czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Odznaki "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Kto dołączy do zacnego grona odznaczonych?

Rada przedstawiła propozycje nadania odznak honorowych "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Do grona zasłużonych dołączą: Jan Mironczuk, Magdalena Anna Kowalewska, Wiesław Szczubełek oraz pośmiertnie Jan Mieczysław Górzyński. Odznaki będą wręczone podczas uroczystej sesji rady miasta.

Odznaczenie "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" to najwyższe miejskie wyróżnienie, które samorząd przyznaje osobom, organizacjom, instytucjom, stowarzyszeniom czy firmom zasłużonym dla rozwoju i promocji Ostrołęki, którzy pracują nad poprawą warunków życia w naszym mieście i wspierają lokalny rozwój. Odznaczenie wędruje także do tych, którzy walczyli w imię dobra obywateli miasta i regionu, a także pośmiertnie, dla bohaterów walk o wolność i niepodległość oraz dla zasłużonych ostrołęczan.

Reklama

Do grona osób wyróżnionych odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" dołączą:

Jan Mironczuk jest wieloletnim nauczycielem w II LO w Ostrołęce i członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego - od 2022 r. pełni funkcję prezesa. Napisał cztery samodzielne monografie o Ostrołęce i powiecie. Opracował i opublikował wiele artykułów w wydawnictwach i czasopismach naukowych. Jako nauczyciel w II LO Jan Mironczuk bardzo aktywnie uczestniczy w rozwoju uzdolnionej młodzieży. Pod jego kierunkiem corocznie w różnych olimpiadach przedmiotowych uczestniczy po kilkunastu uczniów. Jak dotąd miał pod opieką 3 laureatów i 5 finalistów olimpiad ogólnopolskich, za co byt nagradzany przez prezydentów Ostrołęki.

Funkcje prezesa OTN pełni społecznie, mocno angażując się w utrzymanie tego stowarzyszenia, a nawet jego rozwój. Organizuj i współorganizuje też konferencje naukowe, zapoznając lokalna społeczność z bogatą spuścizną miasta i całego regionu. Jest organizatorem wielu przedsięwzięć OTN, między innymi konferencji naukowych i popularnonaukowych, cyklu prelekcji i spotkań historycznych. Obecnie pracuje nad wydaniem monografii Il Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida.

Reklama

Magdalena Anna Kowalewska - urodziła się w Ostrołęce. Jest magistrem pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Olsztynie w roku 1970 przez 3 lata pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej najpierw w Rozworach, a potem w Pasiekach skąd z dniem 1 stycznia 1974 roku za aktywną działalność w swoim środowisku oddelegowana została do pracy w powiatowych, a następnie wojewódzkich strukturach organizacji młodzieżowych politycznych. Uzyskała w roku 1980 tytuł magistra o specjalności pedagogika kulturalno - oświatowa.

Pracując w tych organizacjach, stale związana była ze środowiskiem kultury i innymi organizacjami społecznymi, Za swoja działalność społeczną nagradzana była odznaczeniami. Z dniem 1 września 1989 roku powołana została na funkcje dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, która pełniła przez rok. W wyniku zmian personalnych przyjęcia funkcje zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury a po reorganizacji województwa ostrołęckiego nadal te funkcje pełnią w Wojewódzkim Domu Kultury do zakończenia jego działalności.

Gdy w wyniku połączenia Wojewódzkiego Domu Kultury, Ostrołęckiego Ośrodka Kultury i Galerii "Ostrołęka, powołano Ostrołęckie Centrum Magdalena, Kowalewska pracowała jako kierownik Działu Obsługi i Kadr aż do przejścia na emeryturę. Włączyła się w organizacje i działalność zespołów artystycznych dzieci i dorosłych oraz Klubów Seniora. Aktywnie współpracowała z placówkami kultury najpierw na terenie województwa, a następnie powiatu ostrołęckiego. Magdalena Kowalewska była i jest nadal aktywną działaczką Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęckich. Od 20 lat pełni w TPO bardzo odpowiedzialna funkcję Sekretarza Towarzystwa.

Reklama

Jan Mieczysław Górzyński (pośmiertnie) pracował w Liceum Pedagogicznym w Ostrołęce, gdzie kształcił w zakresie muzyki i śpiewu. W pamięci uczniów zapisał się jako wzór pracowitości i talentu pedagogicznego, a także świetny skrzypek, aranżer, organizator i dyrygent. W stosunku do swych podopiecznych był bardzo wymagający, przy czym odznaczał się jednak dużą dozą poczucia humoru i zrozumienia. W gmachu szkolnym można go było spotkać o każdej porze dnia, w swojej pracowni muzycznej był zawsze gotowy udzielać porad muzycznych, dydaktycznych i wychowawczych dla każdego zainteresowanego ucznia. Z założonym przez siebie trzygłosowym chórem żeńskim z towarzyszeniem orkiestry, który Jan Mieczysław Górzyński prowadził w Liceum Pedagogicznym w Płocku, dwukrotnie zdobył I miejsce na Centralnych Eliminacjach Młodzieżowych Zespołów Artystycznych (w 1950 r. w Warszawie i w 1951 r. w Poznaniu).

W 1951 r. na HI Światowym Festiwalu w Berlinie chór pod jego batutą zajął trzecie miejsce, tak samo jak słynny zespół "Mazowsze". Od 1959 r. prowadził trzygłosowy chór wraz z orkiestrą w Liceum Pedagogicznym w Ostrołęce. Był założycielem grypy tanecznej, która składała się z dziesięciu par prezentujących oryginalne tańce regionalne. Wszyscy członkowie chóru i orkiestry występowali w autentycznych strojach kurpiowskich. Jan Mieczysław Górzyński z Zespołem Pieśni i Tańca Liceum Pedagogicznego reprezentował nasze miasto podczas wielu przeglądów, konkursów i okolicznościowych występów, m.in. w Warszawie, a także w wielu miejscowościach na terenie województwa warszawskiego, olsztyńskiego i białostockiego. Regularnie prezentował młodzieży muzykę w jej światowym wydaniu, o czym świadczy m.in. comiesięczne uczestnictwo w koncertach Filharmonii Warszawskiej, która występowała w Wojciechowicach. Z okazji 1000-lecia państwa polskiego zespół koncertował w Warszawie na placu Defilad.

W 1965 r. Jan Mieczysław Górzyński zorganizował złożone z 2000 osób chór i orkiestrę, które koncertowały na Fortach Bema w Ostrołęce. Niniejszy występ oklaskiwany był przez goszczących w Ostrołęce ambasadorów ZSRR, Rumunii, Mongolii, NRD, Finlandii i Węgier. Jan Mieczysław Górzyński skutecznie rozsławiał folklor kurpiowski, potrafił zaszczepić miłość do muzyki wśród wielu ostrołęczan i mieszkańców regionu. Dbał również o stały rozwój członków chóru i orkiestry, co potwierdzają liczne grupowe wyjazdy do opery w Warszawie, jak również udział w koncertach Konkursu Chopinowskiego (1965 r). W ten sposób ten utalentowany muzyk i zdolny pedagog ustanowił niedościgniony model nauczania i pracowitości oraz wzór do naśladowania.

Reklama

Wiesław Szczubełek - to niestrudzony działacz społeczny i samorządowy w mieście Ostrołęka. Już od lat 80-tych pracował i działał społecznie w jednostkach kultury, kultury fizycznej i turystyki oraz ochrony środowiska. Był organizatorem wielu imprez, spartakiad, festynów i akcji ekologicznych w Ostrołęce i regionie. Pełnił różnego rodzaju funkcje m.in.: Kierownika Plaży Miejskiej, Prezesa Ogniska TKKF "Załoga", Komendanta Społecznej Straży Rybackiej, Prezesa Koła Miejskiego PZW w Ostrołęce.

Wiesław Szczubełek był Radnym Miasta Ostrołęki IV, V, VI i VII kadencji, tym: Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, Reprezentantem Miasta Ostrołęki w Związku Gmin "Pisa -Narew" oraz Komisji Miasta i Powiatu Ostrołęckiego ds. Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Sprawując mandat Radnego Miasta Ostrołęki, przez 4 kadencje, godnie reprezentował nasze miasto, zarówno w środowisku lokalnym, jak i szerzej. Uczestniczył, a nawet i inicjował wiele wyjazdów, czy to do sąsiednich samorządów, w celach roboczych, czy do zagranicznych miast partnerskich, czy też do potrzebującej pomocy Polonii, na kresach wschodnich. Był współorganizatorem zbiórek publicznych dla Polskiej Niedzielnej Szkoły w Pińsku oraz na Pomnik Doktora J. Psarskiego.

Wiesław Szczubełek od 20 lat pełni funkcję Wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki. Dzięki Jego działalności samorządowej, poprzez wnoszone interpelacje, jak również i osobiste zaangażowanie, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki, a tak naprawdę miasto doczekało się wielu publikacji książkowych, traktujących o kulturze i historii Ostrołęki, kilku pomników oraz tablic upamiętniających osoby zasłużone dla miasta i regionu. Obecnie pracuje w Wodach Polskich i jako dyrektor tej placówki w Ostrołęce -czyni starania o poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta oraz o rozbudowę infrastruktury hydrotechnicznej i wodniackiej w naszym mieście. Jest osobą odpowiedzialną, uczynną i bardzo zaangażowaną w życie Ostrołęki.

Decyzję co do nadania odznak, rada miasta podejmie na sesji 26 października br.

Źródło: UM Ostrołęka

 

Wyświetleń: 2457 komentarze: -
13:52, 20.10.2023r. Drukuj