wtorek, 26 września 2017 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Sadowniczy.pl

Aktualności

Kierowcy! Korzystajcie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy

Ostrołęcka policja zwraca się z apelem do kierujących o korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy. Biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo tego rodzaju akcesoria kosztują niewiele, a potrafią uchronić nas przed wypadkiem i mandatem karnym.

W związku z wręcz lekceważącym podejściem wielu kierowców w tym zakresie nie będzie taryfy ulgowej dla takiego rodzaju postępowania.

Reklama- Bo musiałem odebrać, przecież to tylko chwila - takie tłumaczenia słyszą najczęściej policjanci, którzy ujawniają kierujących podczas pisania SMS-ów lub prowadzenia rozmów telefonicznych bez wymaganego przepisami zestawu głośnomówiącego. Często osoby popełniające tego typu wykroczenia bagatelizują swoje postępowanie. Niemal wszyscy kierujący przyznają, że zdają sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon grozi mandatem - informuje mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy ostrołęckich policjantów.

Nie o mandat tu jednak chodzi, ale o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, bądź też pisanie wiadomości SMS podczas jazdy, możemy porównać do jazdy będąc pod wpływem alkoholu. W sposób znaczący obniża się nasza koncentracja, czas reakcji, a co za tym idzie możliwość właściwej reakcji na to co dzieje się na drodze. W ciągu kilku sekund samochód pokonuje odległość kilkudziesięciu metrów. W tym czasie, gdy kierowca nie patrzy na drogę, wielu zagrożeń może po prostu nie zauważyć.

Reklama- Wystarczy, że samochód jadący przed nim zacznie nagle hamować i może dojść do wypadku. Jeszcze większym zagrożeniem niż wybieranie numeru, jest pisanie przez kierowcę SMS-ów. Takie sytuację policjanci obserwują coraz częściej. W przypadku osób, którzy nie są w stanie rozstać się z telefonem podczas jazdy powstały rozwiązania, m.in. zestaw głośnomówiący, który powoduje, że obydwie ręce mamy są do dyspozycji kierowcy i dzięki temu może sprawnie zareagować na sytuację, które mogą zdarzyć się na drodze. Pamiętajmy, ze nie ma tak ważnego telefonu, czy też SMS-a, aby stał się on przyczyną wypadku.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Bez wątpienia ta kwota wystarczy na zakup dobrego zestawu głośnomówiącego, dzięki któremu będziemy mogli podróżować w sposób bezpieczny.

Odsłon: 2060 komentarze: 10 Wrzuć na Facebooka 13:33, 12.09.2017r. Drukuj
Powrót


kaktus @ 14:38, 12.09.2017

IP: *.*.*.*.*.165

Praktycznie każdy telefon komórkowy ma opcje rozmowy poprzez wbudowany głośnik, a więc nawet zestawu kupować nie trzeba, a swoją drogą, czym różni się rozmowa przez komórkę, od rozmowy przez CB-radio, która również zajmuje rękę, a przepis stanowi, ze zabrania się trzymania komórki w ręku - kolejna dziura prawna.

Grz @ 15:07, 12.09.2017

IP: *.*.227.80

W CB radio nie musisz się wpatrywać jak w ekran komórki.
Drapanie się po głowie też Ci zajmuje rękę

czesio @ 16:16, 12.09.2017

IP: *.*.231.124

niech policja zajmie sie w pierwszej kolejnosci korowcami rodjowozów ktorzy rozmawiaja przez tel w czasie jazdy!
w dniu dzisejszym dwukrotnie to widzałem ba zarejestrowałem,

Aaaa @ 19:55, 12.09.2017

IP: *.*.*.*.*.3f3c.874e.3d3d

Nowe telefony mają opcje wybierania głosowego, więc wcale nie trzeba na niego patrzeć. Trzymając telefon przy uchu też na niego nie patrzę więc tak na prawdę nie o bezpieczeństwo tutaj chodzi tylko o zwykłe nabijanie kasy

BB @ 22:38, 12.09.2017

IP: *.*.136.65

Kierowca prowadzący rozmowę telefoniczną w podczas jazdy stwarza podobne zagrożenie czy trzyma telefon w dłoni, czy używa zestawu głośnomówiącego. Staje się wtedy jakby ślepy i głuchy na to co dzieje się na drodze. Po rozmowie często nawet nie będzie pamiętał, że komuś zajechał drogę, wymusił pierwszeństwo, itp. Najgorsi są ci, którzy piszą sms-y podczas jazdy.

kaktus @ 11:52, 13.09.2017

IP: *.*.49.160

Cyt.:
"W CB radio nie musisz się wpatrywać jak w ekran komórki."

A, czego TY, Grz, szukasz w trakcie rozmowy na ekranie komórki, natchnienia, czy wczorajszego dnia?

xxl @ 12:16, 13.09.2017

IP: *.*.127.26

kaktus czego nie rozumiesz ?? ekran czy komórki ??zielonego przycisku szuka jakbyś nie wiedział a potem szuka czerwonego , no i musi spojrzeć czy to żona czy kochanka dzwoni żeby wiedział jak się przywitać :) już teraz wiesz??

Grz @ 16:32, 13.09.2017

IP: *.*.227.76

Kaktus taki mundry że aż trzeba rozrysować

kaktus @ 12:13, 14.09.2017

IP: *.*.48.98

W opcjach telefonu jest "automatyczne odbieranie rozmów", a do zakończenia rozmowy, można sobie ustawić przycisk fizyczny - mam Wam to rozrysować?

Widzieliście kiedykolwiek telefon komórkowy?

popopop @ 12:16, 14.09.2017

IP: *.*.182.137

Słuchajcie sam jeżdząc używam zestawu bluethoot, mam zawsze słuchawke w uchu, a tel na uchwycie, więc gdy ktoś do mnie dzwoni widzę kto, a odbieram przyciskiem na słuchawce, jest to Dużo wygodniejsze, i w mojej opini bezpieczniejsze niż jazda z tel przy uchu. Ale to tylko moje zdanie.

Ps. Sms w telefonach też można pisać przez wbudowany głośnik :)

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Bowling
LCE Roboty
Sklep Enter
Konwersatorium

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Spaja
Ynet.pl
WSJO