sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Pięć porad jak stać się niezależnym studentem i zażegnać powiedzenie biedny student

Pewnie słyszałeś krążące w społeczeństwie powiedzenie biedny student, jednak czy to nie jest mit albo zwykły stereotyp? Być może to jedynie stwierdzenie zakotwiczone w naszej świadomości i nie mające większego przełożenia na rzeczywistość.

Prawda jest taka, że to zależy od Ciebie jak radzisz sobie z budżetem i nawet nie mając dużego wsparcia od rodziców, możesz być całkiem nieźle ogarniającym swoje finanse studentem. Oto pięć porad, jak to zrobić!

1. Szukaj zniżek studenckich
Transport, kino, restauracje, ubrania czy korzystanie z różnego rodzaju usług, może być tańsze ze zniżką studencką. Pamiętaj, aby pytać się o zniżki, ponieważ nie zawsze sprzedawcy czy usługodawcy informują o nich z góry. Zawsze możesz poprosić o zniżkę ze względu na to, że jesteś studentem.

2. Zrób budżet domowy
To krok do lepszego kontrolowania swoich finansów, szczególnie w naszych czasach, kiedy głównie płacimy kartą. Robienie tego bardzo łatwo przychodzi, ale przez to tracimy zarys, ile wydajemy. Ściągnij gotowy szablon domowego budżetu z internetu bądź sprawdź jak go zrobić samemu na dole strony Matchbanker - porównywarki pożyczek. To bardzo proste, a pozwoli ci zaplanować większe wydatki i na nie oszczędzać.

3. Znajdź pracę dorywczą
Być może bycie studentem jest dla ciebie kojarzone z beztroską i imprezowaniem, jednak ważne jest, aby zdobywać bezcenne doświadczenie. Nawet jeśli znajdziesz pracę niezwiązaną z kierunkiem swoich studiów, to nauczysz się odpowiedzialności, kontaktu z klientem, pracy w grupie, podejmowania decyzji czy innych kompetencji, które będą uniwersalne w niemalże każdej branży. Przyszły pracodawca dużo przychylniej spojrzy na osobę, która starała się być niezależna w czasie studiów i zdobyła praktyczne doświadczenie. Poza tym, zdobędziesz oczywiście samodzielne zarobione pieniądze i nie będziesz musiał tłumaczyć się, na co wydajesz kieszonkowe rodziców.

4. Pracuj w trakcie wakacji
Jeśli twój grafik studiów jest bardzo napięty i ciężko ci znaleźć czas w trakcie semestru, warto znaleźć pracę w czasie wakacji. Możliwości jest wiele, od prac sezonowych, pracę w hotelu, restauracji, po bycie au pair. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i poszukać pracy w miejscu, o którego zwiedzeniu marzysz. Uruchom swoje kontakty, przejrzyj grupy na Facebooku i poszukaj w Google, opcji są tysiące. To też świetna okazja do podszlifowania języka, do tego podrasujesz swoje CV.

5. Staraj się o stypendium
Wielu studentów myśli, że stypendia są dostępne jedynie wtedy, kiedy poinformuje nas o tym uczelnia. To nie prawda, chętnych jest wielu, więc uczelnia nie zawsze informuje o wszystkich możliwościach. Stypendia są udzielane z różnych powodów, może to być stypendium naukowe, jak również socjalne, sportowe, za szczególne umiejętności czy na tzw. kierunki zamawiane. Poszukaj również grantów od ministra czy dużych firm bądź biznesmenów.

6. Udzielaj korepetycji
Dzielenie się wiedzą to świetny sposób na jej utrwalanie, robienie czegoś znaczącego dla innych i na dodatkowy kieszonkowe. Możesz to reklamować samemu, np. ogłaszając się na uczelni, na stronach internetowych, Facebooku, Youtubie bądź korzystać z serwisów pośredniczących, które pobierają zazwyczaj prowizję, ale oszczędzają twój czas na szukanie uczniów.

Jak widzisz, możliwości dodatkowego dochodu jest wiele, a zniżek studenckich wiele. Jeśli dobrze zorganizujesz swój czas, będziesz miał odpowiednie podejście, otwarcie i pozytywnie patrząc na nowe pomysły czy możliwości, potwierdzisz, że biedny student to już przeżytek.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 1054 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:58, 19.02.2018r. Drukuj


Powrót