czwartek, 23 maja 2024 r., imieniny Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pierwsza sesja Rady Powiatu. Koniec ery Stanisława Kubła. Piotr Liżewski nowym starostą ostrołęckim. PiS wzięło wszystko (zdjęcia)

Dziś odbywa się pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Powiatu. Pierwotnie w programie nie było wyboru starosty, ale radni zdecydowali o zmianie programu. Nowym starostą ostrołęckim został Piotr Liżewski (klub PiS). W tajnym głosowaniu pokonał w walce o starostwo Stanisława Kubła głosami 11 do 10.

Aktualizacja, godz. 14.20 - rada ustaliła zarobki starosty

Radni podjęli uchwałę o ustaleniu pensji starosty. To oczywiście konieczność. Jak podkreślił przewodniczący rady powiatu Adam Białobrzewski podstawowe składniki wynagrodzenia nie zmieniły się w stosunku do ostatniej uchwały o ustaleniu pensji starosty (z 2022 roku).

Wynagrodzenie zasadnicze starosty to 10 430 zł, do tego należy doliczyć dodatki: 3450 zł i 4155 zł.

To była ostatnia z podjętych przez radnych decyzja.

Aktualizacja, godz. 13.50 - wybór członków zarządu powiatu

Radni wybrali członków zarządu powiatu. Starosta Piotr Liżewski zgłosił trzy kandydatury: Kazimierza Ścibka, Andrzeja Szymczyka i Małgorzatę Tabakę.

Wyniki:

 • 20 głosów ważnych (jeden nieważny)
 • Andrzej Szymczyk - 14 za, 2 przeciw, 4 wstrzymujące się
 • Kazimierz Ścibek - 14 za, 3 przeciw, 3 wstrzymujące się
 • Małgorzata Tabaka - 14 za, 3 przeciw, 3 wstrzymujące się

Oczywiście wszyscy troje zostali członkami zarządu powiatu

Aktualizacja - komentarz posła Arkadiusza Czartoryskiego - lidera powiatowych struktur PiS.

O komentarz poprosiliśmy posła Arkadiusza Czartoryskiego, który jest szefem powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości.

- Bardzo serdecznie gratuluję nowemu przewodniczącemu panu Adamowi Białobrzewskiemu, pani wiceprzewodniczącej Annie Buczyńskiej, no i oczywiście gratuluję Piotrowi Liżewskiemu wyboru na stanowisko starosty. Znam Piotra Liżewskiego od wielu lat, to bardzo, bardzo doświadczony samorządowiec, mam pewność, że sprawy powiatu będą prowadzone bardzo dobrze - mówi poseł Arkadiusz Czartoryski.

Dodając:

- Chcę wyraźnie podkreślić, że mam wiele szacunku dla dotychczasowych dokonań pana Stanisława Kubła. Trzeba mieć świadomość, że przez ostatnie lata dokonało się w powiecie ostrołęckim bardzo wiele dobrego. Gospodarka powiatu, i ta rolna, i ta pozarolna bardzo się rozwinęły, wszyscy widzimy to gołym okiem. Za to wszystko należą się wielkie podziękowania i gratulacje. Nie tylko panu staroście Kubłowi, ale również całemu zarządowi, który do tej pory pracował skutecznie przez wiele lat - dodaje poseł Czartoryski.

- Dlaczego zatem nie podzieliliście się władzą? - pytamy lidera powiatowych struktur PiS. Widać to było przede wszystkim w głosowaniu na wiceprzewodniczącą Rady Powiatu. W efekcie w prezydium rady nie znalazło się miejsce dla opozycji.

- Prawo i Sprawiedliwość proponowało współpracę, no ale na ten moment pozostałe komitety były co do współpracy powściągliwe. Myślę, że musi upłynąć troszkę czasu i cała rada powiatu będzie pracowała zgodnie na rzecz sukcesu nowego starosty, który będzie oczywiście sukcesem całego samorządu - mówi nam poseł Czartoryski.

Aktualizacja, godz. 13.25 - Artur Kozłowski wicestarostą ostrołęckim

Łatwo nie będzie. Opozycja pokazuje, że PiS na współpracę musi zapracować. Artur Kozłowski został wybrany wicestarostą 11 głosami - głosowanie było oczywiście tajne, ale można założyć że to radni klubu PiS.

Szczegółowe wyniki głosowania na wicestarostę Artura Kozłowskiego: oddano 19 głosów ważnych, 11 głosów „za”, 4 głosy „przeciw”, 4 głosy „wstrzymuję się”.

Aktualizacja, godz. 13.10 - wybór wicestarosty 

Czas na wybór wicestarosty. Piotr Liżewski zgłasza kandydaturę Artura Kozłowskiego. To jedyny kandydat. W swoim krótkim wystąpieniu zapewnił, że - jeśli zostanie wybrany - będzie kontynuował pracę starosty Stanisława Kubła i wicestarosty Krzysztofa Parzychowskiego. 

- Jako radny współpracowałem z państwem, jako wicestarosta, jeśli zostanę wybrany, nadal liczę na współpracę - zwracał się do radnych opozycji.

Czy uzyska głosy radnych tylko swojego klubu? Czy wynik głosowania opozycji będzie jednocześnie deklaracją współpracy? Odpowiedź za chwilę.

Aktualizacja, godz. 12.50 - Piotr Liżewski nowym starostą ostrołęckim

Niespodzianki nie było! Nikt z większościowego klubu PiS się nie wyłamał. W tajnym głosowaniu Piotr Liżewski został wybrany nowym starostą ostrołęckim - zagłosowało na niego 11 radnych. Na Stanisława Kubła oddano 10 głosów.

- Czuję radość ale i poczucie wielkiej odpowiedzialności. Przez ostatnie lata pracowałem w Muzeum Żołnierzy Wyklętych - wiem jak piękna jest nasza historia. Moje wieloletnie doświadczenie samorządowe mówi mi jak wielu dziś jest ludzi oddanych naszemu powiatowi - mówił tuż po wyborze starosta Liżewski.

- Wierzę, że będziemy wspólnie pracować dla dobra powiatu. Zawsze z szacunkiem odnosiłem się do wszystkich radnych, t

- Chciałem pogratulować Piotrowi Liżewskiemu. Wiem, że podejmujesz się Piotrze trudnej roli, chciałbym ci wręczyć katalog spraw do zrobienia - mówił były już starosta Stanisław Kubeł przekazując swojemu następcy teczkę z przygotowanymi wnioskami na kilka ważnych powiatowych inwestycji.

- Dziękuję ci serdecznie, wierzę że będziemy współpracować - odpowiedział Piotr Liżewski. Życząc jednocześnie Stanisławowi Kubłowi powodzenia w wyborach do Parlamenty Europejskiego.

Aktualizacja, godz. 12.20 - wybór starosty ostrołęckiego: Kubeł kontra Liżewski

Czas na najważniejszą decyzję podczas dzisiejszej sesji - wybór starosty.

Krzysztof Parzychowski zgłasza na stanowisko starosty Stanisława Kubła.

- Jest to osoba z wielkim doświadczeniem, która potrafi zrealizować wszelkie inwestycje, które są realizowane - mówi Parzychowski.

Adam Białobrzewski zgłasza na starostę ostrołęckiego Piotra Liżewskiego. To przewodniczący Rady Powiatu w minionej kadencji. Adam Białobrzewski podkreśla, że zgłoszenie przedstawia także na piśmie. Pod kandydaturą Piotra Liżewskiego podpisało się 11 radnych z klubu PiS. To chyba już przesądza wynik głosowania…

Kandydaci mimo to krótko przedstawiają się i mówią o swoich planach.

- Ja ze swoim doświadczeniem 35-letnim w administracji jestem do państwa dyspozycji. Jak mnie nie wybierzecie też nic się nie stanie, ale będzie wam beze mnie strasznie trudno - mówi Stanisław Kubeł.

- Moje doświadczenie w samorządzie sięga sześciu kadencji, zaczynałem w radzie gminy Rzekuń, teraz na czwartą kadencję zostałem wybrany radnym powiatu. Zapewniam, że wszystkie inwestycje będą realizowane - mówi Piotr Liżewski.

Aktualizacja, godz. 12.15 - zaczyna iskrzyć

Czas na wybór drugiego wiceprzewodniczącego. I już widać, że między większościowym klubem PiS a resztą rady iskrzy. 

Marek Podolak (Trzecia Droga) początkowo zgadza się, ale przed samym głosowaniem rezygnuje. Przewodniczący w tej sytuacji zwraca się kolejno do klubów - od największego w dół - czy chcą wystawić kandydata. PiS odmawia, Bezpartyjny Powiat również, Trzecia Droga - także, Mazowiecka Wspólnota Samorządowa też nie zgłasza swojego kandydata na drugiego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. W tej sytuacji przewodniczący Białobrzewski ogłasza pięciominutową przerwę, jak sam mówi: „w celu konsultacji”.

Po krótkiej przerwie Adam Białobrzewski stwierdza, że ten punkt nie będzie zrealizowany. Prezydium Rady Powiatu jest dwusobowe. PiS ma w nim pełna władzę.

Aktualizacja, godz. 11.56 - wybór pierwszego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Ostrołęce

Wyniki: Anna Hanna Buczyńska - 11 głosów, Marek Podolak - 10 głosów.

Tak więc na razie PiS bierze wszystko. Klub PiS ma większość, ale niewielką. Tymczasem przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Powiatu są z tego klubu.

Czas na wybór drugiego wiceprzewodniczącego. Henryk Toryfter zgłasza po raz kolejny Marka Podolaka. To jedyny kandydat.  

Aktualizacja, godz. 11.35 - wybory wiceprzewodniczących

Czas na wybór dwóch wiceprzewodniczących. Głosowania będą jednak oddzielnie. Najpierw głosowanie na pierwszego przewodniczącego, potem głosowanie na drugiego przewodniczącego.

Adam Białobrzewski na pierwszą wiceprzewodniczącą zgłasza Annę Buczyńską. Henryk Toryfter ponownie zgłasza kandydaturę Marka Podolaka. Krzysztof Parzychowski zgłasza Stanisława Lipkę.

Aktualizacja, godz. 11.25 - Adam Białobrzewski przewodniczącym rady

Radni dokonali wyboru. Przewodniczącym Rady Powiatu został Adam Marcin Białobrzewski, na którego głosowało 11 radnych. Na Marka Podolaka zagłosowało 10 radnych. 

- Dziękuję koledze radnemu, zapraszam do współpracy. Dziękuję za wszystkie głosy. Deklaruję, że będę pracował tak, żeby nasze posiedzenia przebiegały sprawnie i zgodnie z prawem - powiedział nowy przewodniczący Rady Powiatu.

Aktualizacja, godz. 10.50 - wybór przewodniczącego rady

Klub PiS zgłasza na przewodniczącego rady powiatu Adama Białobrzewskiego. Henryk Toryfter zgłasza Marka Podolaka. 

Z samorządem związany jestem od 17 lat, jestem prezesem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kadzidle. Jestem radnym drugiej kadencji - mówił o sobie Adam Białobrzewski.

Przypomniał, że jego wynik w tych wyborach był najlepszy ze wszystkich kandydatów i jednocześnie najlepszy w ciągu 25-letniej kadencji powiatu. 

I tu już doszło do krótkiego spięcia między radnym Białobrzewskim a Stanisławem Kubłem.

- Proszę dobrze sprawdzić pierwszą kadencję powiatu - powiedział Stanisław Kubeł.

- Wszystko dokładnie zweryfikowałem. Mówiłem oczywiście o wyniku procentowym - podkreślił radny Białobrzewski.

- Zawsze dążyłem do tego, żeby unikać konfliktów, stawiać na współpracę, porozumienie, wzajemny szacunek - mówił o sobie drugi z kandydatów na przewodniczącego Rady Powiatu Marek Podolak.

Skład Rady Powiatu

 • Adam Marcin Białobrzeski (PiS) 
 • Zdzisław Pokora (PiS) 
 • Anna Hanna Buczyńska (PiS) 
 • Tadeusz Tyszka (PiS) 
 • Agnieszka Jasionek (PiS) 
 • Kazimierz Ścibek (PiS) 
 • Andrzej Szymczyk (PiS)
 • Małgorzata Tabaka (PiS) 
 • Artur Kozłowski (PiS) 
 • Piotr Liżewski (PiS) 
 • Mariusz Prusaczyk (PiS) 
 • Stanisław Kubeł (Bezpartyjny Powiat)
 • Stanisław Lipka (Bezpartyjny Powiat) 
 • Witold Henryk Kuczyński (Bezpartyjny Powiat)
 • Krzysztof Parzychowski (Bezpartyjny Powiat) 
 • Dariusz Andrzej Domian (Bezpartyjny Powiat) 
 • Henryk Toryfter (Trzecia Droga) 
 • Marek Podolak (Trzecia Droga)
 • Ewa Rupińska (Trzecia Droga) 
 • Daniel Dziekoński (Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) 
 • Mariola Zalewska (Mazowiecka Wspólnota Samorządowa) 

Pierwsza sesja Rady Powiatu

Dziś odbywa się pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Powiatu. Pierwotnie w programie nie było wyboru starosty, ale radni zdecydowali o zmianie programu. Już dziś poznamy nazwisko nowego starosty ostrołęckiego.

Pierwsza sesja Rady Powiatu - jak wszystkie sesje nowo wybranych rad - została zwołana przez Komisarza Wyborczego. Rozpoczęła się od wręczenia radnym zaświadczeń o wyborze na radnego i złożenia przez radnych ślubowania.

Reklama

W programie pierwszej sesji był wybór przewodniczącego rady powiatu i jeden punkt merytoryczny: Przedstawienie informacji o aktualizacji harmonogramu realizacji inwestycji pn.: ,,Budowa przeprawy mostowej przez rzekę Narew wraz z drogą dojazdową łączącą drogę krajową DK61 w miejscowości Teodorowo, Gmina Rzekuń, Powiat Ostrołęcki, z drogą powiatowa nr 2539W w miejscowości Łęg Przedmiejski, Gmina Lelis, Powiat Ostrołęcki, Województwo Mazowieckie".

Chodzi o to, że największa obecnie inwestycja powiatu, czyli budowa mostu w Teodorowie przebiega szybciej niż pierwotnie zakładano.

Już na początku sesji radni klubu PiS złożyli wniosek o zmianę w programie. Polega ona przede wszystkim na wprowadzeniu do programu wyboru starosty, wicestarosty i członków zarządu powiatu. 

Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Tak więc już podczas pierwszej sesji radni zdecydują o wyborze starosty...

Materiał będzie aktualizowany.

Piotr Ossowski

Zobacz zdjęcia:
Pierwsza Sesja Rady Powiatu w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Pierwsza Sesja Rady Powiatu w Ostrołęce

Wyświetleń: 20414 komentarze: -
10:52, 07.05.2024r. Drukuj