niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Bonda, Andrus, Ogórek... Znamy już szczegółowy program II Ostrołęckiego Festiwalu Książki

Przed nami fantastyczne dwa dni spotkań z książkami, znanymi o docenianymi autorami, wydawcami i muzyką na żywo. Miejska Biblioteka Publiczna zadbała o swoich czytelników i zaprasza na drugą edycję Ostrołęckiego Festiwalu Książki. Mamy już szczegółowy program. 

Przedstawiamy szczegółowy program dwudniowego festiwalu. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, bo organizatorzy zadbali o udział fantastycznych autorów i wydawców, przestrzeń dla dzieci i spotkania w loży autorskiej. Imprezie będą towarzyszyły liczne wydarzenia dodatkowe.

Reklama

II Ostrołęcki Festiwal Książki odbędzie się w sobotę i niedzielę 11-12 maja w godz. 12.00-18.00, na Starym Mieście - ul. Głowackiego (od ul. Gomulickiego) i okolice placu Bema i ul. Kościuszki, gdzie zlokalizowana będzie scena i loża autorska.

11 maja (sobota)

12.00 - uroczysta inauguracja II Ostrołęckiego Festiwalu Książki.

12.15-12.30 - wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego "Wielka Liga Czytelników" (etap miejski).

12.30-14.00 - Zofia Stanecka i Marianna Oklejak - spotkanie z autorkami dla dzieci. 

Zofia Stanecka to autorka książek o Basi, pisząca od ponad dziesięciu lat historie, które wciąż uczą i bawią nie tylko najmłodszych. Mariana Oklejak - ilustratorka, która stworzyła graficzny wizerunek Basi i wykreowała bliski przedszkolakom świat. Podczas spotkania odbędzie się wspaniała zabawa dla małych odkrywców. Wraz z Najmłodszymi, Basia i Misiek Zdzisiek będą szukać Małpki i skarbów. Zaplanowano: opowieść o powstawaniu książki, wspólne rysowanie i wymyślanie bohatera.

Bajkowe opowieści z różnych stron świata - Michał Malinowski założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie Jeziorna.

14.00-16.00 - Panele dyskusyjne prezentujące nowości regionalnego rynku wydawniczego połączone z promocją autorów z Ostrołęki i regionu. Kontynuacja indywidualnych spotkań i rozmów z czytelnikami ostry dyżur literacki w loży autorskiej.

14.00-14.15 - Marek Syguła - album fotograficzny "Kurpie muśnięte czarami" (2023) - Marek Syguła to ostrołęczanin, fotograf zafascynowany przyrodą. Inicjator i założyciel facebookowej strony Zaczarowane Kurpie. Marek Syguła jest także autorem książek: "Biebrzański wojownik" i "Jestem ze wsi".

14.15-14.30 - Debiuty literackie: Emilia Brulińska "Albacaration" (2024). Emilia Brulińska, w maju zdaje egzaminy maturalne w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. J. Bema w Ostrołęce, zadebiutowała tomikiem wierszy pt. "Albacaration". Wiersze pisze od ponad 6 lat. Kilka razy zdobywała tytuł laureatki Ostrołęckiego Konkursu Poetyckiego pn. "Pierwszy krok w poezję".

14.30-14.45 - Henryk Gadomski "Słownika dialektu kurpiowskiego". Henryk Gadomski to absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, etnomuzykolog, regionalista, kompozytor i nauczyciel muzyki. Autor publikacji z kurpiowskiej kultury muzycznej, przedstawiających portrety ludowych wykonawców. Łączy pracę pedagogiczną z działalnością społeczną. Odznaczony. m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga w 2012, nagrodą im C.K. Norwida w kat. muzyka, Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

15.00-15.15 - dr hab. Jan Mirończuk i dr Małgorzata Lubecka "Lata przełomu. Ostrołęka - miasto i powiat 1914-1921" (2023). Jan Mirończuk to historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, profesor WSTS, zajmuje się mniejszościami religijnymi. Prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, autor licznych publikacji naukowych. Małgorzata Lubecka, doktor nauk humanistycznych, współredaktor publikacji "Lata przełomu...", wiceprezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, autorka licznych publikacji naukowych.

15.30-15.45 - "Pracownia. Dyskretne inspiracje" Dariusz Łukaszewski i Radosław Jastrzębski. Dariusz Łukaszewski - nauczyciel, historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca Klubu Podwiniętej Nogawki oraz serii wydawniczej Biblioteczka Kurpiowska. Radosław Jastrzębski - ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe, autor murali.

15.45-16.00 - Stanisław Kałucki i Marek Sachmata. Stanisław Kałucki to autor ponad 30 pozycji książkowych: wierszy, publikacji, powieści. W b.r. wydał książkę science fiction pt. "Druga Ziemia", "Polski Crusoe w dalekich krajach" (2023); Marek Sachmata to artysta malarz, w których łączy amerykańską popkulturę z kurpiowskim folklorem. Na jego pracach można rozpoznać w kurpiowskiej odsłonie postaci takie, jak: Harley Quinn, Loki, Thor, Kapitan Ameryka, czy Spider-Man. Autor ilustracji w książkach Stanisława Kałuckiego.

16.00-17.30 - Michał Ogórek - spotkanie autorskie.

Michał Ogórek to polski dziennikarz, felietonista, prezenter telewizyjny, satyryk, krytyk filmowy, autor książek. W 2014, za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

17.30-18.00 - Spektakl "Serenada" w wykonaniu Teatru Maska, działającego przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chudku

Reklama

12 maja (niedziela)

12.00-12.15 - Małgorzata Laska - promocja książki dla dzieci "Leśna przygoda Zyzusia Tłuścioszka" (2024).

Małgorzata Laska urodziła się na Kurpiach. Jest autorką książek dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje we Frankfurcie nad Menem, gdzie współpracuję z Magazynem Polonijnym "Twoje Miasto". Zdobyła Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów "Kurpik" 2018.

"Ostrołęka Moje Miasto" - piosenka laureatka (zwyciężczyni) konkursu Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zorganizowanego ubiegłym roku pod hasłem "To już 650 lat naszego miasta". Pomysł, tekst, koordynowanie projektem Agnieszka Kornaga-Bałdyga, muzyka i aranżacja: Tomasz Samsel, realizacja i miks: Przemysław Cikacz, zdjęcia i montaż: Adrian Matłach, śpiew: Natalia Bakiera, Antoni Pachoł i Radosław Cylwik (Szkoła Podstawowa nr 5 im. Zofii Niedziałkowskiej w Ostrołęce).

12.30-13.15 - Małgorzata Strzałkowska - spotkanie literackie dla dzieci. Małgorzata Strzałkowska to pisarka, poetka, autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Częścią spotkania będzie zabawa słowem przeznaczona dla uczniów klas I - IV. Zabawa odwołuje się do książek: "Wierszyki łamiące języki", "Gimnastyka dla języka" i "Logopedyczne prztyczki".

Bajkowe opowieści z różnych stron świata - Michał Malinowski założyciel i dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie Jeziorna.

Panele dyskusyjne prezentujące nowości regionalnego rynku wydawniczego połączone z promocją autorów z Ostrołęki i regionu. Kontynuacja indywidualnych spotkań i rozmów z czytelnikami ostry dyżur literacki w loży autorskiej.

13.15-13.30 - Debiuty literackie: Oliwia Marczak "Sędzia" (2023). Oliwia Marczak zadebiutowała powieścią kryminalną "Sędzia". Pochodzi z okolic Ostrołęki, jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce. Mieszka i uczy się w Warszawie, w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej. Tegoroczna maturzystka.

13.30-13.45 - Wiesław Janusz Mikulski "Morze jesiennego słońca". Ostrołęczanin jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy. Jego poetycki debiut miał miejsce 2 sierpnia 1992 roku na łamach "Zielonego Sztandaru". Za działalność twórczą zdobył liczne nagrody. Ostatnio świętował 30-lecie pracy twórczej, podczas uroczystości wręczono mu odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Ministerstwa Kultury i /Dziedzictwa Narodowego. Monumentalny zbiór poezji "Morze jesiennego słońca: wiersze i aforyzmy najnowsze i odnalezione: sens życia - przemijanie - wieczność" (2024) to trzynasta książka jego autorstwa.

13.45-14.00 - Łukasz Krukowski "Mam przeczucie" (2023) - spotkanie autorskie. Łukasz Krukowski urodził się w 2000 r. w Ostrołęce. To absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu tekstów z pogranicza horroru. Napisał powieści z gatunku science fiction, z nurtu katastroficznego pt. "Bieganie po torach" i "Mam przeczucie" oraz zbiór opowiadań "Układ".

14.00-15.30 - Artur Andrus - spotkanie autorskie. Artur Andrus to dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, piosenkarz, artysta kabaretowy i konferansjer. Współpracuje z Polskim Radiem Program III. Jest stałym gościem programu Szkło kontaktowe w TVN24. Autor książki-zbioru piosenek i wierszy pt. "Popisuchy".

15.30-17.00 - Katarzyna Bonda - spotkanie autorskie. Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jej książki są wydawane w 17 krajach, a tylko w rodzimym nakładzie sprzedały się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Zadebiutowała w 2007 roku ("Sprawa Niny Frank"), wprowadzając do polskiej literatury kryminalnej postać profilera śledczego. W 2024 r. ukazała się powieść kryminalna inspirowana prawdziwymi wydarzeniami "Krew w piach".

17.15-18.00 - Muzo moja... autorski koncert poezji śpiewanej. Koncert autorski Grzegorza Augustyniaka z udziałem perkusisty Tomasz Rybacki w ramach projektu Ostrołęczanie: cykl spotkań. Grzegorz Augustyniak - emerytowany nauczyciel-wychowawca, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, pianista Płyty: "Wiatr i deszcz", "Muzo moja".

Reklama

Festiwalowi towarzyszą:

  • Targi książki stoiska wystawców ogólnopolskich i regionalnych 
  • Kiermasz książki bibliotecznej 
  • Ostry dyżur literacki regionalnych autorów, warsztaty i animacje dla najmłodszych
  • Strefa dziecięca: Bajkowe Podwórko Wyobraźni, zabawy z chustą Klanzy
  • W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich: stoisko Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz stoisko Europe Direct
Wyświetleń: 2041 komentarze: -
11:43, 08.05.2024r. Drukuj