piątek, 3 maja 2024 r., imieniny Marii, Aleksandra, Stanisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Skrzynka skarg: "Wygonił mnie bezczelnie, bo weszłam na cmentarz z psem". Jak to jest z zakazem wprowadzania psów na cmentarz?

Do naszej redakcji wpłynęła skarga na zachowanie jednej z osób z administracji cmentarza komunalnego. A zaczęło się od tego, że nasza Czytelniczka weszła na cmentarz z psem.

Nasza Czytelniczka poskarżyła się na sytuację z jaką spotkała się na cmentarzu komunalnym.

Reklama

- Spotkałam się z bardzo nieprzyjemną sytuacją. Weszłam z moim psem na teren cmentarza, żeby iść do jego właściciela, który niedawno zmarł. Zatrzymał mnie pracownik zakładu pogrzebowego (trwał wtedy pogrzeb) i z papierosem w ręku nakazał mi natychmiast opuścić teren cmentarza (czy można palić na terenie, w dodatku przy samej kaplicy?) Prosiłam o okazanie odpowiednich dowodów na to, żeby wygonić mnie bezczelnie, a on, nie okazując nic, wygonił mnie siłą, jedynie uzasadniał się tabliczką o rzekomym zakazie, lecz w świetle prawa nie ma żadnego artykułu prawnego dotyczącego zakazu wprowadzania psa. Ja rozumiem, że może być jakiś regulamin, tabliczki, ale prawnie nikt nie może mi zabronić - pisze do nas Czytelniczka, prosząc o interwencję.

I choć z tonu jej listu - zwłaszcza ostatniego zdania - wynika jednoznacznie, że nasza Czytelniczka nie oczekuje wyjaśnień i swoje zdanie ma niezachwiane, spytaliśmy w ratuszu o tę sytuację. Jak wynika z odpowiedzi prezesa spółki OTBS, taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce, choć w relacji naszej Czytelniczki wkradła się nieścisłość - uwagę zwrócił jej faktycznie administrator cmentarza, a nie pracownik zakładu pogrzebowego. Poza tym obie strony różnią się w ocenie wzajemnego zachowania...

- W związku ze skargą Czytelniczki przeprowadzone zostało postępowanie wyjaśniające. W dniu 16. 02. 2024 r. Administrator Cmentarza Miejskiego zauważył kobietę spacerującą z psem. Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Ostrołęki nr 327/XXXIII/2001 z dnia 30 marca 2001 r., cyt. "ze względu na powagę Cmentarza, jako miejsca ostatniego spoczynku, zabrania się wprowadzania psów i innych zwierząt" administrator objaśnił to Pani, wskazał też tabliczkę z zakazem umiejscowioną przy wejściu do nekropolii. Nie jest prawdą, że administrator był nieuprzejmy i podszedł z papierosem, co potwierdzają świadkowie tego zdarzenia z obsługi odbywającego się w tamtym czasie pogrzebu. Pracownicy administratora, z uwagi na specyfikę wykonywanej pracy, to osoby o dużej empatii i kulturze osobistej, tak więc określenie przez skarżącą prawidłowo reagującego administratora "bydlakiem bez serca" uznajemy za niezasadne - czytamy w otrzymanej z ratusza odpowiedzi.

W sprawie zwierząt na cmentarzach głos zabrał nawet Rzecznik Praw Obywatelskich

Obowiązujący z Ostrołęce zakaz wprowadzania zwierząt na teren cmentarza nie jest wyjątkowy. Takie zakazy obowiązują w zdecydowanej większości samorządów, na największych nekropoliach w Polsce. Jest jednak coś na rzeczy w stwierdzeniu naszej Czytelniczki, która uważa, że "w świetle prawa nie ma żadnego artykułu prawnego dotyczącego zakazu wprowadzania psa". Pewnie doszły do niej echa - głośno komentowanej - sprawy samorządu Gdańska, który w zeszłym roku wykreślił z regulaminów cmentarzy komunalnych w Gdańsku zapisy zakazujące wchodzenia na teren nekropolii ze zwierzętami.

Rada Miasta Gdańska podjęła stosowną uchwałę w odpowiedzi na wezwanie Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zajął się sprawą po interwencji jednego z mieszkańców.

Reklama

W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowane jest stanowisko, że skoro przepis ustawowy (art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) zobowiązuje organ samorządu do ustalenia obowiązków właścicieli zwierząt domowych dla ochrony przed zanieczyszczeniem przez nie terenów przeznaczonych do wspólnego użytku, to nie jest dopuszczalne regulowanie tej samej materii i w takim samym zakresie w uchwale podjętej na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym. Przepis ustawy o samorządzie gminnym obejmuje tylko bowiem takie sprawy, które nie są objęte delegacją ustawową wynikającą z art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a dotyczą zasad i trybu korzystania z urządzeń i obiektów użyteczności publicznej.

A w uchwale z 28 listopada 2019 r. ws. regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska Rada Miasta określiła obowiązki właścicieli zwierząt domowych. Ustanowiła m.in. nakaz wyprowadzania psów w miejscach publicznych na smyczy lub w kagańcu oraz zobowiązała ich właścicieli do niezakłócania ciszy i spokoju oraz natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń. Skoro zatem zasady postępowania ze zwierzętami w miejscach publicznych unormowano w regulaminie utrzymania czystości i porządku, to regulowanie tej samej materii w akcie prawa miejscowego określającym zasady korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznych, jakimi są cmentarze komunalne, należy uznać za sprzeczne z prawem - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Ostatecznie RPO zwrócił się do przewodniczącej Rady Miasta Gdańska o podjęcie stosownych działań legislacyjnych w celu wyeliminowania niezgodnych z prawem regulacji prawa miejscowego, ustanawiających zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt na teren cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Czytaj więcej: Zakaz wprowadzania psów na cmentarze w Gdańsku uchylony po interwencji RPO

Stosowne uchwały zostały podjęte. W Gdańsku nie ma już zapisów regulaminowych zakazujących wchodzenia na cmentarze komunalne ze zwięrzetami.

To oczywiście tylko jednostkowy przypadek. Stanowisko, opinia czy nawet skuteczne działanie RPO nie powoduje w żadnym razie, że analogiczne zapisy w prawie miejscowym innych samorządów tracą moc. Póki zapisy przyjętego uchwałą rady miasta regulaminu cmentarza nie zostaną zmienione lub uchylone przez odpowiednie organy (RPO nie ma takich prerogatyw) zakaz obowiązuje.

Co nie zmienia faktu, że Rada Miasta w Gdańsku uznała argumentację RPO. Może to być przyczynkiem do dyskusji na ten temat w innych samorządach.

Jak Państwo uważacie? Czy w Ostrołęce powinien nadal obowiązywać zakaz wprowadzania psów na cmentarz komunalny? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

Piotr Ossowski

Wyświetleń: 13898 komentarze: -
15:00, 17.03.2024r. Drukuj