wtorek, 21 maja 2024 r., imieniny Kryspina, Wiktora, Jana

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pigułka "dzień po" dostępna w aptekach, które przystąpią do programu

1 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Oznacza to, że w aptekach dostępna będzie tzw. pigułka "dzień po" dla osób od 15. roku życia.

Na podstawie rozporządzenia apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki którym antykoncepcja awaryjna będzie dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Pilotażowy program potrwa do 30 czerwca 2026 r.

Reklama

Przystąpienie aptek do programu jest dobrowolne

W aptekach, które przystąpią do programu, farmaceuta będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu. Octan uliprystalu hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia.

- Przygotowaliśmy rozwiązanie, które nie jest idealne, ale jedyne możliwe i zgodne z prawem. Pilotaż nie tylko ułatwia dostęp do antykoncepcji awaryjnej, ale jest też programem edukacyjnym. To bezpieczna tabletka z punktu widzenia medycznego i akceptowalna z punktu widzenia etycznego - mówi minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Jak otrzymać pigułkę?

Aby otrzymać tzw. tabletkę dzień po, trzeba mieć skończone 15 lat. Farmaceuta może zweryfikować wiek na podstawie dokumentu ze zdjęciem. Przed wydaniem recepty przeprowadza wywiad z pacjentką - to gwarantuje bezpieczeństwo wydania leku i pełni funkcję edukacyjną. Rozmowa odbywa się w oddzielnym pomieszczeniu.

To farmaceuta, po przeprowadzeniu wywiadu, zdecyduje o wydaniu leku.

Komisja Europejska już w 2015 r. zmieniła kategorię dostępności tabletki, która ma w składzie octan uliprystalu, z dostępnego na receptę na dostępny bez recepty. Można ją dostać bez recepty we wszystkich krajach Unii Europejskiej - z wyjątkiem Polski i Węgier. Ministerstwo Zdrowia planuje, aby pigułka docelowo była dostępna bez recepty również w naszym kraju.

- Nieplanowane ciąże to społecznie ważny i trudny temat. Antykoncepcja awaryjna zastosowana w wyjątkowych sytuacjach pozwala uniknąć negatywnych skutków. Zmniejsza liczbę nieplanowanych ciąż, a więc i liczbę aborcji - również tych, które są wykonywane, gdy ciąża powstanie w wyniku przemocy seksualnej. Potrzebna jest też większa świadomość społeczna na temat antykoncepcji awaryjnej. Dlatego wywiad z farmaceutą przed uzyskaniem recepty ma również elementy edukacyjne (informacje o prawidłowym stosowaniu, działaniach niepożądanych i skuteczności leku). Łatwy dostęp w aptece do bezpiecznej antykoncepcji awaryjnej zmniejszy ryzyko, że kobiety będą szukać takich leków w nielegalnym obrocie, sięgać po metody niesprawdzone, nieskuteczne lub szkodliwe dla zdrowia - czytamy na stronei Ministerstwa Zdrowia.

Więcej informacji w zakładce Antykoncepcja awaryjna.

Źródło: MZ

Wyświetleń: 871 komentarze: -
09:02, 01.05.2024r. Drukuj