środa, 15 maja 2024 r., imieniny Zofii, Nadziei, Berty

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nie masz planów na majówkę? Odwiedź myszyniecką dzwonnicę i posłuchaj dźwięku historii (zdjęcia, wideo)

Mamy dobrą wiadomość dla fanów lokalnej historii. Już od 1 maja Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy Myszynieckiej ogłasza sezon letni, a to oznacza, że dzwonnica będzie czynna aż do końca października. Dla niezdecydowanych przypominamy nasz reportaż z wnętrza dzwonnicy. 

Dzwonnica czeka na zwiedzających

Od 1 maja dzwonnica wkracza w sezon lato 2024. Muzeum będzie otwarte dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków) aż do października. Przewodnik Tomasz Mierzejek zdradza, że muzeum odwiedziło w tamtym sezonie 7 tysięcy osób. Pracownicy liczą na pobicie tego wyniku.

Reklama

Zobacz nasz reportaż

Wyruszyliśmy w trasę po lokalnych perełkach historycznych i tych związanych z Kurpiowszczyzną. W naszym reportażu usłyszysz, jak brzmi dźwięk historii.

Sercem dzwonnicy są niewątpliwie cztery dzwony. Każdy z nich ma nazwę, a w zasadzie imię i każdy brzmi nieco inaczej. Dzwony te przez lata były świadkami historii Myszyńca i okolic.

- Na drugim piętrze znajdują się dzwony. Każdy z nich ma swoje imię i swoją historię. Największy z nich, który bije na co dzień, to Maryja. Waży ona 750 kg. Obok niej znajduje się Marcin. Nazwa wzięła się od patrona naszej parafii. Mamy również Świętą Trójcę - kościół jest właśnie pod wezwaniem Świętej Trójcy. Najmniejszy jest Władysław. Główną osobą, która przekazała fundusze na odlanie dzwonu był Władysław Szydlik i jego żona Leokadia. Wszystkie cztery dzwony razem biją bardzo rzadko - mówi Tomasz Mierzejek, pracownik RCKK w Myszyńcu.

Dzwony były bardzo ważne dla mieszkańców Myszyńca. Zawiadamiały o ważnych wydarzeniach. Zwiedzający muzeum mogą zanurzyć się w dziedzictwie, które pomaga zrozumieć, jak dzwony wpłynęły na lokalną społeczność i kulturę.

To tutaj współczesność łączy się z tradycją

Multimedialne Muzeum Dzwonnicy Myszynieckiej to nie tylko miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością, ale również stanowi centrum, gdzie nauka spotyka się z tradycją. Przez dziesięciolecia dzwony tej historycznej dzwonnicy rozbrzmiewały swoje melodyjne dźwięki na cały Myszyniec, służąc jako kluczowy element kultury i ducha społeczności. Wchodząc do dzwonnicy, możemy poczuć wiatr przeszłości.

- Kiedyś wejściami do dzwonnicy wchodzono na plac kościelny. Staramy się to z powrotem odtworzyć i w niedziele, jeśli jest ładna pogoda, te drzwi są otwarte. Można na spokojnie wejść tak jak kiedyś. Dawniej te drzwi prowadziły na wprost ołtarza kościoła drewnianego. Tamten kościół był zbyt mały, aby pomieścić wszystkich wiernych, dlatego większość wiernych gromadziła się w dzwonnicy - mówi Zdzisław Ścibek, dyrektor RCKK w Myszyńcu.

Reklama

Zapraszamy do "podróży"

Potężne dzwony, wystawy czasowe, panele multimedialne, gry, palmy i  kierce to tylko kilka z atrakcji, które można zobaczyć w Multimedialnym Muzeum Dzwonnicy Myszynieckiej. Moglibyśmy spędzić w nim cały dzień, a i tak nie dowiedzielibyśmy się o wszystkich atrakcjach i ciekawostkach. Historia Myszyńca i dzwonnicy jest ogromna. Musicie koniecznie wybrać się do muzeum i sami zasmakować historii dźwięku. Niech nasz artykuł będzie początkiem tej wycieczki.

Jesteście gotowi na niezwykłą podróż po dzwonnicy i początkach Myszyńca? Zapraszamy do obejrzenia wideo!

Renowacja Dzwonnicy Myszynieckiej została zrealizowana w ramach projektów współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 .

Zobacz zdjęcia:
Multimedialne Muzeum Dzwonnicy Myszynieckiej

Więcej zdjęć: Multimedialne Muzeum Dzwonnicy Myszynieckiej

Wyświetleń: 2118 komentarze: -
13:28, 29.04.2024r. Drukuj