sobota, 4 maja 2024 r., imieniny Floriana, Moniki, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: Czy z budżetu obywatelskiego można budować przyprzedszkolne place zabaw? Ratusz wyjaśnia

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów: Czytelnik zwrócił się do nas z wątpliwościami związanymi z tegoroczną edycją budżetu obywatelskiego. Uważa, że ratusz nie powinien kwalifikować do realizacji projektu doposażenia placu zabaw przy jednym z przedszkoli. 

Mamy odpowiedź wiceprezydent Ostrołęki Anny Gocłowskiej.

- Do realizacji [z budżetu obywatelskiego na 2024 rok] został wybrany projekt moim zdaniem niespełniający podstawowego zapisu regulaminu. Regulamin ten (par. 1 pkt. 6) jasno opisuje kryteria dostępności projektu dla ogółu mieszkańców: "Projekt zgłaszany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego powinien być ogólnodostępny dla mieszkańców w godzinach umożliwiających korzystanie zainteresowanym, z uwzględnieniem dni wolnych od pracy, bez opłat za korzystanie." - pisze nasz czytelnik.

Reklama

Chodzi o doposażenie placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 8 "Kraina Radości", którego koszt opiewa na 294 000 zł.

- Według opisu przedstawionego przez autorów projektu wynika, że "powstanie placu zabaw dla dzieci młodszych dałoby wychowawcom możliwość częstszego korzystania z infrastruktury zewnętrznej w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu dzieci. Inwestycja ta w założeniu służyłaby aktywnemu spędzaniu wolnego czasu najmłodszym mieszkańcom osiedla Śródmieście.". W związku z tym zastanawiam się, czy osoby kierujące budżetem wzięły pod uwagę zapisy regulaminu i będą go egzekwować? (...) Czy rodzice dzieci uczęszczających do placówki są świadomi, że na placu zabaw będą mogły pojawić się osoby nieuczęszczające do placówki? - pyta nasz czytelnik.

Wątpliwości naszego czytelnika skierowaliśmy do ratusza. Otrzymaliśmy odpowiedź od wiceprezydent Anny Gocłowskiej.

Reklama

Na początku pani wiceprezydent przedstawia historię tego projektu:

- Komisja ds. budżetu obywatelskiego początkowo odrzuciła projekt ze względów merytorycznych. Jako powód wskazano, iż plac zabaw znajduje się na ogrodzonym terenie przedszkola i nie jest dostępny poza godzinami pracy obiektu, co narusza wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ostrołęki. W dniu 9 września 2023 r. autorka projektu złożyła odwołanie od decyzji komisji, w którym wskazała, że po konsultacji z dyrektorem przedszkola nr 8 panią Barbarą Pianką ustalono, że bramka wejściowa będzie pozostawała otwarta, dzięki czemu zostanie umożliwiony nieograniczony dostęp dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Prezydent Miasta Ostrołęki pozytywnie rozpatrzył złożone odwołanie, kierując projekt do głosowania. Zadanie otrzymało 474 głosy i znalazło się wśród projektów wybranych do realizacji w 2024 roku - informuje wiceprezydent Gocłowska.

I dodaje:

- Umieszczenie stosownych zapisów w dokumentach opisujących pracę w przedszkolu, poinformowanie kadry oraz rodziców o zmianach w korzystaniu z placu zabaw po zrealizowaniu projektu będzie obowiązkiem dyrektora przedszkola.

Wiceprezydent Gocłowska przypomina także, że niedawno doszło do zmian w przepisach regulujących kwestie budżetu obywatelskiego.

- Warto podkreślić, że wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego miasta Ostrołęki na podstawie których oceniano projekty zgłoszone w 2023 roku zostały przyjęte uchwałą 454/XLVII/2021 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 24 czerwca 2021 r. i nie obowiązywały dla projektów realizowanych przed jej podjęciem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, prezydent zaproponował nowy regulamin dla projektów budżetu obywatelskiego, który został przyjęty uchwałą nr 777/LXXXVIII/2023 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 26 października 2023 r. Przewiduje on, że w przypadku dodatkowego naboru dopuszcza się projekty realizowane na terenie szkół i placówek oświatowych oraz jednostek organizacyjnych miasta - informuje Anna Gocłowska.

Wyświetleń: 1181 komentarze: -
08:32, 01.12.2023r. Drukuj