czwartek, 23 maja 2024 r., imieniny Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zachodni fragment obwodnicy Ostrołęki. Kto protestuje i dlaczego?

Rządowy Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 miał wywołać radość w wielu miejscowościach. W przypadku Ostrołęki stało się inaczej. Wobec budowy odcinka obwodnicy na terenach gminy Olszewo-Borki wszczęto protesty.  Dlaczego?

Duży program zapowiadany i wdrażany przez rząd PiS został zrealizowany w niewielkim procencie. Obecnie Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że będzie zadanie to kontynuowało, ale w społeczeństwie nie cichną protesty wobec niektórych inwestycji. Tak jest m.in. w przypadku zachodniego odcinka obwodnicy Ostrołęki, realizowanego na terenie gminy Olszewo-Borki. Pisze o tym szeroko Małgorzata Jankowska na stronie Instytutu Spraw Obywatelskich.

Reklama

Dlaczego mieszkańcy protestują?

- Wskazują na nierzetelne przeprowadzenie konsultacji społecznych, niezbędnych przy realizowaniu tego typu inwestycji. Zabrakło szczegółowego omówienia projektu i przedstawienia go okolicznym mieszkańcom. Jedną z konferencji, planowaną online, w ostatniej chwili bez uzasadnienia odwołano. Pytania mieszkańców były ignorowane - wskazują mieszkańcy w publikacji Małgorzaty Jankowskiej.

Problemów jest znacznie więcej. Jak pisze Małgorzata Jankowska, inwestor nie wykonał też studium korytarzowego, a protestujący mówią, że i warianty tras były pozorne, brak jest alternatywy dla ominięcia terenów cennych przyrodniczo, a dodatkowo inwestycja przebiegałaby również przez tereny zabudowane, gospodarstwa rolne i ekologiczne.

Reklama

Głównym zarzutem protestujących jest fakt, że ten fragment obwodnicy w żaden sposób nie odciąży ruchu tranzytowego z Ostrołęki. Pierwotny plan zakładał budowę obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 61 i budowę nowego mostu na Narwi. Plany zmieniono.  Ale mieszkańcy wciąż walczą, aby wrócić do poprzednich planów. We własnym zakresie zorganizowali nawet konsultacje społeczne.

Obecnie Ministerstwo Infrastruktury weryfikuje przygotowany przez poprzedników program budowy 100 obwodnic. Co z tego wyniknie? Okaże się.

Pełna treść artykułu na stronie Instytutu Spraw Obywatelskich: Program 100 obwodnic: Ostrołęka i (nie)chciana droga

Wyświetleń: 15324 komentarze: -
09:09, 01.05.2024r. Drukuj