czwartek, 29 lutego 2024 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek w zakresie onkologii

Fot. Radomskie Centrum OnkologiiGrupa 30 lekarzy i pielęgniarek z Ostrołęki, Płocka, Łomży i okolic uczestniczyło w szkoleniu na temat wykrywania nowotworów głowy i szyi. Szkolenie prowadził onkolog kliniczny prof. Tadeusz Pieńkowski z Radomskiego Centrum Onkologii.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się między innymi jakie objawy u chorego są wskazaniem do skierowania go na specjalistyczne badania, a także co powinno zaniepokoić lekarza, jak nakłonić pacjenta do dalszej diagnostyki i jakie są najnowsze metody leczenia nowotworów oraz jaki wpływ na szanse chorego ma wczesna diagnoza.

Drugą cześć szkolenia wypełniły warsztaty z trenerem interpersonalnym na temat prawidłowego wypełniania z pacjentem ankiety, która jest warunkiem przystąpienia do programu.

Jak informuje Radomskie Centrum Onkologii, każdego roku coraz więcej Polaków zapada na nowotwory głowy i szyi. W ciągu 10 lat zachorowało ponad 10 tysięcy Polaków. Kto jest najbardziej zagrożony? Osoby między 40 a 65 rokiem życia, które palą, spożywają alkohol oraz mają wiele kontaktów seksualnych.

Najbardziej niepokojące objawy utrzymujące się przez co najmniej trzy tygodnie:
- ból gardła,
- pieczenie języka,
- niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
- przewlekła chrypka,
- guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,

- Jak trafić do lekarza? Można zgłosić się do jednej z ponad 70 przychodni, które biorą udział w tym programie: lista placówek, bezpośrednio do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie lub Radomskiego Centrum Onkologii, gdzie trzeba wypełnić ankietę i otrzymać skierowanie na wizytę u laryngologa - informuje Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy Radomskiego Centrum Onkologii.

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dofinansowanie projektu wynosi z UE wynosi 1 mln 857 tys. 520,25 zł.
Wyświetleń: 1015 komentarze: -
10:46, 29.09.2017r. Drukuj