czwartek, 13 grudnia 2018 r., imieniny Łucji, Otylii, Włodzisławy

Renault

Aktualności

Literacki marzec w ostrołęckiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza na literackie spotkania w marcu. Oferta jest dość szeroka, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Będą m.in. warsztaty, wieczory autorskie czy cykliczne wydarzenia, takie jak np. Karol Samsel i jego gość.

Program literackich imprez:
- 2 marca (piątek), godz. 18.00 - spotkanie z cyklu Karol Samsel i jego gość: Katarzyna Zwolska-Płusa, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).
Katarzyna Zwolska-Płusa - poetka, urodzona w 1986 roku w Częstochowie, absolwentka filologii polskiej i filozofii, doktorantka na studiach w dyscyplinie literaturoznawstwo. Od 2010 roku pracuje jako nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich ALA w Częstochowie, członkini zespołu częstochowskiej fundacji Centrum Dialogu Międzykulturowego. Debiutowała tomikiem "Cud i Anomalia" (Stowarzyszenie Żywych Poetów 2017). Laureatka Ostrołęckiego Konkursu Literackiego im. D. Maliszewskiego w 2016 r.

Reklama - 3 marca (sobota), w godz. 10.00-13.00 - warsztaty literackie, poprowadzi je dr Karol Samsel, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

- 6 marca (wtorek), godz. 18.00 - spotkanie z cyklu Karol Samsel i jego gość: Marcin Królikowski, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).
Marcin Królikowski - poeta, autor tomiku "Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy poetyckie". Miłośnik literatury, historii i sztuki. Zakochany w rodzinnym mieście. Jego marzeniem jest konserwacja wszystkich reliktów twierdzy Warszawa i twierdzy Modlin. Z niecierpliwością czeka na otwarcie Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli. Uczestnik Dionizji w 2017 r.

- 9 marca (piątek), godz. 18.00 - Romantyczna i Niepodległa. O wizerunkach walki Polaków o niepodległość w polskiej literaturze epoki romantyzmu. Prelekcja dr Karol Samsel, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

- 15 marca (czwartek), godz. 18.00 - prezentacja książki pt. "Kurpiowszczyzna. Kultura, historia, gospodarka", wydanej przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42.

Reklama - 16 marca (piątek), godz. 17.00 - spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką książki pt. "Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy", klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).
Książka to rzetelny dokument historyczny, piękna opowieść, dowód współczującej pamięci.
Bieżeństwo - masowa ewakuacja, w polszczyźnie nazywana też wygnaniem, przesiedleniem lub wysiedleniem ludności z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji, po przerwaniu linii frontu przez wojska niemieckie w okresie od 3 maja do września 1915 roku. Z Ostrołęki i okolic ewakuowano przymusowo niemal wszystkich mieszkańców w głąb Rosji, wywieziono również wyposażenie zakładów pracy, a następnie miasto podpalono.

- 20 marca (wtorek), godz. 18.00 - spotkanie regionalne pt. "Powstanie styczniowe 1863 r. w powiecie ostrołęckim". Prelekcja - Grzegorz Korsak, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Reklama - 22 marca (czwartek), godz. 18.00 - wieczór autorski z Iloną Gołębiewską, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42.
Ilona Gołębiewska (ur. 24 marca 1987 r.) - w wieku pięciu lat postanowiła, że w przyszłości zostanie nauczycielem oraz będzie pisać książki i słowa dotrzymała. Na co dzień pracuje ze studentami, prowadzi zajęcia terapeutyczne dla dzieci i młodzieży, a także skutecznie szkoli dorosłych i odkrywa nowe smaki życia wraz z seniorami. Jest poetką, debiutowała w 2012 r. tomem poezji "Traktat życia", należy do Światowego Stowarzyszenia Poetów. Autorka wielu książek i artykułów oraz bajek, baśni, opowiadań dla dzieci i młodzieży. Autorka trylogii o starym domu. Ostatnia część pt. "Pamiętnik ze starego domu" czeka na premierę (14 marca 2018 w Warszawie). Mieszka w Warszawie, ale gdy pisze, ucieka do starego drewnianego domu w okolicach Pułtuska, w którym czas się zatrzymał. W swojej twórczości łączy romantyzm Nory Roberts, tajemniczość Danielle Steel oraz psychologiczny realizm postaci Alice Munro.

- 23 lutego (piątek), godz. 18.30 - Dyskusyjny Klub Książki, klub "Przy Studziennej" (biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Wyświetleń: 1236 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 02.03.2018, 08:47r. Drukuj
Powrót