piątek, 23 marca 2018 r., imieniny Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Aktualności

Kierowcy! Korzystajcie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy

Ostrołęcka policja zwraca się z apelem do kierujących o korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas jazdy. Biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo tego rodzaju akcesoria kosztują niewiele, a potrafią uchronić nas przed wypadkiem i mandatem karnym.

W związku z wręcz lekceważącym podejściem wielu kierowców w tym zakresie nie będzie taryfy ulgowej dla takiego rodzaju postępowania.

Reklama - Bo musiałem odebrać, przecież to tylko chwila - takie tłumaczenia słyszą najczęściej policjanci, którzy ujawniają kierujących podczas pisania SMS-ów lub prowadzenia rozmów telefonicznych bez wymaganego przepisami zestawu głośnomówiącego. Często osoby popełniające tego typu wykroczenia bagatelizują swoje postępowanie. Niemal wszyscy kierujący przyznają, że zdają sobie sprawę z tego, że rozmawianie przez telefon grozi mandatem - informuje mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy ostrołęckich policjantów.

Nie o mandat tu jednak chodzi, ale o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Rozmawianie przez telefon w sposób niezgodny z przepisami, bądź też pisanie wiadomości SMS podczas jazdy, możemy porównać do jazdy będąc pod wpływem alkoholu. W sposób znaczący obniża się nasza koncentracja, czas reakcji, a co za tym idzie możliwość właściwej reakcji na to co dzieje się na drodze. W ciągu kilku sekund samochód pokonuje odległość kilkudziesięciu metrów. W tym czasie, gdy kierowca nie patrzy na drogę, wielu zagrożeń może po prostu nie zauważyć.

Reklama - Wystarczy, że samochód jadący przed nim zacznie nagle hamować i może dojść do wypadku. Jeszcze większym zagrożeniem niż wybieranie numeru, jest pisanie przez kierowcę SMS-ów. Takie sytuację policjanci obserwują coraz częściej. W przypadku osób, którzy nie są w stanie rozstać się z telefonem podczas jazdy powstały rozwiązania, m.in. zestaw głośnomówiący, który powoduje, że obydwie ręce mamy są do dyspozycji kierowcy i dzięki temu może sprawnie zareagować na sytuację, które mogą zdarzyć się na drodze. Pamiętajmy, ze nie ma tak ważnego telefonu, czy też SMS-a, aby stał się on przyczyną wypadku.

Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego: kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych. Bez wątpienia ta kwota wystarczy na zakup dobrego zestawu głośnomówiącego, dzięki któremu będziemy mogli podróżować w sposób bezpieczny.

Wyświetleń: 2086 komentarze: 10 Wrzuć na Facebooka 12.09.2017, 13:33r. Drukuj
Powrót


kaktus @ 14:38, 12.09.2017

IP: *.*.*.*.*.165

Praktycznie każdy telefon komórkowy ma opcje rozmowy poprzez wbudowany głośnik, a więc nawet zestawu kupować nie trzeba, a swoją drogą, czym różni się rozmowa przez komórkę, od rozmowy przez CB-radio, która również zajmuje rękę, a przepis stanowi, ze zabrania się trzymania komórki w ręku - kolejna dziura prawna.

Grz @ 15:07, 12.09.2017

IP: *.*.227.80

W CB radio nie musisz się wpatrywać jak w ekran komórki.
Drapanie się po głowie też Ci zajmuje rękę

czesio @ 16:16, 12.09.2017

IP: *.*.231.124

niech policja zajmie sie w pierwszej kolejnosci korowcami rodjowozów ktorzy rozmawiaja przez tel w czasie jazdy!
w dniu dzisejszym dwukrotnie to widzałem ba zarejestrowałem,

Aaaa @ 19:55, 12.09.2017

IP: *.*.*.*.*.3f3c.874e.3d3d

Nowe telefony mają opcje wybierania głosowego, więc wcale nie trzeba na niego patrzeć. Trzymając telefon przy uchu też na niego nie patrzę więc tak na prawdę nie o bezpieczeństwo tutaj chodzi tylko o zwykłe nabijanie kasy

BB @ 22:38, 12.09.2017

IP: *.*.136.65

Kierowca prowadzący rozmowę telefoniczną w podczas jazdy stwarza podobne zagrożenie czy trzyma telefon w dłoni, czy używa zestawu głośnomówiącego. Staje się wtedy jakby ślepy i głuchy na to co dzieje się na drodze. Po rozmowie często nawet nie będzie pamiętał, że komuś zajechał drogę, wymusił pierwszeństwo, itp. Najgorsi są ci, którzy piszą sms-y podczas jazdy.

kaktus @ 11:52, 13.09.2017

IP: *.*.49.160

Cyt.:
"W CB radio nie musisz się wpatrywać jak w ekran komórki."

A, czego TY, Grz, szukasz w trakcie rozmowy na ekranie komórki, natchnienia, czy wczorajszego dnia?

xxl @ 12:16, 13.09.2017

IP: *.*.127.26

kaktus czego nie rozumiesz ?? ekran czy komórki ??zielonego przycisku szuka jakbyś nie wiedział a potem szuka czerwonego , no i musi spojrzeć czy to żona czy kochanka dzwoni żeby wiedział jak się przywitać :) już teraz wiesz??

Grz @ 16:32, 13.09.2017

IP: *.*.227.76

Kaktus taki mundry że aż trzeba rozrysować

kaktus @ 12:13, 14.09.2017

IP: *.*.48.98

W opcjach telefonu jest "automatyczne odbieranie rozmów", a do zakończenia rozmowy, można sobie ustawić przycisk fizyczny - mam Wam to rozrysować?

Widzieliście kiedykolwiek telefon komórkowy?

popopop @ 12:16, 14.09.2017

IP: *.*.182.137

Słuchajcie sam jeżdząc używam zestawu bluethoot, mam zawsze słuchawke w uchu, a tel na uchwycie, więc gdy ktoś do mnie dzwoni widzę kto, a odbieram przyciskiem na słuchawce, jest to Dużo wygodniejsze, i w mojej opini bezpieczniejsze niż jazda z tel przy uchu. Ale to tylko moje zdanie.

Ps. Sms w telefonach też można pisać przez wbudowany głośnik :)

Reklama

LUSAR
DietMed
LUSAR
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja