niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Matura z języka polskiego 2024. Jakie tematy rozprawki? Pytamy ostrołęckich maturzystów (reportaż)

Za maturzystami pierwszy dzień maratonu egzaminów. Odwiedziliśmy III Liceum Ogólnokształcące, by spytać uczniów o tegoroczną maturę z języka polskiego. Czy poranne przewidywania dotyczące tematu rozprawki potwierdziły się? Do czego odwołali się ostrołęccy maturzyści? Zobaczcie nasz reportaż.

Do III LO zajrzeliśmy na niespełna godzinę przed rozpoczęciem matury z języka polskiego. Zapytaliśmy uczniów o nastawienie przed pierwszym egzaminem. Uczniowie wspominali, że najgorszy stres już za nimi. Teraz tylko pełne skupienie i rozgrzanie długopisów. 

Reklama

Maturalne przewidywania

Od rana internet płonął od rzekomych przecieków maturalnych. Chwilę po godzinie ósmej pojawiały się częste wyszukiwania fraz: moralność i egoizm w literaturze. Niektórzy zaczęli na ostatnią chwilę szukać odwołań i kontekstów, które mogliby wykorzystać podczas pisania pracy. Czy poranne przewidywania potwierdziły się? I tak, i nie. Co prawda na maturze nie było ani motywu egoizmu, ani problemów moralnych, ale motyw buntu można podciągnąć pod egoizm. Można, więc twierdzić, że ci, którzy na ostatnią chwilę szukali kontekstów dotyczących egoizmu, mieli ułatwioną sytuację.

- Pojawiły się przewidywania dotyczące motywu moralności i egoizmu, ale ja bym temu nie wierzyła. Motywów pojawiało się sporo, było też "Przedwiośnie". Jestem spokojna - mówi uczennica klasy humanistycznej.

Znamy tematy rozprawki. Był motyw buntu i relacji z drugim człowiekiem

Maturzyści skończyli pisać egzamin o godz. 13.00. Zapytaliśmy ich o tematy rozprawki. Jeden z nich dotyczył buntu i jego konsekwencji, a drugi relacji międzyludzkich, które kształtują człowieka. Uczniowie wyszli z uśmiechem na ustach. Wspominali, że tematy były łatwe i mogli odwołać się do wielu kontekstów i lektur. 

Pierwszy temat rozprawki to: Bunt i jego konsekwencja dla człowieka. Kontekstowo można było odwołać się do buntu prometejskiego, Ikara i popularnego motywu buntu w literaturze romantyzmu. Bunt w szkolnych lekturach znajdziemy między innymi w "Dziadach cz. III", "Tangu", "Przedwiośniu", "Ferdydurke", "Antygonie", "Trenach" i wielu innych lekturach.

Drugi temat rozprawki dał uczniom szerokie pole do interpretacji. Brzmiał on tak: Jak relacje z drugą osobą kształtują człowieka? Maturzyści mogli opisać różne relacje między rodzicami i dziećmi, np. relacja syn-ojciec tutaj można było odwołać się do "Chłopów", a jako kontekst potraktować przypowieść o synu marnotrawnym. Do relacji matka-córka idealnie pasuje "Balladyna", a kontekstowo mit o Demeter i Korze. Natomiast do relacji matka-syn idealnie pasuje motyw znany ze średniowiecza - motyw matki cierpiącej pod krzyżem oraz "Zbrodnia i Kara", do tego kontekst listów Juliusza Słowackiego do matki. Można było napisać też o relacjach damsko-męskich. Tutaj uczniowie mogli odwołać się do "Makbeta", a konkretnie relacji między Makbetem a Lady Makbet. Idealnie sprawdziły się także "Cierpienia Młodego Wertera" i relacje Wertera i Lotty. Pomysłów na argumenty było naprawdę mnóstwo. Wszytko, zależało oczywiście od wyobraźni uczniów i ich znajomości lektur.

- Tematy rozprawki super. Miałem tyle czasu, że myślałem, żeby napisać dwie rozprawki. Pisałem rozprawkę na temat numer 2. Odwołałem się "Makbeta". "Lady Makbet" nie była zbyt fajną małżonką. Odniosłem się także do "Konrada Wallenroda", a kontekstowo do gry - mówi nam na gorąco jeden z uczniów.

Maturzyści, trzymamy kciuki!

Drodzy Maturzyści, trzymamy za Was kciuki w kolejnych dniach egzaminacyjnego maratonu. Nie stresujcie się, przeczytajcie dokładnie polecenia. Czasu jest naprawdę dużo. Wyniki matury nie definiują człowieka. I to nie prawda, że tylko od matury zależy nasza przyszłość. Róbcie swoje i bądźcie sobą. Będzie dobrze!

Zobaczcie nasz reportaż

Zapraszamy do obejrzenia reportażu. Wideo poniżej.

Zobacz także:

Matura 2024. Pierwszy dzień egzaminu dojrzałości to język polski (zdjęcia)

Tak się bawi I Liceum Ogólnokształcące! "Będę się kręcił jak opona i będę wymiatał na parkiecie" (wideo)

Zobacz zdjęcia:
Egzamin dojrzałości w I LO w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Egzamin dojrzałości w I LO w Ostrołęce

Zobacz zdjęcia:
Egzamin dojrzałości w II LO w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Egzamin dojrzałości w II LO w Ostrołęce

Zobacz zdjęcia:
Egzamin dojrzałości w III LO w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Egzamin dojrzałości w III LO w Ostrołęce

Zobacz zdjęcia:
Egzamin dojrzałości w II SLO w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Egzamin dojrzałości w II SLO w Ostrołęce

Oliwia Ziemak

Wyświetleń: 7010 komentarze: -
15:32, 07.05.2024r. Drukuj