sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pijany jak bela. Czyli jaki? (wideo)

Fot. kadr z wideoW naszych artykułach często pojawia się sformułowanie "pijany jak bela". Powiedzenie używane jest też bardzo często w języku potocznym, dla określenia człowieka bardzo pijanego, w alkoholowym upojeniu. Jaka jest etymologia tego znanego powiedzonka?

Jedna z wersji głosi, że "pijany jak bela" wywodzi się z dawnych czasów i nawiązuje do imienia węgierskiego króla Beli II.

ReklamaÓw władca zasiadł na węgierskim tronie około roku 1130. Wówczas na terenie Węgier toczyły się krwawe walki o władzę. Bela już w dzieciństwie został oślepiony, na polecenie swojego stryja Kolomana. Legenda głosi, że wychowywany w klasztorze Bela był pojony winem, z uwagi na ciężki los i aby ulżyć mu w cierpieniach. Uzależnienie od mocnych trunków zachował podobno po kres swoich dni.

Jak wskazują dawne przekazy, Bela miał nieustannie zataczać się po zamku, co wywoływało rozliczne plotki. Jak głoszą legendy, pijaństwo Beli dotarło także do Polski, co dało początek powiedzeniu "pijany jak bela". Inne przekazy głoszą, że król Bela często imprezował ze swoimi polskimi bratankami. Wszak powszechnie znane jest też powiedzenie, że "Polak, Węgier dwa bratanki, i do szabli i do szklanki".

ReklamaSą też opinie, które źródłosłowu powiedzenia upatrują w zupełnie innym miejscu. Jak podaje prof. Julian Krzyżanowski w książce "Mądrej głowie dość dwie słowie", za punkt wyjścia zwrotu "pijany jak bela" czy "zataczać się jak bela" przyjmuje ciężką belę materiału. Zwój tkaniny postawiony na krawędzi nie dał się inaczej przemieszczać, niż zataczany półkolistymi ruchami. Stąd być może początkowe "zataczać się jak bela", przekształcone później na "pijany jak bela".

Poniżej wideo z fragmentami historii polsko-węgierskiej oraz nawiązanie do słynnego króla Beli.

Wyświetleń: 9499 komentarze: -
04:39, 27.01.2018r. Drukuj