednego mandatu. Które ugrupowanie ten mandat przejmie od PiS? Według sondaży będzie to Konfederacja. Nie dostanie go Koalicja Obywatelska, która według tego samego sondażu zdobędzie w naszym okręgu 2,5 mandatu. Do trzech posłów może więc trochę zabraknąć.

Na żaden mandat w naszym okręgu nie może liczyć (według obecnych sondaży) Lewica. Mandat byłby pewny, gdyby KO stworzyła wspólną listę z Lewicą, ale tak się nie stało.

Aby odebrać PiS kolejny mandat, poparcie partii rządzącej w naszym okręgu musiałoby spaść poniżej 50 proc. Oto właśnie toczy się bój na ostatniej prostej przed wyborami. Ten jeden mandat może mieć ogromne znaczenie w skali kraju, choć nasz okręg i tak dalej będzie nazywany bastionem PiS.

Warto więc dotrzeć do niezdecydowanych, którzy dzielą się na dwie grupy. Jedni wahają się, czy w ogóle iść i głosować, a drudzy chcą głosować, ale nie wiedzą na kogo.

Od redakcji: w pierwotnej wersji tekstu błędnie podano liczbę głosów oddanych w 2019 roku na PiS. Za pomyłkę, do której doszło podczas redagowania tekstu, przepraszamy.

O autorze

Stanisław Giżycki - od wielu lat związany z turystyką i ekologią. Założyciel stowarzyszenia "Ekomena", przewodnik górski, były pracownik państwowych służb ochrony środowiska, obecnie na emeryturze, koordynator ogólnopolskiej akcji Obywatelska Kontrola Wyborów.

 

Więcej felietonów w dziale Mało obiektywnie.

 

Fot. Lukasb1992 / CC 4.0 / Wikimedia

Wyświetleń: 5420 komentarze: -
20:21, 06.10.2023r. Drukuj