czwartek, 29 lutego 2024 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Profilaktyka nowotworów głowy i szyi. Bezpłatne badania w Ostrołęce

"Wspólnie pokonamy raka" - pod takim hasłem rusza Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi dla 10 tysięcy pacjentów z czterech województw, w tym także z Mazowsza, obejmując swoim zasięgiem również mieszkańców Ostrołęki. To niepowtarzalna okazja dla wielu pacjentów.

Badania będą bezpłatne, a ich cel to przede wszystkim edukacja oraz jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów głowy i szyi, na które każdego roku umiera coraz więcej Polaków.

- Dla wielu ludzi może to być jedna z niewielu szans skorzystania z porady specjalisty laryngologa i wykonania specjalistycznych badań, bez wielomiesięcznych kolejek. Radomskie Centrum Onkologii we współpracy z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dofinansowanie projektu wynosi z UE wynosi 1 mln 857 tys. 520,25 zł - czytamy w informacji Radomskiego Centrum Onkologii.

Reklama
Każdego roku coraz więcej Polaków zapada na nowotwory głowy i szyi. W ciągu 10 lat zachorowało ponad 10 tysięcy Polaków. Wśród osób najbardziej zagrożonych zachorowaniem są osoby między 40 a 65 rokiem życia, które palą, spożywają alkohol oraz mają wiele kontaktów seksualnych. Najbardziej niepokojące objawy utrzymujące się przez co najmniej trzy tygodnie to:
- ból gardła,
- pieczenie języka,
- niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
- przewlekła chrypka,
- guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,

Aby trafić do lekarza, można zgłosić się do jednej z ponad 70 przychodni, które biorą udział w tym programie - wykaz placówek lub bezpośrednio do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie lub Radomskiego Centrum Onkologii, gdzie trzeba wypełnić ankietę i otrzymać skierowanie na wizytę u laryngologa.

Reklama
W Ostrołęce i okolicach do programu zakwalifikowało się ponad 30 przychodni. 28 września 2017 roku lekarze i pielęgniarki z Ostrołęki i okolic przejdą specjalistyczne szkolenie z zakresu wiedzy o nowotworach głowy i szyi. Od tej pory będą mogli kierować pacjentów na badania. Celem projektu współfinansowanego ze środków unijnych jest edukacja lekarzy oraz pacjentów oraz wykrywanie nowotworów w jak najwcześniejszym stadium, kiedy jeszcze są one niemal całkowicie wyleczalne. Więcej na stronie www.profilaktyka-nowotworow.pl lub u koordynatorów projektu: Mazowieckie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia - Aleksandra Szparaga 531-370-370, Radomskie Centrum Onkologii - Joanna Fąfara 790-314-821, Szpital Bródnowski w Warszawie - Danuta Gołębiewska (22) 326-54 -94.

W najbliższy czwartek 28 września w Ostrołęce odbędzie się szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek, którzy będą kierować pacjentów na badania. Następnie rozpocznie się akcja informacyjna dla pacjentów. Program obejmie 10 tysięcy Polaków.
Wyświetleń: 3843 komentarze: -
11:29, 26.09.2017r. Drukuj