niedziela, 21 października 2018 r., imieniny Urszuli, Hilarego, Celiny

Aktualności

Gwiazda betlejemska tematem spotkania w muzeum (zdjęcia)

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprosiło mieszkańców na kolejne Muzealne Spotkanie przy Lampce. Tematem dyskusji była gwiazda betlejemska, ta sama, której wypatrujemy na niebie w wigilijny wieczór. Dopiero, gdy zabłyśnie, zgodnie z tradycją, zasiadamy do wieczerzy.

Poszukiwanie pierwszej gwiazdy w wigilijny wieczór nawiązuje do gwiazdy, która według Ewangelii świętego Mateusza, swym pojawieniem miała oznajmiać narodzenie Chrystusa. Opowiedziała o niej dr Jadwiga Biała. Tytuł doktora uzyskała w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Przez wiele lat kierowała Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Jest specjalistą z zakresu mechaniki nieba oraz historii astronomii i meteorytyki, zajmuje się też popularyzacją tych dziedzin.

Reklama Na podstawie ewangelicznego opisu - jak podaje ostrołęckie muzeum - trudno zdecydować, czym była tajemnicza gwiazda - jasną kometą, gwiazdą nową lub supernową, czy też spotkaniem na niebie dwóch lub trzech planet. W ostatnim dziesięcioleciu przed naszą erą można było obserwować kilka takich niezwykłych zjawisk. W siódmym roku w gwiazdozbiorze Ryb nastąpiło trzykrotne złączenie Jowisza i Saturna. Obserwowano też gwiazdy nowe lub supernowe: w piątym roku w Koziorożcu, a rok później w Orle. W trzecim i drugim roku w gwiazdozbiorze Lwa, w pobliżu gwiazdy Regulus, widoczne były złączenia Jowisza i Wenus. Tajemnicza gwiazda mogła być również zjawiskiem cudownym, którego astronomia nie jest w stanie wytłumaczyć. Może to być także pewna metafora. Mówimy przecież, że ktoś "urodził się pod szczęśliwą gwiazdą", albo, że czyjaś "gwiazda zajaśniała".

Spotkanie odbyło się w środę 6 grudnia w siedzibie MKK przy placu gen. Bema 8.

Zobacz zdjęcia:
Muzealne Spotkanie przy Lampce

Wyświetleń: 670 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 07.12.2017, 09:42r. Drukuj
Powrót