piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie..." po raz piętnasty (zdjęcia)

Fot. Starostwo Powiatowe w OstrołęcePiętnasta edycja Wojewódzkiego Przeglądu Legend Mazowsza "Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie..." już za nami. Przed publicznością wystąpiły znakomite, amatorskie grupy teatralne. Wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Przegląd ma na celu pobudzenie społeczeństwa do poszukiwań i odkrywania legend własnego regionu.

- Jako pierwsza zaprezentowała się grupa I raz, dwa, trzy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wykrocie w przedstawieniu "O sierotce Marysi i jej złej macosze". Scenariusz powstał na podstawie utworu autorstwa Walerii Żarnoch ze zbioru "Cudowny bijak". Opiekunem grupy jest pani Jadwiga Zaciek. Następnie na scenę wyszły Skrzaty z Przedszkola Samorządowego w Goworowie. Przedstawiły legendę o tym, skąd się wzięły trzy wieże w herbie Przasnysza. Legenda nawiązuje do powstania nazwy miasta Przasnysz oraz jego herbu. Opiekunkami grupy są: Wiesława Wasilewska, Beata Piechocka i Urszula Kordasz. Kolejne na scenie były Świetliki. Są to uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Pasiekach. Legenda, którą przedstawili nosi tytuł "Złota Kaczka". Scenariusz powstał na podstawie Legend Warszawskich autorstwa Artura Oppmana. Opiekunkami grupy są Agnieszka Solmińska i Anna Ruszczyk. Po nich wystąpiła klasa IB ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Dzieci przedstawiły legendę pod tytułem "Warszawski Bazyliszek". Opiekunką grupy jest Agnieszka Puczkowska. Proskenion to z kolei grupa gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej w Goworowie. Zaprezentowała legendę pod tytułem "Syrena". Opiekunką grupy jest Agnieszka Dudziec - czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

ReklamaJako ostatnia zaprezentowała się grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej w Kuninie z legendą "Jaś grajek i Królowa Bona". Scenariusz powstał na podstawie "Legend i podań Kurpiów", wydanych przez Związek Kurpiów w 2008 r. Opiekunami grupy są: Sylwia Zięba, Joanna Łojek, Konrad Drabot.

Występy grup teatralnych oceniała komisja w składzie: Krystyna Drabot - emerytowana polonistka, literatka, mieszkanka gminy Goworowo, Krystyna Reluga - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie, Bożena Załęska - instruktor powiatowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, Paulina Hoffman i Maria Kulczyk - pracownicy Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Jury oceniało według następujących kryteriów: dobór legendy pod kątem możliwości wykonawczych uczestników, umiejętność zaprezentowania zgodnie z legendą lub przekazami źródłowymi (m.in. zachowanie gwarowego brzmienia tekstów), warsztat aktorski (dykcja), wykorzystanie strojów i rekwizytów, reżyseria i ogólny wyraz artystyczny.

ReklamaPo obradach komisja postanowiła nagrodzić m.in. grupę z Pasiek za muzykę i śpiew. Wiktor Kowalski otrzymał wyróżnienie indywidualne, I raz, dwa, trzy za piękne posługiwanie się językiem gwarowym, Skrzaty z przedszkola za kreacje aktorskie, wyuczone długie kwestie. Wyróżnienie indywidualne zdobyła Olga Strzałkowska. Klasy IB z Goworowa została nagrodzona za kostiumy i odwagę w grze, Proskenion z gimnazjum za efekty specjalne i widowiskowość, grupa z Kunina za magiczną atmosferę, scenografię, zaś tytuł najlepszej aktorki Przeglądu otrzymała Sylwia Orłowska z Gimnazjum w Goworowie - za rolę Barnaby.

Wydarzenie odbyło się w czwartek 16 listopada. Więcej zdjęć znajduje się na stronie Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.
Wyświetleń: 703 komentarze: -
08:57, 21.11.2017r. Drukuj