sobota, 16 grudnia 2017 r., imieniny Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

Aktualności

Gwiazda betlejemska tematem spotkania w muzeum (zdjęcia)

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprosiło mieszkańców na kolejne Muzealne Spotkanie przy Lampce. Tematem dyskusji była gwiazda betlejemska, ta sama, której wypatrujemy na niebie w wigilijny wieczór. Dopiero, gdy zabłyśnie, zgodnie z tradycją, zasiadamy do wieczerzy.

Poszukiwanie pierwszej gwiazdy w wigilijny wieczór nawiązuje do gwiazdy, która według Ewangelii świętego Mateusza, swym pojawieniem miała oznajmiać narodzenie Chrystusa. Opowiedziała o niej dr Jadwiga Biała. Tytuł doktora uzyskała w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Przez wiele lat kierowała Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Jest specjalistą z zakresu mechaniki nieba oraz historii astronomii i meteorytyki, zajmuje się też popularyzacją tych dziedzin.

ReklamaNa podstawie ewangelicznego opisu - jak podaje ostrołęckie muzeum - trudno zdecydować, czym była tajemnicza gwiazda - jasną kometą, gwiazdą nową lub supernową, czy też spotkaniem na niebie dwóch lub trzech planet. W ostatnim dziesięcioleciu przed naszą erą można było obserwować kilka takich niezwykłych zjawisk. W siódmym roku w gwiazdozbiorze Ryb nastąpiło trzykrotne złączenie Jowisza i Saturna. Obserwowano też gwiazdy nowe lub supernowe: w piątym roku w Koziorożcu, a rok później w Orle. W trzecim i drugim roku w gwiazdozbiorze Lwa, w pobliżu gwiazdy Regulus, widoczne były złączenia Jowisza i Wenus. Tajemnicza gwiazda mogła być również zjawiskiem cudownym, którego astronomia nie jest w stanie wytłumaczyć. Może to być także pewna metafora. Mówimy przecież, że ktoś "urodził się pod szczęśliwą gwiazdą", albo, że czyjaś "gwiazda zajaśniała".

Spotkanie odbyło się w środę 6 grudnia w siedzibie MKK przy placu gen. Bema 8.

Zobacz zdjęcia:
Muzealne Spotkanie przy Lampce

Odsłon: 516 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 09:42, 07.12.2017r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Spaja
Ynet.pl