czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ranking "Wspólnoty". Czy Ostrołęka jest przyjazna naszym portfelom?

Pismo samorządowe "Wspólnota" opublikowało ranking dotyczący polityki podatkowej samorządów. Ostrołęka wśród miast na prawach powiatu znalazła się na pierwszym miejscu pod względem średniej stawki podatków. Dla porównania sąsiednia Łomża uplasowała się na 12 pozycji.

Pismo "Wspólnota" opublikowało ranking gmin 2020-2022. Nasze miasto zajęło pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu. Dla porównania w poprzednim rankingu (2013-2015) Ostrołęka uplasowała się na 3 miejscu. 

W najnowszym zestawieniu 2 miejsce zajęły Siedlce, które w poprzednim zestawieniu były na 5 miejscu. Ostatnie miejsce na podium należy do Białej Podlaskiej, która we wcześniejszym zestawieniu była pierwsza. Sąsiednia Łomża znalazła się na 12 miejscu, która w ubiegłym zestawieniu była na 27 miejscu.

Reklama

Z racji, że nasze miasto znalazło się na szczycie rankingu, specjaliści omówili mechanizm kreowania stawek podatku na przykładzie Ostrołęki.

- W Ostrołęce od lat konsekwentnie prowadzony jest program przyjaznej polityki podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości oraz od środków transportowych. Realizując go w pierwszej kolejności władze lokalne mają na uwadze strukturę, wielkość oraz przedmiot działalności gospodarczej, jaką prowadzą przedsiębiorcy, ich potencjał inwestycyjny, a także zdolności płatnicze zarówno podatników będących przedsiębiorcami, jak i tych, którzy są zobowiązani opłacać podatki od nieruchomości mieszkalnych - czytamy w artykule.

Jak podają eksperci, władze Ostrołęki są przekonane, że atrakcyjne stawki podatku od nieruchomości skutkują wysoką liczbą wydawanych decyzji o warunkach zabudowy, a także pozwoleń na budowę, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do zwiększenia wpływów z tej daniny.

- Obecnie na terenie Ostrołęki nie obowiązują żadne zwolnienia w zakresie podatków lokalnych. W przeszłości, tj. do końca 2020 r., obowiązywała uchwała rady miasta z 8 grudnia 2005 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości. Zakładała za stosowanie zwolnienia dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwórczości i usług, które inwestowały w zakup bądź w budowę nowych obiektów przeznaczonych na działalność gospodarczą i w związku z tym tworzyły nowe miejsca pracy. W ciągu 14 lat z ulgi podatkowej skorzystały jedynie dwa podmioty. W związku z tym zdecydowano o rezygnacji z tej formy pomocy, skupiając się na konsekwentnym niepodwyższaniu stawek dla większości podatników w mieście - piszą eksperci.

W zestawieniu wzięto pod uwagę lata 2020-2022. Informacje opracowali Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska. Szczegóły rankingu znajdują się na stronie pisma "Wspólnota".

Wyświetleń: 2448 komentarze: -
11:41, 19.04.2024r. Drukuj