poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., imieniny Piotra, Rity, Angeliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Już nie będzie znęcał się nad rodziną... Policja aresztowała domowego agresora

Ostrołęccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej w stosunku do swojej rodziny. Ze wstępnych ustaleń wynika, że agresor znęcał się nad rodziną od dłuższego czasu.

Zgłoszenie dotyczące podejrzenia stosowania przemocy domowej w jednym z domów na powiatu ostrołęckiego wpłynęło do dyżurnego ostrołęckich policjantów w poniedziałek 11 marca.

Reklama

- Osoba zawiadamiająca poinformowała, że jej mąż znęca się fizycznie i psychicznie nad nią oraz jej synem. Mężczyzna miał wszczynać bez powodu awantury w trakcie których szarpał, popychał, a także niszczył wyposażenie domu oraz samochód. Według wstępnych ustaleń sytuacja trwała w tej rodzinie od dłuższego czasu. Policjanci natychmiast odizolowali mężczyznę od rodziny zatrzymując go w policyjnym areszcie. Niebawem odpowie on, m.in. za znęcanie się nad rodziną i niszczenie mienia przed sądem  - mówi kom. Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Stop przemocy

Policja apeluje, aby każdorazowo świadkowie takich sytuacji mieli odpowiednią reakcję i zgłaszali niebezpieczne sytuacji i incydenty przemocy domowej.

- Informujemy, że policjanci zawsze będą stać po stronie ofiar domowej przemocy, m.in. izolując szybko domowych agresorów od rodziny. Krewki mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie - dodaje kom. Żerański.

Policja przypomina!

Przemoc w rodzinie może dotyczyć każdego, niezależnie od pochodzenia, statusu materialnego, wieku, płci, wykształcenia. Może przybierać formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej oraz ekonomicznej. Wszystkie te formy mogą występować jednocześnie albo niezależnie od siebie.

Przypominamy również, że od 30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy - kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Dzięki wejściu w życie tzw. ustawy antyprzemocowej, na jej podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Zgodnie z nowymi uregulowaniami, policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:

- podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;

- w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

Osobie, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie przysługiwało prawo:

- zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych;

- jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą w rodzinie;

- złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.

Reklama

Osoba, wobec której wydany zostanie nakaz lub zakaz będzie dodatkowo zobowiązana:

- do wskazania Policji deklarowanego miejsca swego pobytu,

- w miarę możliwości numeru telefonu,

- informowania o każdorazowej zmianie w powyższym zakresie.

Wyświetleń: 3105 komentarze: -
11:56, 12.03.2024r. Drukuj