poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., imieniny Piotra, Rity, Angeliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Latamy nad gminami: Zobacz Łyse z lotu ptaka (wideo)

Wzlatujemy wysoko i spoglądamy w dół na posesje, domy i budynki, ulice oraz polne ścieżki, na lasy i ogrody, gospodarstwa rolne oraz na mieszkańców naszego malowniczego regionu. Odwiedzamy stolice gmin powiatu ostrołęckiego. Na tym filmie prezentujemy Łyse.

Gmina Łyse położona jest na piaszczystej nizinie kurpiowskiej o znacznym odsetku lasów i użytków zielonych. W skład gminy wchodzą 22 miejscowości stanowiąc 21 sołectw. Największą miejscowością poza Łysymi są Lipniki, najmniejszą zaś Złota Góra. Gmina graniczy od północy z gminą Pisz, od północnego zachodu z gminą Rozogi, zachodnią granicę stanowi gmina Myszyniec, południowo - zachodnią gmina Kadzidło, zaś wschodnią granicą sięga województwa Podlaskiego, granicząc z gminą Turośl oraz Zbójna. Łączna powierzchnia gminy w granicach administracyjnych wynosi 246,45 km2. Liczba mieszkańców szacowana jest na 8,6 tysiąca.

Reklama

Miejscowość Łyse jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym oraz przemysłowo-usługowym na terenie Gminie Łyse. Funkcjonuje tu duży Zakład Przetwórstwa Mięsnego JBB.

Rezerwaty przyrody, azyle zwierząt, bogactwo flory

Na terenie gminy i w jej otoczeniu znajdują się trzy rezerwaty przyrody z wieloma gatunkami roślin i zwierząt podlegających ochronie. Są to rezerwaty: Mingos, Torfowisko Serafin oraz Tabory. Duży kompleks bagien serafińskich jest pozostałością po zeutrofizowanym jeziorze Krusko. W średniowieczu nad jego północnym brzegiem stał dwór myśliwski książąt mazowieckich. Obecnie bagna są rezerwatem fauny i flory o powierzchni 184, 92 ha.

Ochronie podlegają również znajdujące się na terenie Gminy Łyse obszary Natura 2000. Jednym z nich jest obszar ochrony siedliskowej ptaków - Puszcza Piska obejmujący część miejscowości Łączki - kolonia Zamost. Kolejnym obszarem są Myszynieckie Bory Sasankowe. 

Reklama

Ostoja kultury kurpiowskiej i słynna na cały kraj Niedziela Palmowa

Gmina Łyse to teren żywych tradycji kurpiowskich. Można tu spotkać barwny, tradycyjny strój, gwarę w codziennym użyciu, liczne obrzędy związane z porami roku, rolnictwem, zbieractwem. Najpopularniejszą imprezą kulturalną jest Palma Kurpiowska. Odbywa się co roku w Niedzielę Palmową i jest ściśle związana z tradycją chrześcijańską.

Źródło opisu: Informacje o gminie na: www.gminalyse.pl

Wyświetleń: 2953 komentarze: -
08:34, 25.03.2024r. Drukuj