piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wesele na Kurpiach z 1957 roku (wideo)

Fot. Kadr z filmu "Wesele Kurpiowskie"W internecie pojawił się unikatowy, czarno-biały film przedstawiający wesele na Kurpiach z 1957 roku. Obrzędowi weselnemu towarzyszyły pieśni, tańce, a także obyczaje kurpiowskie. Produkcję udostępnił w sieci nasz czytelnik Remigiusz.

- Piękna jest ziemia kurpiowska, tak jak może być piękna tylko ziemia ojczysta. Zamknęły ją w swych ramionach Narew i Bug leniwie płynący, a szeroka, rozłożysta puszcza wypełniła ją bez reszty. Wrósł w tę piękną, choć ubogą ziemię lud kurpiowski i długo chronił w jej przepastnych borach swą wolność chłopską i piękne obyczaje - mówi na początku filmu lektor.

Reklama- Tym borom młodzi zawierzają swoje nadzieje, a często i miłosne wyznania. Wtedy już w sprawę wdają się swaci i nie spoczną tak długo, aż młodych doprowadzą do ślubu. Przywdziewają wtedy odświętne szaty i czyniąc zadość tradycji, towarzyszyć będą młodym w obrzędzie weselnym, w którym zebrały się najpiękniejsze pieśni, tańce i obyczaje kurpiowskie - mówi dalej.

Wybiór do ślubu, obtańcowanie bramy, pożegnanie z obrazem czy gonienie po zastolu - to tylko niektóre ze zwyczajów, jakie dawniej spotykano na każdym weselu kurpiowskim.

Najważniejszym elementem zabawy weselnej były oczepiny. Odbywały się one na ogół po północy. Główną rolę w oczepinach odgrywała czepczarka, kobieta o znacznym autorytecie wśród wiejskiej społeczności. Prowadziła w kręgu kobiet taniec zwany skakaniem z czepkiem, który starała się sprzedać drużbom. Znaczącym elementem obrzędu było zdjęcia przez czepczarkę wianka - czółka z głowy panny młodej, zakładając jej później przystrojony lniany czepek, oznaczający włączenie do grona mężatek.

ReklamaNa weselu podczas oczepin panna młoda musiała też zatańczyć z każdym z gości.

Obecnie, dla podtrzymania dawnej, kurpiowskiej tradycji, co roku w Kadzidle jest organizowana impreza pn. Wesele Kurpiowskie, należąca do jednej z największych, regionalnych imprez. Mieszkańcy gminy i okolic, a także miłośnicy obyczajów i kultury Kurpiowszczyzny przyjeżdżają do Kadzidła, aby oglądać zaślubiny młodej pary na ludową nutę.

Zapraszamy do obejrzenia dawnej, pięknej tradycji na Kurpiach.

Wyświetleń: 5151 komentarze: -
00:44, 04.02.2018r. Drukuj