środa, 1 maja 2024 r., imieniny Józefa, Jeremiego, Lubomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zespól Pieśni i Tańca Kurpie świętuje jubileusz 55-lecia istnienia (zdjęcia, wideo)

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca Kurpie obchodzi 55-lecie istnienia. Z okazji doniosłego jubileuszu zespół zaprezentował zupełnie nowy, przygotowany specjalnie na tę okazję, taneczno-muzyczny repertuar. Na uroczystość oraz widowiskową prezentacją zaproszono do sali Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć barwny i ciekawy spektakl tańca, śpiewu i kultury kurpiowskiej w wykonaniu utalentowanych artystów. Cztery grupy wiekowe zespołu przedstawiają tańce i śpiew z regionów: rzeszowskiego, warmińskiego, śląskiego, Puszczy Białej i Zielonej w nowych aranżacjach.

Reklama

Tancerzom przygrywa kapela pod dyrekcją Witolda Krukowskiego. Choreografię opracował Jacek Wójcik, kierownik artystyczny ZPiT KURPIE. Stronę wokalną zespołu przygotowała Agnieszka Majewska.

Historia Zespołu Pieśni i Tańca "Kurpie" sięga roku 1966, kiedy to z inicjatywy skrzypka Henryka Ćwintala przy Domu Kultury Zakładów Celulozowo - Papierniczych powstała grupa taneczna. Członkowie zespołu w większości pochodzili ze wsi i terenów rozsianych na terenie Puszczy Zielonej. Z domów rodzinnych wynieśli zapamiętane melodie, tańce i przyśpiewki. W trakcie wielu występów pokazywali autentyczny folklor kurpiowski, tańcząc i śpiewając spontanicznie, jak na weselach, chrzcinach, wiejskich zabawach bywało.

Kolejnym szefem zespołu był akordeonista Witold Krukowski, zaś ulubieńcami publiczności i podporą zespołu byli: solistka o wyjątkowych walorach głosowych Maria Michalska, znakomity gawędziarz Józef Warych, zapalony zbieracz pamiątek kurpiowskich Henryk Ciszewski, Ignacy Mielnicki, który przez ponad 20 lat przygrywał na własnoręcznie wykonanej harmonii pedałowej. W 1978 roku Zespół nagrał płytę analogową z najciekawszymi pieśniami i przyśpiewkami z repertuaru.

W 1983 roku do Zespołu zawitała Danuta Deptuła i ona objęła kierownictwo artystyczne, a Witold Krukowski kierownictwo muzyczne. Wraz ze zmianami kierownictwa, zmieniali się członkowie zespołu i jego formuła.

Reklama

Obok folkloru Puszczy Zielonej i Białej pojawiły się tańce i śpiewy z innych regionów Polski: lubelskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Z czasem wzbogacono występy o suitę warmińską i tańce narodowe. Taki program podobał się publiczności w całym kraju. Niewątpliwą atrakcją stały się coraz częstsze wyjazdy zagraniczne. Zespół kilkakrotnie gościł u naszych wschodnich i południowych sąsiadów. Był również dwukrotnie w Bułgarii oraz dwukrotnie we Włoszech, gdzie największym i niezapomnianym przeżyciem była audiencja u Ojca Świętego Jana Pawła II. We wrześniu 1986 r. zespół spotkała miła niespodzianka - dar od Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" - autokar przekazany osobiście przez panią Mirę Zimińską-Sygietyńską.

W grudniu 1993 r. kierownictwo zespołu objęło małżeństwo: Małgorzata i Jacek Wójcikowie, którzy poznali się, tańczyli i śpiewali w "Kurpiach" przez ponad 10 lat. Utworzyli nowe grupy, głównie dziecięce. Szacuje się, że do dziś przez "Kurpie" przewinęło się około 3000 osób. Do roku 1997 jego członkami byli ludzie dorośli. Obecnie zespół liczy 80 osób. Działają trzy grupy wiekowe, w tym dziecięca i młodzieżowa oraz kapela i grupa wokalna. Od 2003 r. kierownikiem artystycznym i organizacyjnym zespołu jest Jacek Wójcik, kierownikiem muzycznym Witold Krukowski. Od 2000 roku członkowie zespołu biorą udział w turniejach tańców polskich w formie towarzyskiej zdobywając tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski.

Koncert jubileuszowy rozpoczął się o godz. 18.00 w piątek 29 października br. w sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Ponowne spotkanie już w niedzielę 31 października w sali OCK. Początek o godz. 12.00. Koszt biletu - 5 zł.

Zobacz zdjęcia:
Jubileusz ZPiT Kurpie

Więcej zdjęć: Jubileusz ZPiT Kurpie

Źródło: OCK

Wyświetleń: 2477 komentarze: -
18:43, 29.10.2021r. Drukuj